Ketina geriau skaičiuoti į bedugnį paramos maišą garmančius pinigus(8)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2012-05-04 06:24
Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Socialinės apsaugos ir darbo ministrą Donatą Jankauską apspito Savivaldybės darbuotojai. Autorės nuotrauka

Tauragės rajone lankėsi Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas. Jį lydėjo Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Statys Šedbaras ir grupė ministerijos darbuotojų. Svečiai susitiko su rajono meru Pranu Petrošiumi, savivaldybės socialiniais darbuotojais, seniūnais, Teritorinės darbo biržos, Valstybinės darbo inspekcijos, „Sodros“ darbuotojais, su seniūnaičiais ir bendruomenių atstovais, lankėsi Neįgaliųjų reabilitacijos centre, Lauksargių globos namuose. Visų ministro susitikimų motto – valstybė rengiasi geriau skaičiuoti į bedugnį įvairiausios paramos maišą garmančius pinigus.

 

Per ketverius metus lėšų poreikis išaugo beveik dešimt kartų

 

Susitikime su Savivaldybės ir rajono socialiniais darbuotojais Socialinės apsaugos ir darbo ministras išimtinai kalbėjo apie drastiškai didėjantį socialinės paramos prašytojų skaičių.

Taip sutapo, kad dabartinė valdžia prie šalies vairo stojo prasidėjus krizei, o nuo arenos nueis krizei baigiantis. Per ketverius metus socialinėms pašalpoms valstybės skiriamos lėšos išaugo beveik dešimt kartų. O kur dar bedarbiams skiriamos išmokos, didėjančių neįgaliųjų gretų išlaikymas? Tokia yra liūdna mūsų gyvenimo tikrovė – didelis nedarbas, didėjančios kainos, blogėjanti žmonių sveikata. Bet įvairių išmokų statistiką „gerina“ ir apsimetėliai: pajamų turinčios šeimos, bedarbiai, uždarbiaujantys šalyje ar užsienyje.

Nuo šių metų pradžios penkiose šalies savivaldybėse, tarp jų – ir Šilalės, pradėtas eksperimentas –

savivaldybės gauna socialinei paramai skirtas lėšas, pačios griežtai kontroliuoja socialinės paramos skyrimą, o sutaupytas lėšas gali pasilikti sau. Jei eksperimentas pasiteisins, prie naujos tvarkos bus pereita visoje šalyje.

Tai bus didelė atsakomybė socialiniams darbuotojams – su bendruomenių pagalba išsiaiškinti apgavikus ir juos eliminuoti iš socialinės paramos gavėjų skaičiaus. Iš salės priminta, kad socialinių darbuotojų pareigos taps dar pavojingesnės, siūlyta, kad jie būtų draudžiami valstybės lėšomis, prašyta didinti atlyginimus. Kalbos apie atlyginimus aukštiems valdininkams – nemaloni tema. Vyriausybė nepritaria net minimalios algos didinimui 100 litų, nors tuomet daugiau išlaidų patirtų ne valstybės biudžetas, o verslas, be to, pilnėtų „Sodros“ aruodas.

Susitikime su socialiniais darbuotojais buvo pasakytas tradicinis priekaištas aukštai valdžiai, kad „Šilalėje geriau“: gerokai mažiau gyventojų turinčiame rajone yra 14 darbuotojų, dirbančių su socialinės rizikos šeimomis, o mūsų rajone – tik 9! Bet kaimyniniame rajone ir seniūnijų, ir visko kitko... daugiau. Kaimynai moka daugiau visko išpešti, kartais jiems palankios ir įvairios skaičiavimo metodikos. Ministras pažadėjo, kad šiemet pas mus padaugės vienu socialiniu darbuotoju.

 

Dalis socialinių būstų – tušti

 

Buvo aptartos socialinio būsto problemos: eilėje laukiančių rajone – beveik 800, o Savivaldybė kasmet gali nupirkti vos  keletą butų. Rajono mero nuomone, šių būstų poreikis gerokai sumažėtų, jei Savivaldybei būtų grąžinti visi butai, kuriuose niekas negyvena, nes tokių butų nuomininkų neįmanoma iškeldinti. D.Jankauskas teigė, kad socialinių būstų stoka bus sprendžiama dviem būdais: ketinama leisti rinkos kaina privatizuoti iki 2003 metų gautus socialinius būstus, už šias lėšas pirkti kitus butus, socialiai remtinoms šeimoms kompensuoti dalį butų nuomos išlaidų privačiame sektoriuje.

– Iki rugsėjo Vyriausybė turi priimti sprendimą dėl tokių butų privatizavimo. Galbūt juos pirkti bus galima išsimokėtinai, –  žadėjo ministras.

 

„Ratu sukame tuos pačius bedarbius...“

 

Ir susitikime Savivaldybėje, ir Darbo biržoje kalbėta apie šiaudinius bedarbius, kurie kada nori „įstoja“ į Darbo biržą, kada nori – „išstoja“. Kai kurie žmonės Darbo biržoje registruojasi tik dėl lengvatų, kad nereiktų mokėti sveikatos draudimo mokesčio, būtų galima gauti kompensacijas už būsto šildymą ir karštą vandenį, pašalpą iš Savivaldybės, nes dabar jos skiriamos iš karto, kai tik užsiregistruojama biržoje. Be to, tokiems asmenims pigiau kainuoja verslo liudijimai.

Per susitikimą Darbo biržoje vienas darbuotojas klausė:

– Ką daryti su registruotu bedarbiu, jei jis nori laikinai kur nors išvykti, juk jo nelaikysi kaip kalėjime uždaryto?

Įprasta situacija, tačiau ji gali slėpti ir piktnaudžiavimą – gal laikinai išvykusysis dirba užsienyje ar Lietuvoje užsiima nelegaliu darbu. Netrūksta tokių, kurie atsisako bet kokio pasiūlyto darbo, o seniūnijoms nelengva surasti bedarbį viešiesiems darbams dirbti.

Ministras D.Jankauskas pažadėjo, kad netrukus, pakeitus darbo biržų finansavimą, joms lėšos bus skiriamos iš valstybės biudžeto, iš šių įstaigų konsultantų bus reikalaujama ne tik tvarkingai popierėlius sudėlioti, bet ir konkrečių darbo rezultatų, nuo kurių priklausys jų atlyginimas.

– Kol kas ratu sukame tuos pačius bedarbius, būtina dirbti efektyviau, – dabartinę situaciją apibūdino ministras D.Jankauskas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras D.Jankauskas abiejuose susitikimuose išgirdo nemažai nusiskundimų dėl įvairių duomenų bazių neprieinamumo.

Skaityti komentarus (8) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras