Pirkti produktus turguje – lyg dalyvauti loterijoje(16)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-04-14 06:20
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Turguje, tikrindami maisto produktų prekiautojus, Tauragės VMVT inspektoriai rado nemažai gaminių, kuriais prekiauti draudžiama. Autorės nuotrauka

Tauragės prekyvietėse parduodami maisto produktai, pasirodo, ne visada yra saugūs vartoti. Tokių pranešimų sulaukdavo ne tik „Tauragės kurjerio“ redakcija. Praėjusį savaitgalį Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai, atlikę patikrinimą turgaus maisto produktų prekybos salėje, apstulbo, kai rado tiek daug pažeidimų. Negi daugelių tauragiškių apsipirkimas turguje prilygsta loterijai?

Žmonės turgumi pasitiki

Tauragės VMVT viršininkas Kęstutis Patašius po šeštadieninio patikrinimo didžiajame turguje sakė, kad tikrintojams svarbiausia apginti vartotojų interesus.

– Blogiausia, kad gyventojai pasitiki turgavietėmis. Daugelis įsitikinę, kad prekyba turguje yra kontroliuojama, ją prižiūri atsakingi specialistai, o įsigyti maisto produktai – saugūs vartoti. Deja, paskutinis apsilankymas turgavietėje Tauragės VMVT inspektorius įtikino priešingai: atsakingi asmenys tvarkos neprižiūri, o prekeiviai nevengia piktnaudžiauti ir naudojasi jų aplaidumu, – sakė Tauragės VMVT viršininkas.

K.Patašiaus teigimu, veterinarijos specialistai labiausiai baiminasi afrikinio kiaulių maro virusu užkrėstos mėsos. O tokiai produkcijai patekti ant kiekvieno tauragiškio stalo, pasirodo, turgavietėse yra visos galimybės.

Turguje tvarkos nėra

UAB ,,Elasa“ (tokiu pavadinimu įregistruota turgavietė Tauragėje, Veterinarijos g.), Tauragės VMVT inspektoriai rado mėsos produktų su pasibaigusiu tinkamumo vartoti terminu. Dalis atgabentos parduoti produkcijos buvo be ženklinimo etikečių. Trims šios turgavietės prekybininkams praėjusį šeštadienį prekiauti netinkamai paženklintais produktais uždrausta. Jiems surašyti sprendimai dėl produktų tiekimo į rinką sustabdymo bei pradėtas tolesnis tyrimas dėl šių produktų gamintojų nustatymo.

Vadovaujantis reikalavimais, „šalies turgaviečių atsakingi asmenys ir prekiautojai privalo užtikrinti nefasuotų mėsos gaminių ženklinimą ir atsekamumą. Nefasuotų mėsos gaminių (lašinių, dešrų, kumpių ir kt.), skirtų parduoti dalimis, ženklinimo etiketės su visa privaloma informacija privalo būti išsaugotos iki paskutinio parduodamo gaminio gabalėlio. Maisto produktai į turgavietes turi būti pristatomi tik su lydimaisiais dokumentais. Jeigu prekiaujama savo ūkyje išauginta ar pagaminta produkcija, ji taip pat turi būti pateikta su laisvos formos važtaraščiu, kuriame nurodyta svarbiausia produktų partijos atsekamumo informacija“, – praneša VMVT.

Vartotojai, rinkdamiesi maisto produktus turgavietėse, turi gauti visą būtiną informaciją apie produktą. Įsigydami gabalėlį dešros ar kumpio, jie turi būti tinkamai informuoti apie gaminio kilmės vietą, sudėtį ir gamintoją.
 – Tauragės VMVT inspektorių praėjusį savaitgalį atliktas patikrinimas patvirtino, kad turgavietės prekiautojai ne visuomet tinkamai vykdo šį reikalavimą, – paaiškino veterinarijos tarnybos viršininkas.

Prekyba turi būti saugi

Tauragės VMVT inspektoriai patikrinimo metu turgavietėje rado mėsos gaminių, kuriais prekiauti draudžiama. Nustatyta, kad kai kurie prekiautojai siūlė pirkti mėsos gaminių, kurių tinkamumo terminai pasibaigę. Dalis realizuojamų mėsos gaminių buvo be oficialių ženklinimo etikečių, t.y. be informacijos apie gamintoją, gaminio sudėtį, laikymo sąlygas ir realizacijos terminą ,,tinka vartoti iki“.

– Tokiu atveju nėra galimybės nustatyti, ar maisto produktai pagaminti VMVT patikrintuose ir registruotuose maisto tvarkymo subjektuose. Mes neturime nieko prieš, jeigu žmonės savos gamybos mėsos gaminiais dalijasi su draugais, giminaičiais, draugais savo namuose. Tačiau prekiaujant turgavietėse privalu laikytis reikalavimų. Vartotojas, pirkdamas maisto produktus turgavietėje, turi jaustis lygiai taip pat saugus, kaip įsigydamas juos prekybos centruose, parduotuvėse, – aiškino Tauragės VMVT viršininkas.

Atsakomybė – kaip pareigūnams

Už turgavietėje parduodamų maisto produktų saugą, atsekamumą, taisyklingą ženklinimą ir kiekinę apskaitą tiesiogiai atsakingi turgavietės paskirti asmenys. Tačiau praėjusį šeštadienį inspektoriai įsitikino, kad kontrolė turguje neužtikrinama. Tauragės VMVT viršininko teigimu, būtent šie asmenys turėtų būti suinteresuoti, kad į turgų nepatektų pavojinga produkcija. Todėl jiems taikoma administracinė atsakomybė prilygintina pareigūnų padarytam pažeidimui – šįkart turgaus administracijai gresia baudos.

– Kadangi egzistuoja afrikinio kiaulių maro grėsmė, reikalaujame griežtesnio visų (įskaitant ir pačius vartotojus) požiūrio. Turgaviečių atsakingi asmenys ir prekiautojai žino, kad nefasuotų mėsos gaminių (lašinių, dešros, kumpių ir kt.) skirtų parduoti dalimis, oficialios ženklinimo etiketės su visa privaloma informacija turi būti išsaugotos iki paskutinio parduodamo tokių mėsos gaminių kiekio, – sakė K.Patašius.

Atsakomybė – prekeiviams

Tauragės turgavietės administracijos darbuotojos Janina Leikienė ir Danutė Rakauskienė vienbalsiai tvirtino padariusios viską, kas nuo administracijos priklauso: prekeivius supažindinusius su VMVT įsakymu dėl produkcijos ženklinimo, prekiautojai savo parašais tai patvirtino.

– Tokiu atveju, patys prekeiviai tiesiogiai atsakingi už tai, kuo jie prekiauja. Juk esame tik administracija, prie kiekvieno prekiautojo visą dieną nepastovėsime. Be to, turgavietė prekeiviams tik nuomoja plotą prekybai, o už atsivežamą produkciją, jos kokybę privalo atsakyti patys prekeiviai. Jeigu yra pažeidimų, bausti ir reikia produkciją atvežusius ir pardavusius asmenis. Iš kitos pusės pažiūrėjus, kaip įvesti pjaustomos, dalimis sveriamos produkcijos ženklinimą, dar nėra pagalvota. Reikia tikėtis, kad per laiką sistema pradės veikti realiai. Nes bent jau šiuo metu VMVT išleisto įsakymo, jo reikalavimų įgyvendinti galimybių nėra. Pavyzdžiui, lašinių paltis sveria apie 3 kg, o žmogui reikia tik 300 g. Ką daryti? Atiduoti pirmam pirkėjui tą gabalą su etikete, o likusią paltį išmesti? Iš kur gauti papildomų etikečių? Juk būna, kad pirkėjas nori vidurinės palties gabalo dalies. Kaip įrodyti tikrintojams, kad įsigytas mėsos gabalėlis yra atpjautas nuo palties su etikete? – retorinių klausimų pažėrė turgaus administracijos atstovės.

Pašnekovės patikino, kad Tauragės VMVT inspektorių reikalavimams neprieštarauja.

Teks sunaikinti 88 kg produktų

Tauragės VMVT viršininkas K.Patašius minėjo, kad pastaruoju metu skundų dėl maisto produktų ar maitinimo paslaugų kokybės sulaukiama gana daug.

– Dažnai žmonės skundžiasi įsigiję maisto produktų, kurių tinkamumo vartoti terminas pasibaigęs. Daugėja ir skundų dėl neaiškaus, klaidinančio ar netinkamo maisto produktų ženklinimo. Šie pranešimai nuolat tikrinami, pažeidimai fiksuojami. Vienas tokių patikrinimų prieš savaitę vyko Aldonos L., dirbančios pagal individualios veiklos pažymą, maisto produktų sandėliavimo patalpose Birutės gatvėje. Šio sandėlio veiklą dėl grubių teisės aktų pažeidimų teko laikinai sustabdyti, – priminė K.Patašius.

Tauragės VMVT inspektoriai šios prekiautojos sandėlyje rado netvarką: sandėliavimo patalpose trūko švaros ir tvarkos, daugiau kaip metus neatliekamos ir neregistruojamos savikontrolės procedūros. Sandėlyje rasta maisto prekių (šaldytos žuvies, prieskonių) netvarkingomis (praplėštomis) pakuotėmis, didžioji dalis sandėliuojamų maisto produktų aptikta be ženklinimo etikečių ar tokių, kurių realizacijos terminas pasibaigęs.

Tauragės VMVT uždraudė Aldonai L. realizuoti 88 kg maisto produktų, dalis jų – neaiškios kilmės, kai kurių tinkamumo vartoti terminas pasibaigęs, netvarkingos (praplėštos) pakuotės.

Ta pati verslininkė prekiauja mobilioje kebabinėje (didžiajame turguje, prie prekybos centro RIMI) arba turgavietėje ties „Sodra“ (UAB „Lauguva“).

Prašo nelikti abejingiems

Tauragės VMVT viršininkas kviečia gyventojus labiau rinktis produktus.

– Pirkėjai turėtų būti atidesni. Jeigu ant perkamo maisto produkto nėra etiketės, nebijokime pardavėjo paprašyti, kad parodytų dokumentus. Jeigu produkcija yra tinkamai įsigyta, tinkamai laikyta ir tinkama vartoti, pardavėjas turės ne tik pakuotės etiketę, bet ir įsigijimo dokumentus, –K.Patašius.

Jis primena, kad užfiksavus pažeidimus ar įsigijus įtartiną produktą darbo dienomis reikia nedelsiant kreiptis į vietos veterinarijos tarnybą tel./fax. (8 446) 61 264 arba el.p. tauragesa@vet.lt, o poilsio dienomis derėtų pranešti visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu – 8 800 40403.

Skaityti komentarus (16) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras