Dėl skalūninių dujų – du skirtingi projektai (0) 

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2013-03-29 09:47
Valdo Kopūsto (Delfi) nuotrauka

Kęsčių kaimo bendruomenės atstovas Vladas Liekis (kairėje) antradienį spaudė ranką žygaitiškių poziciją palaikančiam Seimo nariui Broniui Paužai. Valdo Kopūsto (Delfi) nuotrauka

Antradienį į posėdį susirinkusiems Seimo nariams buvo pateikti svarstyti du skirtingi su skalūninių dujų paieška, žvalgyba bei gavyba susiję nutarimo projektai. Vieną jų, siūlantį stabdyti visus procesus ir imtis teisės aktų pakeitimų, įregistravo Aplinkos apsaugos ir Ekonomikos komitetų pirmininkai Algimantas Salamakinas bei Remigijus Žemaitaitis, kitą, iš dalies prieštaraujantį pirmajam, – parlamentinės Energetikos komisijos pirmininkas Kęstutis Daukšys. Diskusijos pasibaigė vos tik prasidėjusios: balsavimu nuspręsta projektų svarstymą kuriam laikui atidėti.

Anot posėdyje dalyvavusio Seimo nario Dariaus Petrošiaus, balsavimą dėl Seimo nutarimo  priėmimo ėmėsi stabdyti socialdemokratų frakcija.

– Palaikome Žygaičių žmones, todėl išsigandome, jog jų poziciją atspindintis A.Salamakino ir R.Žemaitaičio projektas gali nesurinkti reikiamo balsų skaičiaus. Todėl pasiūlėme svarstymus atidėti po švenčių, – antradienio įvykius Seimo posėdžių salėje paaiškino D.Petrošius.

Aplinkos apsaugos ir Ekonomikos komitetų parengtame nutarimo projekte siūloma Vyriausybei „sustabdyti sutarties sudarymą pagal tarptautinio angliavandenilių išteklių naudojimo konkursą Šilutės–Tauragės ir Kudirkos–Kybartų plotuose, skirtuose tradicinių ir netradicinių (molio skalūnų dujos ir nafta) angliavandenilių išteklių paieškai, žvalgybai ir gavybai, iki bus pakeisti ir papildyti teisės aktai, reguliuojantys skalūnų dujų išteklių paiešką, žvalgybą ir gavybą“.

– Juk net nežinome, ką aukcione parduodame. Gali atsitikti taip, jog 1 milijardo litų vertės turtus atiduosime už 80 milijonų litų. Iš pradžių turime išsiaiškinti, kas slypi mūsų žemėse. Tai geriausia padaryti steigiant valstybinę instituciją. Manau, paieškas ir žvalgybą galėtų įgyvendinti pati Lietuva. Verta dėl to net skolintis lėšų. Sužinoję, ko mūsų žemės ištekliai verti, galėtume nustatyti tinkamą kainą ir tik tuomet skelbti aukcioną, – kalbėjo tauragiškių išrinktas Seimo narys.

Anot jo, toks modelis puikiai veikia Norvegijoje. Prieš daugiau nei 40 metų įsteigta valstybinė naftos ir dujų kompanija „Statoil“ pati atliko žemės turtų paiešką ir žvalgybą.

O Energetikos komisijos pateiktame alternatyviame projekte siūloma leisti atlikti žvalgybą, o tik po to palaipsniui keisti įstatyminę bazę. Anot D.Petrošiaus, nesuprantamu socialdemokratams antruoju nutarimo projektu siūloma viską palikti taip, kaip yra.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras