„Karas“ pasienyje pareikalavo aukos(12)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2010-07-07 08:06

Šiame angare pareigūnai surado nuo jų sprukusį „Subaru“.

Trečiadienio naktį pasienyje su Rusija įvykęs pareigūnų ir įtartinų asmenų susišaudymas baigėsi tragiškai – du pasieniečiai sužaloti, o pasipriešinusysis – nukautas. Valstybės sienos apsauga su tokiu pasipriešinimu per visą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį susidūrė pirmą kartą. Manoma, jog šie įvykiai gali padėti atskleisti įsišaknijusios kontrabandos bei politikos sąsają. Mat netrukus po susišaudymo tragiškai pasibaigusioje istorijoje ėmė šmėžuoti garsių politikų pavardės.

 

 

Tragiškas įvykis

Pirminiais Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) duomenimis, maždaug apie pirmą valandą nakties pievoje šalia miško, prie Nemuno, Šilutės rajono Paleičių kaimo ribose, VSAT Pagėgių rinktinės pasieniečiai surengė pasalą kontrabandininkams. Pareigūnai matė, kaip į šią vietovę „Subaru“ automobiliu atvyko įtartinų asmenų grupė. Iš pradžių pasieniečiai kontrabanda įtariamus asmenis tik stebėjo. Vėliau, pabandžius juos sulaikyti, kontrabandininkai pasipriešino: vienas jų į pareigūnus pradėjo šaudyti, kiti – spruko.

Nustatyta, kad ginklo prieš pareigūnus stvėrėsi 44 metų Pagėgių savivaldybės gyventojas Jonas Klymantas. Jis sužeidė du Pagėgių rinktinės Specialiosios paskirties būrio pasieniečius. Vienam VSAT pareigūnui, 29 metų Artūrui Žukui, kulka kiaurai perskrodė krūtinę, kitam, 33 metų Audriui Gaižauskui, šaulys pataikė į koją. Pasieniečiai nuvežti į ligoninę Klaipėdoje.

Pareigūnams pasipriešinusį vyrą iš tarnybinio pistoleto nušovė sužeistų pasieniečių kolegos. Pasipriešinusysis prieš tai pasieniečių buvo įspėtas ir žodžiu, ir įspėjamaisiais šūviais į orą. Greta pagėgiškio lavono pareigūnai rado „Baikal“ markės pistoletą su tuščia dėtuve.

 

Spruko į Tauragę

 

Prieš pareigūnus ranką pakėlusio ir taip pat nuo jų paleistos kulkos žuvusio J.Klymanto bendrininkų kol kas nustatyti dar nepavyko. Tačiau paaiškėjo, jog bėgliai „Subaru“ automobiliu spruko į Tauragę. Mašina buvo aptikta angare (buvęs Taurų paukštynas), kurį nuosavybės teise valdo du šeimininkai: Algimantas Dičmonas ir UAB „Jusilta“. Jokia paslaptis, jog šios įmonės savininkas Juozas Statkus yra Tauragės rajono vicemero Silverijaus Statkaus brolis. Todėl keliama versija, jog šie tragiški pasienio įvykiai gali pareigūnams pasitarnauti atskleidžiant kontrabandos pinkles ir galimą jos prieglaudą. Mat abu Statkai yra neseniai kontrabandos ryšiais kaltinto Seimo nario Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio pusbroliai.

 

Kaltinimus atmeta

 

Vakar „Tauragės kurjerio“ kalbintas vicemeras S.Statkus tikino, jog šeimos verslas ir kontrabanda – nesusiję dalykai, o giminystės ryšiai su Komskiu – apskritai niekuo dėti.

– „Jusilta“ – iki šiol veikianti, vaisvandenius gaminanti įmonė. Argi logiška kelti versiją, kad rizikuotume savo verslu, ten dirbančių žmonių gerove dėl to, jog slėptume kontrabandą arba talkintume tuo užsiimantiems žmonėms? Be to, ta angaro pusė, kurioje buvo aptiktas nuo pareigūnų sprukęs „Subaru“ automobilis, priklauso kitam šeimininkui. O ką jis veikia savo teritorijoje, nei aš, nei mano brolis pasakyti tikrai negalime. Juk tai – jo asmeninis reikalas, – telefonu kalbėjo S.Statkus.

Jis patvirtino, jog prieš keletą metų UAB „Jusilta“ naudojamą angaro dalį pirko iš to paties bendrasavininko A.Dičmono. Tačiau valstybinėje įmonėje „Registrų centras“ įsigytą nuosavybę įregistravo atskiru numeriu, teritoriją atsitvėrė siena bei tvora. Tad ir trečiadienį angare, kaimyno pusėje, aptikto kontrabandininkams priklausančio automobilio atsiradimo aplinkybių vicemeras teigė negalįs komentuoti.

– Nežinau, nei kas juo ten atvažiavo, nei kada, – atsakė vicemeras.

 

Paprašė pinigų

 

A.Dičmonas, kurio angare pareigūnai aptiko minėtąjį automobilį, gynėsi nieko nežinąs, o angaras esą priklauso ne jam, bet jo buvusios žmonos motinai Lydai Lidžienei. Kita vertus, vyras prisipažino dažnai užsukantis į medienos dirbtuves, įrengtas angare.

 – Noriu – ateinu, noriu – išeinu. Bet nesu įpareigotas sekti, kas, kada, kodėl čia atvažiuoja ar išvažiuoja. Ir nesu sargas – prie vartų nestovėsiu. Toks žmogus angare ir be manęs yra. Bet mūsų sargas tą naktį turbūt miegojo. Visada taip daro. Juk jis turi draugę Tauragėje, pas ją naktis ir leidžia. Ir apskritai, ko jūs visi iš manęs norit? Arba duokit 10 tūkstančių, arba nieko nekalbėsiu. Užknisot, – nė neatsisveikinęs A.Dičmonas perdavė telefoną kažkam kitam. Tiesa, prieš tai jis neužmiršo perspėti, jog laikraštyje būtų tiksliai pacituoti visi jo pasakyti žodžiai. Antraip pašnekovas grasina laikraščiui teismu.

„Tauragės kurjerio“ žiniomis, tame pačiame angare (A.Dičmono nuosavybėje) verčiamasi ne tik medienos verslu, čia taip pat užsiimama automobilių remontu.

 

Peržengtos visos ribos

 

Pasieniečių vadas Vainius Butinas teigia, kad pasipriešinant į pareigūnus buvo šauta pirmąkart. Pirminiais duomenimis, tik per atsitiktinumą pasieniečiai liko gyvi. Jie buvo skubiai operuoti, šiuo metu jų gyvybei pavojus nebegresia. Šiame ruože pažeidėjai pasieniečius jau ne kartą bandė partrenkti automobiliais, jiems grasinta, kėsintasi į jų asmeninį turtą, tačiau šįkart, V.Butino teigimu, peržengtos visos sveiku protu suvokiamos ribos.
Įvykį tiria Šilutės prokuratūra.
Lietuva su Rusija iš viso turi 294,4 kilometro ilgio sieną. Trečdalis šios sienos eina Nemunu. Didžiąją dalį sienos su Rusija saugo VSAT Pagėgių rinktinė. Jos saugomas sienos su Rusija ruožas pastaraisiais metais buvo laikomas vienu sudėtingiausių Lietuvos pasienyje dėl nuolatinių bandymų į Lietuvą iš Kaliningrado srities gabenti kontrabandą, ypač tabako gaminių.

Skaityti komentarus (12) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras