Ugniagesiai įspėja saugotis žaibų(5)

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

2011-07-01 09:57

Ugniagesiai perspėja dėl žaibo iškrovos pavojaus

Šiemet dėl žaibo iškrovos Lietuvoje jau kilo 28 gaisrai, 17 iš jų – birželio mėnesį. Laimė, žmonių aukų ir traumų juose pavyko išvengti, tačiau šie gaisrai gyventojams padarė nemažų nuostolių, nuniokodami gyvenamuosius namus, ūkinius pastatus, daržines su šienu bei kitą turtą.

Šiemet žaibai iki pamatų jau supleškino 2 gyvenamuosius namus ir 5 ūkinius pastatus (pernai per tą patį laikotarpį sudegė 4 statiniai). Dažniausiai tokie gaisrai kyla kaimo vietovėse. Štai ir vakar apie 17 val. 45 min. Ignalinos rajone, Sabališkės kaime, nuo žaibo iškrovos užsiliepsnojo medinis ūkinis pastatas. Gaisro metu supleškėjo statinio stogas, sudegė apie 10 tonų viduje sukrauto šieno, stipriai apdegė sienos. Gaisro nuostoliai tikslinami.

Žaibai pavojingesni, jeigu pastatas stovi aukštoje vietoje, ant stogo yra išsikišusių daiktų (antenų, dūmtraukių, vėjarodžių) arba šalia auga dideli medžiai. Miestuose ir gyvenvietėse, kur dėl įvairių įrengimų pastatai yra gerai įžeminti, žaibų sukeliami gaisrai daug retesni. Todėl, kol  neįvyko nelaimė, geriausia ant pastatų įsirengti žaibolaidžius, o jeigu jie jau yra, patartina patikrinti, ar jie gerai įžeminti, tvarkingi. Kadangi šį šiltą, bet lietingą savaitgalį šalyje prognozuojama ir perkūnija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas dar kartą primena gyventojams, kaip apsisaugoti nuo žaibų.

Žaibuojant ir griaudžiant geriau pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą. Būtina išjungti visus elektros prietaisus ir antenas. Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdžius, būti prie elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, prie kurių auga aukšti medžiai. Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.

Perkūnijai užklupus lauke, nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Geriausiai pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje. Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsdami skubėkite į krantą. Griaudžiant nebėgiokite, nevažiuokite motociklu ar dviračiu, nelaikykite rankose metalinių daiktų. Palikite juos atokiau ir pralaukite perkūniją.

PAGD VPPV Visuomenės informavimo ir analizės skyrius

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras