Gamyklos Baltrušaičiuose statyboms – valdžios palaiminimas (17)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-08-16 07:14

Žemės sklype, kur turėtų išdygti biodegalų gamykla, kol kas tylu, jokia veikla nevyksta. Renaldo Malycho nuotrauka 

Baltrušaičių kaime planuojamos statyti biodegalų gamyklos istorija vėl iškilo į viešumą. Šiame kaime, netoliese gyvenamųjų namų, bendrovės „Biodegalai visiems“ planuojamai statyti gamyklai visi reikalingi statybos leidimai išduoti. Baltrušaičių žmonės sako, kad tai padaryta tyliai, jų neinformuojant ir neatsižvelgus į jų nuomonę. Neatmetama, kad įtakos tam galėjo turėti šio kaimo seniūnaičio Egidijaus Montvilo, aktyviai pritariančio gamyklos statyboms, įdarbinimas savivaldybės administracijos Statybos skyriuje. Savo ruožtu gamyklą šiame kaime statyti susiruošusios bendrovės vadovas Arūnas Januševičius atvirauja – dėl gyventojų pasipriešinimo jis patyręs milijoninius nuostolius. 

Meras buvo pažadėjęs atsižvelgti

Skandalas dėl Baltrušaičių kaime planuojamos statyti biodegalų gamyklos kilo pernai vasarą. Kaimo bendruomenės žmonės, sužinoję, kad visai greta jų namų bus statomas toks objektas, sukilo – prirašė raštų įvairioms institucijoms, išsakė nuogąstavimų dėl galimos aplinkos taršos jau naujiesiems rajono vadovams, keletą kartų į kaimą kvietėsi bendrovės „Biodegalai visiems“ vadovybę, šios verslo planus keletui mėnesių blokuodami.

Pernai rugsėjį visas būrys Baltrušaičių žmonių, surinkę 150 kaimo gyventojų, prieštaraujančių gamyklos statyboms, parašų, buvo sugužėję į mero Sigito Mičiulio kabinetą. Tuomet žmonės aistringai merui dėstė savo baimes ir iš rajono vadovo sulaukė šiokio tokio palaikymo. S.Mičiulis tuomet žmonėms pažadėjo – esą jei jie nenorės, toje vietoje gamyklos ir nebus, meras žadėjo žmonėms pasikalbėti su bendrovės „Biodegalai visiems“ direktoriumi Arūnu Januševičiumi, kad šis paieškotų kitos vietos planuojamai statyti gamyklai. Žmonės tuomet merui aiškino nesantys nusistatę prieš investicijas, tačiau nenorintys, kad gamykla būtų statoma visai šalia jų namų. Mat jie nėra garantuoti, ar dėl gamyklos veiklos į aplinką nesklis teršalai, smarvė, be to, vykdant gamybą, nuolat važinėsiantys sunkiasvoriai automobiliai.

Neišduoti leidimo nebuvo preteksto

Laikui bėgant triukšmas apmalšo. Verslininkas A.Januševičius jokios veiklos Baltrušaičiuose nevykdo. Žmonės sako pamanę, kad viskas tuo ir baigsis. Tačiau „Tauragės kurjerį“ pasiekė informacija, kad prieš keletą dienų savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrius bendrovei „Biodegalai visiems“ išdavė statybos leidimą gamyklai Baltrušaičių kaime statyti, kaimo bendruomenės, kuri aktyviai kovojo, kad gamyklos jų kaime nebūtų, apie tai neinformuojant.

Šio skyriaus vedėja Šarūnė Beitaitė informaciją, kad statybos leidimas bendrovei „Biodegalai visiems“ buvo išduotas prieš keletą dienų, „Tauragės kurjeriui“ patvirtino. Pasak jos, neišduoti leidimo bendrovei nebuvo preteksto.

– Prieš priimant prašymą statybos leidimui išduoti, turi būti paviešinta ir aptarta. Ta tvarka nebuvo pažeista. Prašymas priimtas. Yra institucijos, kurios tikrina projektus, tačiau viskas tvarkoj, projektas paruoštas tinkamai ir išdavėm leidimą. Visos institucijos pritarė, gal turėjo pastabų, dabar aš taip smulkiai negaliu pasakyti, – sakė Š.Beitaitė.

Seniūnaitis – už

Baltrušaičių bendruomenės pirmininkė Lina Baltrušaitytė, paklausta, ar bendruomenė informuota, jog gamyklai Baltrušaičiuose jau išduotas statybos leidimas, sakė, kad jokios informacijos apie tai neturi.

– Ne, bendruomenė apie tai nieko nežino. Viskas jau buvo nurimę, niekas nieko nebekalbėjo, niekas nieko nesitikėjo. Gal seniūnaičio Egidijaus Montvilo paklauskit, jis savivaldybėje sėdi, tuo labiau Statybos skyriuj, jis daugiau gal žino, – sakė Baltrušaičių bendruomenės pirmininkė.

Baltrušaičių seniūnaitis, prieš keletą mėnesių savivaldybės Statybos skyriuje vyriausiuoju specialistu pradėjęs dirbti Egidijus Montvilas žino viską kuo puikiausiai. Jis – vienas iš tų Baltrušaičių kaimo gyventojų, kurie palaikė gamyklos statybos idėją.

– Taip, žinau, kad išduotas leidimas statybai. Aš, kaip seniūnaitis, žiūriu labai pozityviai į šitą dalyką, yra šnekėta su Januševičium, kad bus įdarbinti žmonės iš Baltrušaičių bendruomenės, kad bus pagerinta infrastruktūra, kad bus remiami renginiai. Man, kaip seniūnaičiui, labai reikalingas šitas dalykas ir aš, kaip statybos inžinierius, manau, kad projektinių sprendimų, projektinių skaičių skųsti būtų labai nelogiška. Galima skųsti tik kai jau gamykla pastatyta ir neatitinka šitų projektinių reikalavimų. Tada tai taip, o kol yra tik projektas, tai aš manau, kad galima traktuoti tik kaip statybos trukdymą, – kalbėjo E.Montvilas.

Nusivylė valdžios sprendimais

Vienas aktyviausių gamyklos statybų priešininkų, Baltrušaičių gyventojas Alvydas Galinaitis sako nusivylęs Tauragės valdžios sprendimais ir darbo metodais.

– Baltrušaičių seniūnaitis labai aktyviai čia juos palaiko. Matyt, kai įsidarbini, tai paskui turi atiduot kažką. Na, žinot, jeigu valdžia rankom ploja, viskas gražu jiems, tai mes, paprasti žmonės, nieko nepadarysim. Žmonės kaip buvo prieš tą gamyklą, taip ir yra. Ypač tie, kur aplinkui gyvena. Dabar paskutiniu laiku matom, kad mūsų valdžiai apskritai viskas gražu. Sugeba kaimo lėšom tiesti mieste asfaltą, kai kaimuose, ir tuose pačiuose Baltrušaičiuose, centrinė gatvė – žvyrkelis. Žmonės dulkėse skęsta. Daugiau komentarų ir nėra, – A.Galinaitis sakė nebijantis išsakyti savo nuomonės.

Kada statys, dar nenusprendė

Bendrovės „Biodegalai visiems“ direktorius A.Januševičius triumfuoja, nors pyktį ant jo planams pasipriešinusių žmonių tebelaiko. Jo teigimu, dėl gyventojų protestų bendrovė sugaišo apie aštuonis mėnesius, kol gavo visus reikiamus leidimus statyboms, kai kitoms prireikia vos kelių savaičių.

– Buvo ir visokie užsakomieji patikrinimai. Gal dvylika patikrinimų buvo. Mes jokių nusižengimų nebuvom padarę prieš visus įstatymus. Todėl negalėjo neduoti leidimo, jei atitinka įstatymus. Projektuotojai, kurie derino objektą, sakė, kad karinį objektą sudėtingiausios konstrukcijos lengviau suderinti negu Baltrušaičiuose gamyklą, tiek viskas buvo sunkiai – ekspertizė ant ekspertizės, skundų kiek į visas ministerijas, – kalbėjo A.Januševičus.

Verslininkas sako, kad informuoti bendruomenės apie savo planus jis neprivalo. Jis tik galįs bendruomenei pateikti ieškinius dėl patirtos milijoninės žalos už trukdymą jo verslui.

Paklaustas, kada pradės statyti gamyklą, A.Januševičius sakė dar nežinąs.

– Sprendžiam su kolegom, ką daryti. Per metus situacija Lietuvoj labai pasikeitė į blogąją pusę. Nežinau, kur specialistų reikia ieškoti. Nebėra žmonių. Iš Anglijos ar Vokietijos neina parsivilioti, – sakė A.Januševičius. 

Jei gamykla Baltrušaičiuose išdygs, A.Januševičius žada bendruomenę ir jos veiklą finansiškai paremti, tačiau perspėja:

– Mes kažką norėsim padėti bendruomenei, o jie užsiims barbariškais veiksmais, tai irgi bus nei šis, nei tas.

Skaityti komentarus (17) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras