Advokato kontoroje advokato nėra(19)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2011-01-04 14:34

Iškaba klaidina žmones. FOTO: Žydrūnės Jankauskienės

Paskutinėmis 2010 metų dienomis „Tauragės kurjeris“ gavo skaitytojo laišką. Albertu prisistatęs žmogus laiške rašo, kad advokato paslaugas teikiantis žmogus nėra advokatas. Paties teisininko nei prieš šventes, nei po jų pakalbinti nepavyko. Tačiau Lietuvos advokatūros advokatų taryba jau susidomėjo šiuo teisininku ir pareikalavo raštiško pasiaiškinimo.

 
 

Buvusiame Tauragės vaikų poliklinikos pastate, prie šoninio įėjimo, kabo iškaba „Advokato kontora“. Pastato viduje ant trečiu numeriu paženklinto kabineto rašoma, jog advokato kontoroje dirba Rimantas Cemnalianskis.

„Rimantas Cemnalianskis nėra advokatas, jis neturi teisės dirbti advokatu. Todėl įdomu, kodėl Tauragėje yra apgaudinėjami žmonės ir kiek yra jau apgautų žmonių, kurie manė, jog kreipiasi į advokatą?“ – teiraujamasi redakcijai atsiųstame laiške.

Paskutinę praėjusių metų darbo dieną kontoros durys buvo užrakintos. Pasiteiravus kitame kabinete, paaiškėjo, jog R.Cemnalianskis tądien į darbą nebuvo atvykęs. Mįslingai tylėjo ir ant kontoros durų nurodytas mobilusis telefonas. Tame pačiame pastate dirbantys žmonės kalbėjo, jog advokato paslaugas teikiantis R.Cemnalianskis nėra advokatas, o tik jo padėjėjas. Kaip vėliau pavyko išsiaiškinti, tauragiškis padeda Panevėžyje dirbančiam Antanui Cemnolonskui. Dar daugiau, ir paties R.Cemnalianskio darbovietė nurodyta Panevėžyje. Apie Tauragėje įsteigtą advokato kontorą ar jos padalinį oficialioje advokatų internetinėje svetainėje nė neužsimenama. Galiausiai, ir pats padėjėjo darbo vadovas, arba kitaip mokytojas, asmeninės kontoros neturi. Jiedu abu prirašyti prie Panevėžio miesto antrosios advokatų kontoros. Tad mažai tikėtina, jog ši kontora būtų Tauragėje įsteigusi savo padalinį. R.Cemnalianskis į advokato padėjėjų sąrašą įrašytas tik 2010 m. gegužės 7 d. Nuo tada jis oficialiai atlieka advokato padėjėjo praktiką bei rengiasi savarankiškai advokato veiklai. Leonas Virginijus Papirtis, Lietuvos advokatūros advokatų tarybos pirmininkas teigia, jog po metų praktikos advokato padėjėjas, kaip gynėjas, jau turi teisę dalyvauti bylose.

– Tačiau advokato padėjėjas turi dirbti greta savo mokytojo, semtis praktikos žinių iš jau praktikuojančio advokato. Todėl apie atskiros kontoros steigimą šiuo atveju negali būti nė kalbos. Kitas reikalas, jeigu mokytojo kontora įsteigia savo skyrių, kuriame dirba jo padėjėjas, – pasakoja L.V.Papirtis.

Advokatų tarybos pirmininkas primena, kad šiuo metu Lietuvoje yra maždaug 800 advokatų padėjėjų. Todėl prisiminti bei įvertinti visų jų darbą sunku. Vienok L.V.Papirtis pažadėjo pasidomėti Tauragėje panevėžiečiui padedančio R.Cemnalianskio veikla. Pasak advokatų tarybos pirmininko, iki tampant praktikuojančiu advokatu nueinamas ilgas ir sunkus teisininko kelias.

– Apie savo veiklos rezultatus advokatų padėjėjai mums teikia ataskaitas kas pusę metų, kas metus, kas pusantrų ir kas dvejus metus. Advokatu taip lengvai, kaip linkstama manyti, netampama. Po advokato padėjėjo praktikos privalu išlaikyti advokato kvalifikacinį egzaminą. Jį, beje, išlaiko tik iki 30 procentų advokato padėjėjų. Testą raštu išlaiko maždaug 40 proc. egzaminuojamųjų, o iš žodinės egzamino dalies iškrenta dar apie 2 procentus atrankoje dalyvaujančiųjų. Paskutinį kartą iš 25 advokato padėjėjų kvalifikacinį egzaminą išlaikė vos 6 žmonės. Tačiau ir jie, nors ir pripažinti advokatais, dar neturi advokato teisių. Šias teises ir pareigas advokatas įgyja nuo jo įrašymo į praktikuojančių advokatų sąrašą, o ne nuo jo pripažinimo advokatu dienos. Iki tol advokato padėjėjas turi tik padėjėjo teises ir pareigas, – vardija L.V.Papirtis.

Advokatų tarybos pirmininkas priminė, jog Advokatūros įstatymui prasižengę mokytojai ir jų mokiniai (advokatai ir jų padėjėjai) taryboje svarstomi ir vertinama itin kritiškai. Paprastai jiems keliamos drausminės bylos. Ar R.Cemnalianskiui ir jo darbo vadovui A.Cemnolonskui gresia tokios bylos, paaiškės jau netrukus. Pasirodo, tas pats tauragiškis, kuris atsiuntė laišką redakcijai, apskundė advokato bei jo padėjėjo veiklą ir Lietuvos advokatūros advokatų tarybai. Čia gruodžio 27-ąją priimtas sprendimas iš advokato A.Cemnolonsko bei jo padėjėjo R.Cemnalianskio pareikalauti pasiaiškinimo. Savo atsakymus advokatų tarybai jie privalo atsiųsti per mėnesį.

Šiuo metu Tauragėje veikia septynios advokatų kontoros: Stanislavos Jorudienės, Piotro Orlovo, Kęstučio Stankevičiaus, Romualdo Jusčiaus, Enrikos Maksimavičienės, Arvydo Vaclovo Laurišo ir Vytauto Kasiulyno. Kiekvienas jų turi teisę mokyti po tris advokato padėjėjus.

Visko gali būti, jog skundai dėl konkurento keliauja iš praktikuojančių advokatų kontorų. R.Cemnalianskis, „Tauragės kurjerio“ žiniomis, yra dirbęs tyrėju policijoje, o prieš keletą metų vadovavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės štabui, turi pulkininko leitenanto laipsnį.

Iš pareigų pasienyje R.Cemnalianskis tyliai pasitraukė po skandalo, kuomet po Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus vizito Pagėgiuose iš Pagėgių pasienio rinktinės sandėlio paslaptingai dingo didelis kiekis kontrabandinių rūkalų.

Skaityti komentarus (19) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras