Tyrimas dėl lėšų išgrobstymo M.Mažvydo mokykloje baigtas: dingusi suma įspūdinga(183)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-03-31 09:34

Mokyklos direktorius Vidas Misiūnas. Renaldo Malycho nuotrauka

Trejus metus trukusi garsioji Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijos pinigų grobstymo byla pagaliau pasiekė teismą. Kaltinimai joje pareikšti dviem asmenims – mokyklos direktoriui Vidui Misiūnui ir ilgametei, dabar jau nebedirbančiai vyriausiajai finansininkei Onai Žukauskienei. Iš mokyklos sąskaitos dingusi pinigų suma milžiniška. Įspūdinga ir pati Klaipėdos apygardos teismui perduota baudžiamoji byla – ją sudaro 24 tomai. Be to, iš mokyklos paslaptingai dingo kai kurie finansiniai dokumentai. Įtariama, kad jie galėjo būti sunaikinti tyčia. 

Yla iš maišo išlindo audito metu 

Tyrimas dėl iš Martyno Mažvydo progimnazijos sąskaitos galimai dingusių lėšų pradėtas prieš trejus metus – 2013-ųjų pavasarį. Medalį už tokį „atradimą“ kabinti reikėtų Kostės Čiapienės vadovaujamai savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybai, kuri, tikrindama mokyklos finansinę veiklą už 2012 metus, aptiko įvairių pažeidimų. Tuomet įtarta, kad išgrobstyta galėjo būti kiek mažesnė suma, viešai kalbėta apie 400 tūkstančių litų.

Tyrimą dėl dingusių pinigų ir mokyklos direktoriaus Vido Misiūno bei vyriausiosios finansininkės Onos Žukauskienės veiksmų 2013-aisiais pradėjo Klaipėdos apygardos prokuratūra. Apie jo eigą ne kartą rašė vietos ir respublikinė žiniasklaida. Išsiaiškinusi, kad ankstesnysis auditas Martyno Mažvydo progimnazijoje buvo atliktas labai seniai – tik prieš dešimt metų, 2003-iaisiais, prokuratūra užsimojo patikrinti visus pastarojo dešimtmečio mokyklos finansinius dokumentus.

Rezultatai pribloškė. Kaip trečiadienį „Tauragės kurjerį“ informavo Klaipėdos apygardos prokuratūros 2-asis baudžiamojo persekiojimo skyrius, įtariama, kad per tikrintą dešimtmetį iš mokyklos sąskaitos dingo arti 600 tūkstančių eurų.

Kaltinimai – pagal keturis BK straipsnius

Pasak Klaipėdos apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vedėjos Margaritos Šniutytės-Daugelienės, tyrimas dėl įtariamai dingusių Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijos pinigų baigtas, 24 tomų baudžiamoji byla su kaltinamuoju aktu perduota teismui.

Kaip „Tauragės kurjeriui“ sakė tyrimą atlikusi Klaipėdos apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Vida Skalauskienė, kaltinimai šioje byloje pareikšti dviem asmenims – Martyno Mažvydo progimnazijos direktoriui Vidui Misiūnui ir 2013 metais vyriausiosios finansininkės pareigas šioje mokymo įstaigoje ėjusiai Onai Žukauskienei.

V.Misiūnas kaltinamas pagal Baudžiamojo kodekso 229 str. dėl tarnybos pareigų neatlikimo (valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, dėl neatsargumo neatlikęs savo pareigų ar jas netinkamai atlikęs, jeigu dėl to valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo patyrė didelės žalos, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų) ir pagal 223 str. 1 d. dėl aplaidaus apskaitos tvarkymo (tas, kas privalėjo tvarkyti, bet netvarkė teisės aktų reikalaujamos buhalterinės apskaitos arba aplaidžiai tvarkė teisės aktų reikalaujamą buhalterinę apskaitą, arba įstatymų nustatytą laiką nesaugojo buhalterinės apskaitos dokumentų, jeigu dėl to negalima visiškai ar iš dalies nustatyti asmens veiklos, jo turto, nuosavo kapitalo ar įsipareigojimų dydžio ar struktūros, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų).

Buvusiai mokyklos vyriausiajai finansininkei kaltinimai pareikšti pagal Baudžiamojo kodekso 222 str. 1 d. dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo (tas, kas apgaulingai tvarkė teisės aktų reikalaujamą buhalterinę apskaitą arba paslėpė, sunaikino ar sugadino apskaitos dokumentus, jeigu dėl to negalima visiškai ar iš dalies nustatyti asmens veiklos, jo turto, nuosavo kapitalo ar įsipareigojimų dydžio ar struktūros, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų) ir pagal 183 str. 1 d. dėl turto pasisavinimo (tas, kas pasisavino jam patikėtą ar jo žinioje buvusį didelės vertės svetimą turtą ar turtinę teisę arba didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes, baudžiamas laisvės atėmimu iki dešimties metų).

Suma milžiniška

– Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad mokyklos direktorius netinkamai atliko savo pareigas, be to, prokuratūra nerado kai kurių mokyklos finansinių dokumentų. Vidas Misiūnas ir kaltinamas dėl to, kad jis, kaip mokyklos direktorius, būdamas atsakingas už buhalterinės apskaitos organizavimą, už buhalterinės apskaitos dokumentų ir registrų išsaugojimą, neišsaugojo jų ir už atitinkamą laikotarpį iš dalies negalima nustatyti pagrindinės mokyklos veiklos, turto, nuosavo kapitalo įsipareigojimų dydžio ir struktūros, – sakė prokurorė V.Skalauskienė.

Kaip informuoja prokuratūra, ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad finansininkė O.Žukauskienė nepagrįstai pasisavino iš mokyklos sąskaitos į savo asmeninę sąskaitą pervesdama 583 094 eurus. Tyrėjams finansininkė teigė, esą šie pinigai jai priklausė kaip atlyginimas, nors oficialus atlyginimas O.Žukauskienei buvo mokamas.

Paklausta, ar V.Misiūnas ir O.Žukauskienė savo kaltę pripažįsta, prokurorė V.Skalauskienė patikino nenorinti šios pozicijos atskleisti. Viskas paaiškėsią bylą nagrinėjant teisme. Prokuratūros tirto laikotarpio metu – nuo 2003 iki 2013 metų – vyriausiąja mokyklos finansininke dirbo būtent O.Žukauskienė.

Direktorius: „Ji dokumentus pavogė“

Martyno Mažvydo progimnazijos direktorius V.Misiūnas „Tauragės kurjeriui“ sakė su jam pareikštais kaltinimais sutinkantis iš dalies.

– Ir taip, ir ne, – paklaustas, ar sutinka su kaltinimais, sakė V.Misiūnas. – Kai skaitai, kas surašyta byloje, tai atrodo lyg ir yra taip. Iki galo neatlikau savo pareigos. Todėl kažkiek esu kaltas.

Mokyklos vadovas sako, kad O.Žukauskienė finansinius dokumentus, kurių atlikdama tyrimą nerado prokuratūra, pavogė. Direktorius mano, kad šie dokumentai galėjo būti sunaikinti. 

Finansiniai mokyklos dokumentai, pasak V.Misiūno, laikomi ne jo kabinete.

– Finansiniai dokumentai paprastai yra pas buhalterę. O kai baigiasi metai, kai dokumentus sutvarko, jie turi būti atiduodami archyvarui. Mokykla savo patalpose turi archyvą. Kai kuriuos dokumentus saugom, kai kuriuos atiduodam valstybiniam archyvui. Kai kurie po daugelio metų naikinami, tačiau tokiu atveju turi būti aktas. Kiekvienai dokumentų rūšiai pagal įstatymus priskirtas tam tikras terminas. Kai kurie dokumentai privalo būti saugomi iki 75-erių metų ir ilgiau, – kalbėjo V.Misiūnas.

Kokiomis aplinkybėmis O.Žukauskienė, kaip sako V.Misiūnas, galėjo pavogti dokumentus, mokyklos direktorius nežino.

Teisme savo pozicijai ginti V.Misiūnas samdys advokatą.  

Meras nieko nežino

Trečiadienį, kai M.Mažvydo progimnazijos byla buvo perduota teismui, Tauragės rajono savivaldybės meras Sigitas Mičiulis kaip tik vyko į Klaipėdos apygardos prokuratūrą. Tačiau paaiškėjo, kad uostamiestyje jis viešėjo visai kitu tikslu, ne susipažinti su bylos aplinkybėmis. M.Mažvydo progimnazijos tyrimo eiga jam buvo naujiena, kaip ir iš mokyklos dingusių pinigų suma.

– Lankiausi prokurorų kvietimu pasveikinti jų su Prokurorų diena (Prokurorų diena švenčiama kovo 30-ąją, – red.). Renginyje dalyvavo labai daug įvairių sričių pareigūnų, vyko šventė, todėl neturėjau galimybės pasikalbėti išsamiau, – sakė meras.

Nei mero, nei savivaldybės administracijos apie tyrimo pabaigą kol kas neinformavo niekas, nė pats mokyklos direktorius, kuriam pareikšti kaltinimai. 

Skaityti komentarus (183) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras