Padauginusios vaistų paauglės atsidūrė reanimacijoje (papildyta)(7)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2013-03-28 13:33
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

„Šaltinėlio“ vaikų globos namų auklėtinės šią savaitę dėl apsinuodijimo vaistais į ligoninę pateko du kartus. Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Į Tauragės ligoninę dėl apsinuodijimo vaistais pristatytos trys 12–14 metų mergaitės. Dvi iš jų prireikė reanimuoti. Paauglės gyvena vienoje „Šaltinėlio“ vaikų globos namų šeimynoje. Direktorė stveriasi už galvos – per 20 darbo metų šito jai dar neteko patirti. Pasirodo, dvi iš apsinuodijusiųjų vos prieš kelias valandas buvo išrašytos iš ligoninės.

 

Įtraukė ir trečią

Iš ligoninės dėl apsinuodijimo vaistais dvi paauglės buvo išleistos trečiadienio popietę. Jau po trijų valandų tos pačios merginos ir dar viena jų draugė vėl buvo medikų apsuptyje. Jos vėl buvo prisigėrusios raminamųjų. Vaikų ligų skyriaus vedėjas gydytojas Eugenijus Margis sako, kad dviem paauglėms prireikė reanimacijos. Ypač sunkiai gaivaliojosi naujoji pacientė. Ją į draugių palatą leista atgabenti tik vakar, maždaug 10 valandą. Kas paskatino merginas šitaip elgtis, lieka neaišku.

Įvykį tirs ir policija

Policijos departamentas praneša, kad trys paauglės į ligoninę buvo atvežtos iš Tauragės vaikų globos namų „Šaltinėlis“ apie 17.30 val. Informuojama, kad medikamentais apsinuodijo 1998 m. gimusi U.L., 1999 m. gimusi K.S. ir 2000 m. gimusi V.A.

Tauragės policijoje ikiteisminis tyrimas dėl šio įvykio nebus pradėtas. Tačiau ketinama atlikti tyrimą administracine tvarka – išsiaiškinti, kokiais medikamentais apsinuodijo paauglės, kas joms davė vaistus ir t.t.

Vaistai – nepasiekiami

Taip sako vaikų globos namų direktorė Regina Judzinskienė. Dėl nelaimės ji kaltina vienos iš mergaičių močiutę, davusią paauglei receptinių vaistų.

– Per 20 darbo metų tokios istorijos dar nėra buvę. Apskritai nepasitaikė, kad kas nors iš auklėtinių nuodytųsi. Kas dėl vaistų, „Šaltinėlyje“ vaikams jie neprieinami – gydomiems auklėtiniams medikamentai duodami tiesiai į rankas ir tiek, kiek jų reikia. Kalbu apie vaistus bendrai, o vaistai, kuriais auklėtinės apsinuodijo, – stiprūs raminamieji, – pasakojo vaikų globos namų direktorė.

Pasak jos, mergaitės buvo ne iš tų vaikų, kurie kelia problemų. Greičiau atvirkščiai, mergaitės, direktorės teigimu, gerai elgėsi, buvo aktyvios pagalbininkės, organizuojant įvairius renginius.

Nuodais aprūpino močiutė

„Šaltinėlio“ direktorė R.Judzinskienė teigia, kad vaistais, didelę dozę kurių du kartus per kelias paras išgėrė paauglės, jos auklėtines aprūpino vienos iš apsinuodijusiųjų močiutė.

– Labiausiai kaltinu šią moterį. Kaip galima šitaip neatsakingai elgtis? Juk ji turėjo žinoti, kad jos psichotropiniai vaistai yra stiprūs, kad gali būti vartojami tik gydytojui leidus. Laimei, kad laiku tai išsiaiškinau ir spėjau merginas pristatyti gydytojams, – vakar ligoninėje kalbėjo direktorė.

Sureagavo žaibiškai

Pašnekovė pasakojo, kad tuoj po to, kai jos auklėtinės iš ligoninės grįžo į globos namus, mergaitės išėjo aplankyti močiutės. Susisiekusi mobiliuoju telefonu su močiute direktorė sužinojo, kad mergaitės tikrai lankėsi jos namuose ir kad močiutė davė joms raminamųjų vaistų. R.Judzinskienė, lyg tikra auklėtinių mama, nujausdama bėdą, darbuotojoms liepė surasti visas tris auklėtines. Netrukus paaiškėjo, kad nerimauta ne veltui: visos trys paauglės jau buvo spėjusios išgerti raminamųjų.

–Viskas įvyko labai greitai, užtrukome gal 20 minučių. Nė neįsivaizduoju, kas būtų nutikę, jeigu nebūčiau susirūpinusi iš ligoninės grįžusiomis paauglėmis, – sakė R.Judzinskienė.

Radus mergaites apsvaigusias nuspręsta veikti nedelsiant: greitosios medicinos pagalbos automobilis išgabeno vieną apsinuodijusiąją, kitas direktorė atvežė pati.

Elgesys – nesuvokiamas

Gydytojas E.Margis, prižiūrintis jau antrą kartą per savaitę apsinuodijusias paaugles bei jų draugę, sako, kad paauglių elgesio prognozuoti neįmanoma.

– Sunku pasakyti, kas juos skatina šitaip elgtis. Manyčiau, kad priežasties reikėtų ieškoti visuomenėje: neigiamame požiūryje į skurdžiau gyvenančius, vaikų globos namų auklėtinių integraciją, galimybę įsitvirtinti, pasiekti gyvenimo tikslo ir t.t. Vaikai gali jaustis niekam nereikalingi, baimintis, kad teks išeiti į gyvenimą, kur niekas tavęs nelaukia, nemyli. Skaudu, tačiau mūsų visuomenėje iš tiesų nebėra pagarbos: nei profesinės, nei asmeninės. Neatmetu, kad įtakos gali turėti ir asmeniniai dalykai, pavyzdžiui, nelaiminga meilė. Tokių paauglių, kurie bando suvesti sąskaitas su gyvenimu, mūsų skyriuje pasitaiko gana daug. Jų tiek, kad pavieniai atvejai medikų nebestebina. Tačiau, kad tie patys pacientai dėl tos pačios priežasties į ligoninę pakliūtų tą pačią dieną, kai buvo iš jos išrašyti, dar nėra buvę, – kalbėjo gydytojas.

Siūlo izoliuoti

Anot medikų, dirbančių ligoninėje, niekas nesitikėjo, kad mergaitės, vieną kartą patyrusios, ką reiškia apsinuodijimas, gali tam ryžtis antrą kartą. Moterys kalbėjo, kad paauglės prieš išleidžiamos iš ligoninės džiūgavo, kad gydymas baigėsi, ir prisiekinėjo niekada šito nebepakartosiančios. Tad pamačiusios, kad tos pačios merginos atvežtos vėl, medikės svarstė, kad paauglėms reikėtų rimtesnio gydymo. „Šaltinėlio“ globos namų psichologė, pasak direktorės, siūlė apsinuodijusių merginų nebeleisti gyventi vienoje šeimynoje.

– Mūsų darbuotoja pataria merginas izoliuoti. Dar nežinau, ar pritarsiu jos nuomonei, laukiame, ką pasakys ligoninės psichiatras. Tačiau viena aišku – su jomis reikia užsiimti rimčiau. Tai man būtų nebe pirmas kartas. Ne sykį jau esame pasiėmę po vieną kitą vaiką į namus. Tad gali būti, kad vieną iš trijų mergaičių teks apgyvendinti savo namuose, – svarstė R.Judzinskienė.

Siūlo bausti suaugusiuosius

Tauragės Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Jolita Vaišvilaitė vakar po pietų sakė sieksianti, kad policijoje būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vaikų įtraukimo vartoti vaistus.

– Pareiškimą dėl to, kad policijoje būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas, parašiau, bet policijai dar neperdaviau. Tačiau, mano galva, neturėtų likti nenubausti tie, kas aplaidžiai vaikams dalija vaistus. Šaltinio neįvardinsiu, bet tą asmenį aš žinau ir jį savo pareiškime policijai įvardijau, nurodžiau adresą, – sakė J.Vaišvilaitė.

Jeigu J.Vaišvilaites iniciatyva pavyktų, asmuo, kaltas už tai, kad vaikui davė vaistų ne gydymo tikslais, teismo gali būti nubaustas bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 3 metų.

VTAS specialistė sakė, kad visų apsinuodijusių mergaičių tėvų teisės yra apribotos. Lankyti savo vaikus jie gali, bet tik suderinę su globos įstaiga. Mat baiminamasi, kad tėvai savo atžaloms nepadarytų psichologinės žalos.

Reikia gydymo

VTAS vedėjos J.Vaišvilaitės nuomone, apsinuodijusioms mergaitėms būtinas gydymas. Tuo labiau, kad iki šiol neaišku, kas paaugles privedė iki tokio žingsnio. Vakar po pietų kalbintas gydytojas psichiatras, kurio konsultacijos laukė jaunosios pacientės, buvo daugiau nei nekalbus.

– Nedrįskite man skambinti, – sakė Andrius Kačergius.

„Šaltinėlio“ vaikų globos namų direktorė prasitarė ruošianti dokumentus savo auklėtinių gydymui ligoninėje. Apie kokią ligoninę eina kalba, liko neaišku.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras