Kandidatui į merus gresia belangė(26)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2015-02-19 13:25
Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Kandidatas į Tauragės merus Valius Grinius įtariamas nelegaliai praturtėjęs. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Savarankiškai išsikėlusį kandidatą į Tauragės merus Valių Grinių persekioja nesėkmės: Klaipėdos apygardos teismas narplioja jau antrą su šiuo politiku susijusią bylą. V.Grinius kaip tik šiandien sėda į kaltinamųjų suolą. Šįkart kandidatui į merus metami kaltinimai – rimti. Jam gresia iki septynerių metų nelaisvės. Rinkimų prievaizdai apie šį faktą iki žiniasklaidos įsikišimo nieko nežinojo. Pats kandidatas sako norėjęs išvengti viešumo, todėl apie tai Rinkimų komisijos neinformavo.

Kelios bylos – vienu metu

Vasario 17-ąją Klaipėdos apygardos teismas rinkosi į antrąjį baudžiamosios Valiaus Griniaus bylos posėdį. Buvo apklausiami į pirmąjį posėdį neatvykę liudytojai.

Tauragiškis kaltinamas nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimu. Baudžiamasis kodeksas sako, kad atsakomybė šiuo atveju taikoma tam, „kas, siekdamas nuslėpti ar įteisinti savo paties ar kito asmens turtą, žinodamas, kad jis gautas nusikalstamu būdu, tą turtą įgijo, valdė, naudojo, perdavė jį kitiems asmenims, atliko su tuo turtu susijusias finansines operacijas, sudarė sandorius, naudojo jį ūkinėje, komercinėje veikloje, kitaip jį pertvarkė ar melagingai nurodė, kad tai gauta iš teisėtos veiklos, taip pat tam, kas slėpė savo paties ar kito asmens turto tikrąjį pobūdį, šaltinį, buvimo vietą, disponavimą juo, judėjimą arba nuosavybės ar kitas su tuo turtu susijusias teises, žinodamas, kad tas turtas gautas nusikalstamu būdu“. Įstatymas numato dvi atsakomybės alternatyvas: baudą arba laisvės atėmimą iki septynerių metų.

Vasario pradžioje Klaipėdos apygardos teisme jau buvo minima Tauragės kandidato į merus V.Griniaus pavardė. Tąsyk į teismą apeliacine tvarka kreipėsi ieškovas E.J. Civilinėje byloje atsakovais buvo įvardyti V.Grinius ir „Medicinos bankas“. Ieškovas siekė, kad teismas negaliojančia pripažintų laidavimo sutartį, sudarytą 2008 metais. Pernai lapkritį ši byla buvo išnagrinėta Tauragės rajono apylinkės teisme. Komentuoti bylos aplinkybių V.Grinius nepanoro.

Nenorėjo triukšmo

Kandidatas į merus atsisakė komentuoti ir šios, jam asmeniškai iškeltos, baudžiamosios bylos aplinkybes.

– Kol bylos baigtis neaiški, nėra ką komentuoti. Apskritai tai sufabrikuota byla. Visi reikalai buvo 2007 metais, o dabar tik iškelta byla. Man tai panašu į atvejį su Alytaus meru: kažkas kažkada atsitiko, o tik dabar prieš pat rinkimus prisimenama sena istorija. Tikiuosi, kad mane išteisins. Juk nėra jokių įrodymų. Na, nebent būtų galima iš balto padaryti juodą. Savo kaltės, žinoma, kad nepripažįstu. Dėl to ir Vyriausiosios rinkimų komisijos apie  tai neinformavau, nesinaudojau savo, kaip kandidato, teisine neliečiamybe: iš pradžių maniau, kad nieko nebus, vėliau nenorėjau triukšmo, – aiškino kandidatas į merus V.Grinius.

Turtų – už milijoną, pajamų – nulis

Kaip pašnekovas vertina situaciją, kad prieš rinkimus jis nesiliauja minti teismo slenksčio: ar, jo nuomone, rinkėjai gali pasitikėti juo, kaip būsimu meru?

– Kaltę įrodo tik teismas, – trumpai atsakė V.Grinius.

Rinkimų prievaizdams kandidatas nurodė turįs turto už 1 088 480 Lt (315 245,60 Eur), nors jo pajamos per metus – 0 Lt.

– Gaunu tik 860 litų pensiją. O pensija juk nėra pajamos. Turtą paveldėjau iš artimų žmonių: mirė žmona – paliko turto, mirė uošviai – paliko. Tai ir susidarė. Dar turiu gamybinių patalpų buvusiame daržovių kombinate, – savo turtinę padėtį grindė V.Grinius.

Rinkimų prievaizdai be amo

Tauragės rinkimų apygardos pirmininkė Albina Senkuvienė apie faktą, kad vienam kandidatų į merus iškelta baudžiamoji byla, išgirdo pirmą kartą.

– Atleiskit, bet tokios situacijos man dar nebuvo pasitaikę – negaliu nieko komentuoti, – sakė A.Senkuvienė.

Rinkimų komisijos pirmininkė pridūrė, kad kol nėra teismo sprendimo, rinkimų prievaizdai nieko negali padaryti.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas taip pat sakė, kad apie Tauragės kandidatui iškeltą baudžiamąją bylą informacijos neturi.

– Jis pats nei jo advokatas ar teismas į mus nesikreipė. Gali būti, kad teismas nė nežino, kad kaltinamasis kandidatuoja į merus ir turi teisinę neliečiamybę. Negaliu pasakyti, kaip yra konkrečiai šiuo atveju, bet gali būti, kai kaltinamieji siekia, jog viskas praeitų tyliai, niekas apie bylos nagrinėjimą nesužinotų. Bet būna ir priešingai, kai teismas prašo panaikinti teisinę neliečiamybę. Tokiu atveju išklausome kandidatą ir sprendžiame, ką daryti. Tačiau dar sykį kartoju, apie Tauragės kandidatą tokios informacijos neturime, į mus niekas nesikreipė, – sakė Z.Vaigauskas.

Jo žodžiais, teisinę neliečiamybę kandidatai rinkimų metu įgauna iki tol, kol paaiškėja rinkimų rezultatai. Taip pat, Z.Vaigausko aiškinimu, apie jų atžvilgiu pradėtus ikiteisminius tyrimus kandidatai Vyriausiosios rinkimų komisijos informuoti neprivalo.   

Teismas apie kaltinamojo politinius planus nežino

Klaipėdos apygardos teismo atstovė spaudai ir teismo pirmininko patarėja Gintarė Daugėlaitė patikino, kad teismui nebuvo pranešta, jog kaltinamasis kandidatuoja į merus, nors tiek kandidato, tiek kaltinamojo asmens duomenys sutampa (vardas, pavardė, gimimo data ir asmens kodas).

Atstovės spaudai duomenimis, Klaipėdos apygardos teismo nagrinėjamos bylos esmė yra tokia: „asmeniui yra pareikštas kaltinimas nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimu, t.y. kad jis atitinkamais laikotarpiais apklausiamas kaip liudytojas ir siekdamas įteisinti savo sūnaus, įtariamojo ikiteisminiame tyrime, pinigus, žinodamas, kad jie gauti nusikalstamu būdu – gabenant cigarečių kontrabandą, ir siekdamas nuslėpti jų kilmę, melagingai pareiškė, kad 700 000 litų iš 718 665 litų, paimtų automobilio apžiūros metu, yra gauti kaip rankpinigiai iš kito asmens pagal preliminarią sutartį dėl pirkimo-pardavimo sutarties sudarymo, ir atiduoti pasaugoti sūnui“.

Vasario 17-ąją bylos dalyviai rinkosi jau į antrą šios bylos nagrinėjimo posėdį. Pirmasis įvyko vasario 11-ąją.

Tarybos mandatai

Kuri partija ar judėjimas, jūsų manymu, gaus daugiausiai mandatų savivaldybės taryboje?

Skaityti komentarus (26) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras