Brangsta vanduo: padengsime „Tauragės vandenų“ nuostolius(15)

Daiva ŽEBELIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2018-03-13 13:35

Jau netrukus praustis tauragiškiams bus brangiau, „Tauragės vandenų“ direktorius Eduardas Anulis sako sieksiąs, kad vandens kainos daugiabučių ir individualių namų gyventojams būtų suvienodintos. Renaldo Malycho nuotraukos

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, įvertinusi UAB „Tauragės vandenys“  faktines sąnaudas ir planuojamus įgyvendinti investicijų projektus, apskaičiavo naujas bazines vandens ir nuotekų kainas Tauragės rajono gyventojams. Tiek individualių, tiek daugiabučių namų gyventojai turės labiau patuštinti pinigines, nes teks padengti bendrovės investicijas ir nuostolius. „Tauragės vandenų“ direktorius Eduardas Anulis situaciją švelnina, esą taškas dar nepadėtas. 

Kubo kaina šoktels 25 centais 

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, įvertinusi Tauragės vandentiekininkų faktines sąnaudas ir planuojamus įgyvendinti investicijų projektus, apskaičiavo, kad Tauragės gyventojams, kurie turi apskaitos prietaisus, šalto vandens ir nuotekų tvarkymo kubo kaina šoktels apie 25 centus. Individualių namų gyventojams vanduo, skaičiuojama, brangs apie 19 centų.

Komisija informuoja, kad vandens kaina daugiabučių gyventojams kiltų nuo 2,14 Eur (be PVM) už kubą iki 2,35 Eur (be PVM), o individualių namų gyventojams – nuo 2,01 iki 2,17 Eur (be PVM) už kubą. Tačiau, kaip „Tauragės kurjeriui“ sakė UAB „Tauragės vandenys“ direktorius Eduardas Anulis, šias kainas dar turi tvirtinti Tauragės rajono savivaldybės taryba.

Kainas tikimasi suvienodinti 

Perskaičiuojant kainas buvo įvertintos 2016 metų įmonės faktinės sąnaudos ir planuojami įgyvendinti investicijų projektai. 2017 metų rudenį Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai „Tauragės vandenys“ pateikė visas 2016-ųjų sąnaudas, įskaitant bendrovės paskolas ir atlyginimus darbuotojams, taip pat kiek vandens parduota ir kiek nuotekų sutvarkyta.

Anot E.Anulio, tauragiškiams komisijos apskaičiuotas naujas kainas skelbti dar esą anksti, kadangi bendrovės siūlymu Tauragės rajono savivaldybės taryba gali kainas suvienodinti daugiabučių ir individualių namų gyventojams. Iki šiol vanduo buvo brangesnis daugiabučių gyventojams, kadangi dėl apskaitos metodikos daugiabučiuose namuose fiksuojamas didesnis nuostolis.

Kaip tikina vandentiekininkų vadovas, taryba gali peržiūrėti kainas. Tokiu atveju vandens ir nuotekų tvarkymo kaina būtų suvienodinta – visiems 2,17 Eur už kubinį metrą be PVM. Tai reiškia, kad daugiabučių gyventojams vandens kubo kaina padidėtų 3 ct, o individualių namų gyventojams – 19 ct.

– Suvienodinus kainas daugiabučių ir individualių namų gyventojams, turintiems apskaitos prietaisus, manau, būtų daugiau teisybės. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos suderintos bazinės kainos pagal įstatymą per mėnesį turi būti tvirtinamos savivaldybės taryboje. Jei bus pakeitimų, kainas vėl tvirtins Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Realiausia, kad naujos vandens ir nuotekų tvarkymo kainos įsigalios nuo gegužės, – sakė E.Anulis.

Ar Tauragės rajono savivaldybės taryba turi teisę ir gali suvienodinti vandens kainas daugiabučių ir individualių namų gyventojams, perskaičiuodama komisijos jau patvirtintas kainas, paklausėme Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos. Veiklos valdymo skyriaus patarėja Aistė Griškonytė informavo, kad savivaldybė turi teisę atsisakyti pelno ir kainas daugiabučių bei individualių namų gyventojams suvienodinti. Anot A.Griškonytės, tokiu atveju – po savivaldybės sprendimo komisija patikrins nustatytas kainas ir jei atsisakytas pelnas bus tokio dydžio, kurio reikia kainoms suvienodinti, konstatuos, kad kainos nustatytos be pažeidimų. Jei bus nustatyta pažeidimų, komisija įpareigos savivaldybę per du mėnesius juos ištaisyti. Neištaisius pažeidimų, komisija kainas gali nustatyti vienašališkai.

Už paviršinių nuotekų tvarkymą turės mokėti visos įmonės 

UAB „Tauragės vandenys“ direktorius taip pat informavo apie naują paviršinių nuotekų tvarkymo apmokėjimo tvarką juridiniams asmenims. Paviršinių nuotekų tvarkymo kainas komisija nustatė 15-ai iš 60 šalies savivaldybių. Iki šiol už paviršinių nuotekų tvarkymą buvo atsakinga seniūnija, tvarkydavo „Dunokai“, dabar ši paslauga priskirta vandens tiekėjui. Komisija nustatė 10 ct/kub. m (be PVM) kainą, kurią vandens tiekimo įmonei turės mokėti visi juridiniai asmenys – visos įstaigos ir įmonės. Seniūnijos – už gatves, Kelių direkcija – už savo prižiūrimus kelius.

– 10 centų už kubinį metrą be PVM nėra daug, kituose miestuose – 26 centai. Už mus mažiau mokės tik du rajonai. Pavyzdžiui, Tauragės rajono savivaldybės administracijos pastatui su garažais, kiemu tektų mokėti apie 120 eurų per metus. Rajonui nustatyta kaina priklauso nuo to, kiek yra tinklų, valyklų, kiti neturi paviršinių nuotekų valyklų. Pavyzdžiui, Šilutė neturi nė vienos paviršinių nuotekų tinklų valyklos, kurioje sudėti filtrai tepalams atskirti, o mes turim aštuonias, dar šešias statom, – vardijo E.Anulis.

Anot jo, ir šiuo klausimu turi apsispręsti taryba – ar mokėti pagal naują tvarką, ar likti prie senosios.

Kodėl išaugo vandens kainos? 

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija informuoja, kad šiuo metu centralizuotomis geriamojo vandens tiekimo paslaugomis naudojasi apie 70 proc. Tauragės rajono savivaldybės gyventojų, nuotekų tvarkymo paslauga – beveik 63 proc. gyventojų. Beveik 97 proc. tiekiamo geriamojo vandens Tauragėje atitinka visus Higienos normos reikalavimus, tačiau 3 proc. tiekiamo vandens viršija drumstumo, geležies ir kitus rodiklius. 100 proc. nuotekų išvaloma iki nustatytų reikalavimų.

2016 m. „Tauragės vandenys“ realizavo 930,3 tūkst. kub. m vandens. Tačiau tais pačiais metais bendrovė patyrė 77,42 tūkst. Eur nuostolio.

2015–2016 m. „Tauragės vandenys“ įgyvendino investicijų už 2 mln. Eur, iš jų 583,30 tūkst. Eur – Europos Sąjungos struktūrinių paramos fondų lėšos.

Užbaigtas Tauragės dumblo apdorojimo įrenginių statybos projektas – apdorojant dumblą įrenginiuose jo kiekis sumažėja apie 30–45 proc., išgautos biodujos panaudojamos elektros energijai, šilumai gaminti, dumblui džiovinti.

Taip pat buvo rekonstruojama vandentiekio stotis Tauragėje – pakeisti ir modernizuoti vandens ruošimo (nugeležinimo) įrenginiai, siurblinė.

2017 m. atlikta dviejų švaraus vandens rezervuarų rekonstrukcija ir vandens bokšto remonto darbai – Tauragės vandenvietėje paruoštas vanduo tiekiamas Tauragės miestui bei Dacijonų, Butkelių, Papušynės, Taurų ir Norkaičių kaimams (26 059 gyventojams).

2017–2019 m. numatomų atlikti darbų bendra orientacinė vertė – 5,1 mln. Eur, iš jų 2,6 mln. Eur  planuojama finansuoti iš ES struktūrinių fondų.

Bendrovė planuoja suprojektuoti ir pastatyti naujus nuotekų valymo įrenginius Kunigiškių k., rekonstruoti nuotekų valymo įrenginius Eičių ir Pilsūdų kaimuose, nutiesti šiuose kaimuose 0,58 km vandentiekio tinklų ir 10,7 km nuotekų surinkimo tinklų, rekonstruoti 7,5 km nuotekų tinklų ir nuotekų siurblinę Ližių kaime. Taip pat numatyta pastatyti nugeležinimo įrenginius Eidintų, Žygaičių ir Sartininkų kaimuose, įrengti ir rekonstruoti 3,72 km paviršinių nuotekų tinklų bei pastatyti šešis paviršinių nuotekų valymo įrenginius Tauragės mieste.

Skaityti komentarus (15) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras