Valdančiųjų „buldozeris“ sutraiškė opozicijos siūlymus(40)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2017-02-03 13:44

Posėdžio metu padaryta trumpa pertrauka – pasitarti vadinamajame tarybos narių kambarėlyje 10 minučių pageidavo opozicija; po posėdžio į šį kambariuką tarybos nariai renkasi gerti kavos ir užkąsti. Autorės nuotrauka

Trečiadienį skystais valdančiųjų plojimais pasveikintas pačių valdančiųjų priimtas svarbiausias metinis projektas – 2017 metų Tauragės rajono savivaldybės biudžetas. Patys nubalsavo, patys sau pasiplojo. Balsuodami už biudžeto projektą 13 valdančiųjų tarybos narių atmetė visus iki vieno opozicijos teiktus siūlymus ir politinių priešininkų kritikos klausėsi tyliai, beveik be jokių replikų. Kol valdantieji tylėjo, proga netylėti pasinaudojo opozicijos nariai – konstatavo, kad šių metų biudžetas priimtas buldozerio principu, neatsižvelgiant į daugybės gyventojų prašymus, interesus ir net likimo valiai paliekant vaikus.

Septyniems renginiams – 105 tūkstančiai eurų

Prieš biudžeto projekto svarstymą posėdį stebėjusi Vyriausybės atstovė Tauragės apskrityje Irena Ričkuvienė tarybą informavo, kad dėl galimų biudžeto projekto svarstymo tvarkos pažeidimų Vyriausybės atstovo tarnyba yra gavusi opozicijos skundą.

– Tik informuoju, kad toks skundas yra, – pranešė I.Ričkuvienė.

Šis pranešimas jokios reakcijos nesulėkė, nors opozicija ir tikėjosi, kad klausimas dėl biudžeto iš posėdžio darbotvarkės bus išbrauktas. Opozicijos lyderio Prano Petrošiaus teigimu, į biudžeto planavimo darbo grupę nebuvo įtrauktas nė vienas opozicijos narys, projektą apsvarstė ne visi tarybos komitetai, todėl mažuma neturėjo galimybės pateikti savo siūlymų ir šiuo klausimu diskutuoti su valdančiaisiais.

– Todėl manau, kad biudžetas yra nelabai tvarkingas ir korektiškas, – kalbėjo opozicijos lyderis P.Petrošius.

Mažumos atstovai valdančiuosius ir merą tiesiog apipylė klausimais ir pasiūlymais: teiravosi, kodėl tiek daug – per 100 tūkstančių eurų skirta vos septyniems viešiems renginiams ir kokiais prioritetais vadovaujantis šios lėšos apskaičiuotos. Kodėl į prioritetinių renginių sąrašą neįtraukta Vasario 16-osios šventė, o miesto šventei planuojama skirti milžiniška suma – 50 tūkstančių eurų? Svarstė, kodėl į remiamų renginių sąrašą įtrauktas komercinis džiazo festivalis, į kurį žiūrovai turi pirkti nepigius bilietus.

Devyni siūlymai

Pateikti ir konkretūs devyni opozicijos siūlymai koreguoti biudžeto projektą ir perskirstyti planuojamas lėšas.

P.Petrošius iš planuojamo sutaupyti pašalpų mokėjimo fondo 8500 eurų pasiūlė skirti Pagramančio parapijai. Šios parapijos bažnyčia medinė, seniai nemačiusi remonto. Pasak Pagramantyje gyvenančio tarybos nario, baigia nugriūti bažnyčios varpinė. Savo sprendimu taryba padėtų senutėlę bažnyčią prikelti naujam gyvenimui.

Robertas Piečia pasiūlė sumažinti miesto šventei skiriamą sumą ir 15 tūkstančių eurų skirti Tauragės sporto mokyklos mokiniams į varžybas vežti. Pasak politiko, dabar šiam reikalui per mėnesį iš moksleivių tėvų renkama po 3 eurus.

– Tačiau iki kur galima nuvažiuoti už 3 eurus? Iki Skaudvilės, o pareiti jau reiktų pėsčiam? Nepamirškim, kad sporto mokykla ugdo beveik 900 mūsų rajono vaikų, negi paliksim juos likimo valiai? – retoriškai klausė R.Piečia.

Tarybos narys Vilmantas Liorančas rado genialią idėją – vaikų kelionėms į varžybas daugiau pinigų rinkti iš tėvų. Tačiau toks jo siūlymas sukėlė pasipiktinimo bangą – kai kuriems tėvams ir 3 eurai esanti prabanga.

Skaudvilėje gyvenantis tarybos narys Vidas Bičkus pasiūlė padidinti finansavimą Skaudvilės miesto šventei – skirti ne 3000, o 5000 eurų, juolab, kad Tauragės miesto šventei ketinama atseikėti net dešimt kartų daugiau.

– Rajone turime du miestus, kuo Skaudvilė prastesnė už Tauragę? Meras pernai buvo Skaudvilės šventėje, matė, kokia ji puiki, – į rajono vadovą kreipėsi V.Bičkus.

Silverijus Statkus į biudžeto projektą pasiūlė įtraukti dviračių takų į Dunokų kapines ir Baltrušaičių gyvenvietę projektavimo darbus. Politikas informavo, jog prieš tarybos posėdį, žinodami, kad bus tvirtinamas biudžetas, į jį kreipėsi žmonės, kuriems tų takų labai reikia, kurie į kapines ir iš Baltrušaičių į Tauragę dažnai važiuoja dviračiais. S.Statkus mano, kad dviejų takų projektavimui reikėtų apie 80 tūkstančių eurų. Lėšų būtų galima skirti iš Kelių priežiūros programos.

Rita Grigalienė drauge su V.Bičkumi pasiūlė finansinę paramą – 5000 eurų skirti jau 30 metų Skaudvilėje vykstančiam unikaliam renginiui „Alio, talentai iš provincijos“. Jų teigimu, džiazo festivalis, kurį savivaldybė nusprendė paremti bene 5000 eurų, šiemet vyks tik antrą kartą, o renginiai, kurie organizuojami dešimtimis metų, paliekami savieigai.

Algirdas Mosėjus pasiūlė padidinti dantų protezavimui skiriamas lėšas – atseikėti ne 20 000, o 30 000 eurų. Tokio siūlymo motyvas – pernai 20 tūkstančių eurų, numatytų gyventojų dantims protezuoti, taip ir liko nepanaudoti, todėl šiemet reikėtų ištaisyti klaidą – skirti daugiau.

Arūnas Beišys pasiūlė numatyti apie 35 tūkstančius eurų lopšelio-darželio Skaudvilėje įrengimui, tiksliau, apleisto pastato, kur gali būti perkeltas darželis, renovacijos projektui atlikti. Mat dabar Skaudvilės gimnazijoje veikiančios darželio grupės neatitinka higienos normų, vaikučiai vaikšto pro ta patį įėjimą su „dičkiais“. Jų daug – 71, o eilėje laukia dar devyni.

Viktoras Kovšovas prašė skirti 10 tūkstančių eurų Tauragės pilies sienų išoriniam remontui. Šias lėšas esą būtų galima paimti iš sutaupytų pilies renovacijos projekto lėšų.

Stasys Lapė perdavė gyventojų prašymą – suremontuoti Miltaujos gatvę, tai esąs neilgas pravažiavimas, kurio gyventojai ir greta veikiantis Profesinio rengimo centras prie gatvės asfaltavimo darbų prisidėtų savo lėšomis. Savivaldybės paramos reikėtų ne tiek jau daug – apie 10 tūkstančių eurų.

Buldozeris – ir anksčiau, ir dabar

Deja, visi šie siūlymai ir prašymai taip ir liko tik siūlymais. Už juos balsavo pati opozicija. Nė vienas jų taip ir neįtrauktas į biudžetą. Už biudžetą be visų šių siūlymų socialdemokratai ir „tvarkiečiai“ nebalsavo.

Liberalas Darius Stankus bandė taisyti padėtį, esą opozicija šiuos savo siūlymus galės pateikti ateityje, jei tik atsiras pinigų, jie bus svarstomi. Meras Sigitas Mičiulis kolegai pritarė, jo teigimu, patvirtintas biudžetas nesąs „šventa karvė“ ir jį visada galima keisti. Tačiau Finansų skyriaus vedėja Irma Jurkšienė negalėjo pažadėti, kad visiems opozicijos siūlymams metų bėgyje lėšų atsiras, žinoma, perskirstyti biudžetą ateityje bus galima.

Opozicija daugybę kartų akcentavo, kad 2017 metų biudžetas patvirtintas buldozerio principu, kryptingai jį formuojant pagal liberalų pageidavimus.

– Kalbantiems apie buldozerį siūlau pažvelgti, kas buvo anksčiau, – opozicijai pasiūlė D.Stankus, o jo brolis Linas Stankus garsiai pasidžiaugė, kad opozicijai biudžeto nepavyko sužlugdyti.

33,2 mln. eurų paskirstyti. Valdantieji sau pasiplojo. Mažuma prie aplodismentų neprisijungė. Visi išėjo gerti kavos. Už mokesčių mokėtojų pinigus. 

Skaityti komentarus (40) Print  |   Send

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras