Javapjūtės pabaigoje – dviejų kombainų gaisrai(1)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2012-08-24 06:37
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Po dvejų metų pertraukos Tauragėje vėl fiksuojami gaisrai javapjūtės metu. Autorės nuotrauka

Praėjusią savaitę Tauragės rajone ir Pagėgių savivaldybėje degė po vieną kombainą. Ši žemės ūkio technika mūsų laukuose nedegė nuo 2009-ųjų. Ugniagesiai situaciją stebėjo nuolatos, perspėdavo apie saugumo reikalavimus, o jų nesilaikančiuosius bausdavo. Akivaizdu, prevencinės priemonės gelbsti ne visada.

Pirmasis kombaino gaisras užfiksuotas rugpjūčio 17 d. pavakarę Tauragės rajone. Tąsyk apie 17 val. ugniagesiai gavo pranešimą, kad Draudenių kaime (Žygaičių sen.) dega kombainas NIVA. Ugnies malšinti išvyko dvi autocisternos. Ugniagesiai konstatavo, kad degė variklio skyrius.

Antrasis gaisras javų lauke kilo rugpjūčio 19 d. Pagėgių savivaldybėje. Pranešimas apie nelaimę taip pat gautas apie 17 valandą. Gaisras kilo Stumbragirių k. (Stoniškių sen.), jo gesinti išskubėjo dvi autocisternos. Atvykusi pirmoji komanda nustatė, kad dega kombaino NIVA variklio skyrius – jiems atvykus rūko dūmai. Šio gaisro metu apdegė kombaino variklio skyrius, degios jo dalys, apsilydė elektros instaliacija.

Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus (VPPS) vyriausiasis specialistas vidaus tarnybos majoras Ruslanas Pačkovskis dar prieš prasidedant javapjūtei informavo apie ūkininkų tykančius pavojus nuimant javų derlių. „Daugelio tokių nelaimių galima išvengti, jeigu prieš išvykdami į laukus kombainai bei kita žemės ūkio technika būtų tinkamai paruošta. Kombainai dažniausiai užsidega dėl netvarkingos kuro tiekimo sistemos, elektros įrangos bei besisukančių mechanizmų. Išlekiančios iš variklio išmetimo vamzdžio kibirkštys, trumpas elektros laidų jungimasis, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai gali tapti gaisro priežastimi“, – perspėjo pareigūnas.

Javapjūtei įsibėgėjus, kaip ir kasmet, VPPS pareigūnai vyko tikrinti, kaip ūkininkai pasirengę darbymečiui, ar išvyksta į laukus tvarkinga technika, ar laikosi visų saugumo reikalavimų. VPPS inspektorius Žydrūnas Pūdžiuvis informuoja, kad patikrinimas Tauragės rajone vyko rugpjūčio 20 dieną.

– Buvo tikrinami laukuose dirbantys kombainai. Nustatyti du pažeidėjai, kurie neturėjo reikiamo kiekio gesintuvų. Jiems surašyti Administracinio teisės pažeidimo protokolai.

Primenu, jog kombainuose privalo būti trys gesintuvai po 4 kg arba du gesintuvai po 6 kg bei vienas nedegus audeklas, o kitoje žemės ūkio technikoje du gesintuvai po 2 kg arba vienas 4 kg gesintuvas, – sakė inspektorius.

Pašnekovas pastebi, kad gaisras gali kilti bet kurio modelio žemės ūkio technikoje, nesvarbu, kokio ji senumo ir kur pagaminta, kur kas svarbiau – tinkama technikos priežiūra.  Pareigūnas primena, jog norint apsaugoti kombainus bei kitą žemės ūkio techniką nuo gaisrų, būtina naudoti tvarkingus kibirkščių gesiklius. Kombainų variklių, neturinčių antvožų, kolektorius reikia apsaugoti nuimamais metaliniais skydeliais arba sieteliais su 2 mm skersmens kiaurymėmis. Nuo variklio ir jo mazgų būtina reguliariai nuvalyti dulkes bei smulkių šiaudų masę, taip pat kuro bei tepalų nuotekas. Elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mechanizmus.
Šiemet šie du gaisrai – kol kas vieninteliai, kilę javapjūtės metu laukuose. Tokių gaisrų, ugniagesių duomenimis, Tauragėje nebuvo fiksuojama nuo 2009-ųjų. Visoje šalyje šiais metais laukuose kilo 14 gaisrų: degė 9 kombainai, 2 traktoriai, 2 šiaudų presavimo agregatai ir 1 priekaba su šiaudais.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras