Telefoninius sukčius „suvystė“... senolė(3)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2010-07-09 06:00

Laiptinėjė užvirė trilerio vertas siužetas, kaimynai gaudė telefoninius sukčius.

Pastaruoju metu itin suaktyvėjo telefoninių sukčių vykdomi nusikaltimai. Dažnesni tapo ir jų nustatymo bei sulaikymo atvejai. Akivaizdu, jog į pagalbą visuomenei ir policijai ateina pačios „aukos“. Bene labiausiai sudomino paskutinis telefoninių sukčių išaiškinimas. Tiksliau, apsukrios tauragiškės amžius – jai 93-eji.

 

 

Veikia ne viena sukčių grupė

Ne taip seniai „Tauragės kurjeris“ rašė apie tauragiškio pastangas sulaikant du šiais nusikaltimais įtariamus kauniečius.

Nuovokus vyras suprato, kad jam paskambino tikri telefoniniai sukčiai, sutiko atiduoti pinigus, tačiau nedelsdamas pranešė policijai. Sukčiai į duris pasibeldė iš karto baigus kalbėti telefonu, tačiau šis žmogus pats vienas sulaikė pinigų atėjusį pasiimti nepažįstamą devyniolikmetį. Po kelių minučių atvykę policijos pareigūnai sulaikė ir kartu su sukčiumi veikusią nepilnametę. Policija aiškinasi, ar šie asmenys yra susiję su kitais sukčiavimo atvejais Tauragėje. Tada (birželio 23 dieną) turėta vilties, jog Tauragėje siautėjusių sukčių aferoms galiausiai padarytas galas. Deja, pareigūnai klydo.

Jau birželio 30-ą gautas tauragiškės pranešimas apie įvykdytą naują nusikaltimą. 87-erių senolei tą pačią dieną paskambinęs nepažįstamasis pranešė apie sūnaus tariamą sukeltą eismo įvykį ir pareikalavo pinigų padarytai žalai atlyginti. Maždaug po 20 minučių į moters namus Vytauto gatvėje atėjo jaunuolis, kuriam patikli senutė ir atidavė 1000 litų. Ji tik po to išsiaiškino, jog jokios avarijos jos sūnus nepatyrė.

 

Ilgasis savaitgalis – sukčių veiklos metas

 

Praėjusių švenčių dienomis visos Lietuvos mastu užfiksuota nemažai sukčiavimo atvejų, kai iš žmonių telefonu išvilioti nemaži pinigai. Nors policija nuolat įspėja šalies gyventojus saugotis sukčių, žmonių patiklumas ir toliau stebina. Nusikaltėlių aukomis dažniausiai tampa senyvo amžiaus asmenys. Telefoninių sukčių užvaldomos materialinės vertybės siekia nuo kelių iki keliasdešimt tūkstančių litų. Tai dažniausiai priklauso nuo to, kaip sukčius sugeba psichologiškai paveikti nukentėjusįjį.

 

Atkaklieji tauragiškiai

 

Panašu, kad Tauragėje gyvenančios 93-ejų senolės sukčiaus pateikti argumentai neįtikino. Negana to, moteris apsukriai organizavo telefoninių sukčių sulaikymo operaciją.
Sekmadienį apie 15 valandą rusakalbei moteriai paskambino taip pat rusiškai kalbantis asmuo. Akivaizdu, sukčiai iš anksto rengėsi šiai „operacijai“ – rinko informaciją, domėjosi senutės artimaisiais. Skambinantysis bandė senolę įtikinti, kad jos anūkas, gyvenantis Maskvoje, pateko į avariją ir jam skubiai reikia perduoti 2000 litų. Senolė nesutriko – iš pradžių atkirtusi, jog šis skambintų arčiau nelaimės vietos gyvenantiems tėvams, galiausiai sutiko su viskuo, ką sakė nepažįstamas balsas. Mat sukčius pokalbio metu telefono ragelį perdavė tariamam anūkui, kuris aiškinosi nenorįs skambinti mamai ir maldavo močiutės pagalbos. Vaikinas tikino sukėlęs avariją, kurioje sunkiai sužalojo kitą žmogų. Todėl esą reikia pinigų milicijos tardytojui, kad kaltinimai būtų panaikinti.

Taip pat sukčiai reikalavo, jog senolė parašytų raštelį, kurį ji turi perduoti pinigų pasiimti atėjusiam žmogui. Raštelyje ji privalanti savo parašu patvirtinti, jog geranoriškai sutinka atiduoti prašomą sumą pinigų ir jokių pretenzijų pinigus perėmusiems asmenims neturės. Tačiau paaiškėjo, jog 93-ejų tauragiškė yra pernelyg sena: prastai mato ir nemoka rašyti. Aferistai sutiko, kad jų „auka“ pasikviestų pagalbon kitą žmogų – maždaug dvidešimčia metų jaunesnę kaimynę. Ji neva ir turėjo surašyti raštelį. Tačiau kaimynei istorija pasirodė įtartina – ji iškvietė pagalbą: kaimynus, paskambino policijai. Už kelių minučių į „aukos“ buto duris pasibeldė mergina. Įvykio liudytojai teigia, jog ji – vos 15 metų, bet fiziškai labai stipri ir tvirtai sudėta.

Tuo įsitikino ir pagalbon atskubėję kaimynai, mat mergina prie durų atėjusią moterį tiesiog akimirksniu nubloškė į šoną – ji skubėjo tiesiai prie senolės ir reikalavo kuo skubiau atiduoti raštelį bei pinigus. Deja, sukčių bendrininkė nė neįtarė, kad čia jos laukia spąstai. Jaunas vyras stvėrė merginą ir užlaužęs rankas bandė išlaikyti, tačiau ši sugebėjo pasipriešinti. Įvertinęs stiprią priešininkę kaimynas sumojo, jog išlaikyti penkiolikmetę jam pavyks tik tuomet, jeigu jis įspraus jos galvą tarp kojų. Netrukus nusikaltėlę perėmė į įvykio vietą atskubėję pareigūnai. Nustatyta, jog tai kitame mieste gyvenanti nepilnametė V.B. Įtariama, jog mergina veikė su grupe. Mat per jos sulaikymo operaciją prie daugiabučio, kuriame gyvena senolė, pastebėtas įtartinas automobilis, kuriame sėdėjo keli jaunuoliai. Vienas jų, dar prieš atvykstant policijai, ilgai nesulaukęs draugės ir išgirdęs triukšmą laiptinėje, bandė lipti laiptais, teirautis, kas atsitiko. Bet išvydęs, jog bendrininkė įkliuvo į spąstus, vaikinas skubiai sėdo į mašiną ir paspruko.

 

Per birželį – 5 ikiteisminiai tyrimai

 

Vadinamieji telefoniniai sukčiai pastaruoju metu buvo ypač įžūlus. Vien birželį dėl apgaulės būdu išviliotų pinigų, vadinamojo telefoninio sukčiavimo atvejų Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate pradėti 5 ikiteisminiai tyrimai (4 – Tauragėje, 1 – Jurbarke). Nuo metų pradžios iki liepos 1-os į policiją kreipėsi 10 Tauragės miesto ir rajono gyventojų, 3 Šilalės ir 1 Jurbarko gyventojas, kurie savo santaupas atidavė telefonu paskambinusiems nepažįstamiesiems. Visais atvejais telefoniniai sukčiai prisistatė arba policijos pareigūnais, arba pinigų reikalavo pareigūnams papirkti. Kiekvieną kartą aukoms buvo pasakojama istorija apie bėdon patekusius giminaičius, kurių padarytai žalai atlyginti reikalingi pinigai. Nuo šių metų pradžios, policijos duomenimis, vien Tauragėje iš gyventojų buvo išviliota 28758 litai. Didžiausią sumą – 10000 litų sukčiams atidavė 75 metų tauragiškė Z.R. Moteris patikėjo telefonu jos dukra prisistačiusia moterimi, kuri sakė prie ligoninės partrenkusi pėsčiąjį. Atvykusiam nepažįstamam vyriškiui moteris atidavė pinigus, kad dukros padaryta avarija nebūtų užregistruota policijoje.

Sukčiai nebūtinai taikosi į dideles pinigų sumas, neretai gyventojai įtikinėjami nupirkti išankstinės mokėjimo paslaugos papildymų ir kodus padiktuoti skambinančiajam. Šiemet užfiksuoti du tokios apgaulės atvejai. Pareigūnai įspėja, kad į sukčių pinkles patenka įvairaus amžiaus žmonės. Aferistų aukomis šiais metais tapo ir 88 metų senolė ir 19 metų sulaukęs jaunuolis. Galbūt tik sutapimas, bet bemaž prieš dvi savaites sukčiai paskambino ir šiandienos herojės draugei. Sukčiai įtikino seną moterį, kad į avariją patekusiam jos sūnui žūtbūt reikia 9000 litų. Tik atidavusi pinigus tauragiškė išsiaiškino, jog avarijos sūnus nesukėlė, dėl nieko neturi jokių problemų, yra gyvas ir sveikas.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras