Ingrida Bitinė: „Esu išteisinta, bet liko daug nuosėdų“(7)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2010-05-06 14:23

Sukursčius viešąją nuomonę, kad visos moterys, įgijusios teisę gauti didesnę motinystės išmoką, yra nusikaltėlės, tauragiškė Ingrida Bitinė buvo patekusi į teisėtvarkos spąstus. Jai ir buvusiam antstoliui Vladimirui Ševčenkai buvo iškelta baudžiamoji byla už sukčiavimą ir dokumentų klastojimą. Šilalės rajono apylinkės teismas 2009 metų lapkričio 30 dieną šiuos asmenis buvo pripažinęs kaltais ir paskyręs dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, iš abiejų solidariai priteistas civilinis ieškinys – 29239,31 Lt turtinei žalai atlyginti. Tačiau Klaipėdos apygardos teisme apeliacine tvarka išnagrinėjus baudžiamąją bylą, šių metų kovo 19 dieną nuosprendžiu pripažinta, kad I.Bitinė ir V.Ševčenka nepadarė jiems inkriminuojamų veikų, šie asmenys buvo visiškai išteisinti. „Sodros“ civilinis ieškinys paliktas nenagrinėtas.

Dėl nuosprendžio – neigiamas atgarsis

Tauragiškė buvo pirmoji ir kol kas vienintelė teisėtvarkos vajaus gaudyti mamas, įgijusias teisę gauti didesnę motinystės išmoką, auka. Jos nuteisimas šalyje sulaukė itin neigiamo atgarsio. Į kovą kilo mamos ir jas palaikantys tautiečiai. Žmonės buvo pašiurpę, kad kūdikį auginanti mama lyg baisiausia nusikaltėlė buvo nuteista realia laisvės atėmimo bausme.

Šimtai mamų buvo tampomos teisėsaugininkų, bet teismą pasiekė tik ši viena byla, buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis, kuris vėliau buvo panaikintas.

Reikia tikėtis, kad I.Bitinės byla teisėsaugininkus privers labiau įsigilinti į kiekvieną atvejį atskirai, o ne visas mamas, įgijusias teisę gauti didesnę išmoką, matuoti vienu masteliu – apkaltinti. Nekalbėsime apie tuos atvejus, kai būdavo sudaromos besilaukiančių kūdikių mamų „brigados“ ir fiktyviai sukčių įdarbinamos, o tik apie tas mamas, kurios, būdamos nėščios, gavo didesnį atlyginimą ar papildomai dirbo, todėl įgijo teisę gauti didesnę motinystės išmoką.

Toks jau Seimo priimtas įstatymas, kad, norint pasididinti motinystės išmoką, užteko iki motinystės atostogų tris mėnesius gauti didesnį atlyginimą.

 

Dirbti ir užsidirbti – ne nusikaltimas

 

I.Bitinė Klaipėdos apygardos teisme įrodinėjo, kad ji neslėpė siekusi papildomai užsidirbti ir taip pasididinti motinystės išmoką. Moteris pateiktais dokumentais įrodė, kad savo darbovietėje – „Sodroje“ prašė sutikimo leisti jai po darbo valandų papildomai dirbti vienoje bendrovėje, bet sutikimo negavo, nes ten dirbant jai galėjo kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas. Tačiau sutikimas buvo duotas dirbti pas antstolį V.Ševčenką – tvarkyti archyvines bylas.

Teisėsaugai užkliuvo, kad su I.Bitine buvo sudaryta darbo sutartis, jog ji dirbs buhaltere, o ne archyvo tvarkytoja, jog dirbo trumpai ir gavo didelį atlyginimą – 10000 litų.

Klaipėdos apygardos teismas atsižvelgė į tai, kad darbas buvo akordinis (vykdomas pagal atskirą sutartį – aut. p.), atlygis mokamas ne už dirbtą laiką, o už atliktą darbą. Reikėjo per trumpą laiką sutvarkyti apie 3 tūkstančius bylų, nes artėjo antstolio V.Ševčenkos kontoros likvidavimas.

Teisme dokumentais ir liudytojų parodymais įrodyta, kad darbas buvo atliktas, sumokėtas atlyginimas, socialinio ir sveikatos draudimo bei pajamų mokesčiai. Pateikus tuo užsiimančių įmonių archyvų tvarkymo darbų įkainius ir Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos vyriausybės valstybinių archyvų mokamų paslaugų kainoraštį, teisme buvo išsklaidytos abejonės dėl atlygio už atliktą darbą. Bet kuriai bendrovei už šią paslaugą būtų reikėję mokėti gerokai daugiau.

 

Pradėjo nuo savo darbuotojos

 

Kodėl tuomet atsirado baudžiamoji byla dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo? I.Bitinė mano, jog šalyje buvo sukeltas ažiotažas dėl motinystės išmokų. Šimtai mamų buvo tąsomos po teisėtvarkos institucijas, tačiau kol kas daugiau nė viena byla nenukeliavo į teismą.

Tauragiškės nelemtos bylos atgarsiai Seimą privertė pakeisti įstatymą. Dabar motinystės pašalpa skaičiuojama atsižvelgiant į vienerių metų atlyginimą iki išeinant motinystės atostogų.

– Džiaugiuosi, kad pagaliau viskas baigėsi, bet to nepamiršiu niekada. Esu išteisinta, bet liko daug nuosėdų. Apie mano apkaltinimą rašė laikraščiai, pranešė televizijos. Laikraščiuose, interneto portaluose buvo pateikta neteisinga informacija, kad per dešimt mėnesių man buvo išmokėta 126 tūkstančiai litų, jog neteisėtai užvaldžiau 66 tūkstančius litų. Net ir be teismo aišku, kad šios sumos iš piršto laužtos, nes motinystės išmokos gaunamos ne iš karto. Be to, net ir „Sodra“ prašė priteisti gerokai mažiau – 29 tūkstančius litų. Žmonių akyse aš buvau padaryta baisiausia nusikaltėlė, pati dirbdama „Sodroje“ apgaulės būdu iš jos pasiimanti tūkstančius litų. Sklido gandai, kad už tuos tūkstančius prisipirkau sklypų. Norisi paklausti, kodėl „Sodra“ man davė sutikimą papildomai dirbti, kodėl, pastebėjus kažką negero, tas sutikimas nebuvo atšauktas? Be to, ir daugiau moterų dėl motinystės išmokų laukė nemalonumai, bet buvo pradėta nuo manęs, savo darbuotojos. Septynerius metus dirbau „Sodroje“, buvau patenkinta savo darbu, įvertinta darbdavio, kilau karjeros laiptais. Negi galėjau visu tuo rizikuoti? Elgiausi teisėtai, laikiausi tuomet galiojusių įstatymų, nes dirbti ir užsidirbti – ne nusikaltimas, – sakė I.Bitinė.

 

Kaltinimus grindė prielaidomis

 

Moteriai skaudu, kad laukto pirmojo kūdikio gimimas buvo taip apkartintas. Laimė, kad palaikė artimieji, vyras. Jis maždaug metams buvo atsitraukęs nuo savo darbo reikalų, kad galėtų rūpintis žmona ir dukrele.

– Aš esu stipri, viską ištvėriau. Bet kai visa tai prasidėjo, būdama tokios būklės nesiryžau ilgiau maitinti dukrelės. Ji buvo susirgusi, abi buvome atsidūrusios ligoninėje, – su skausmu mena Ingrida.

I.Bitinė teigė, kad ne būsimosios mamos sukūrė tokią situaciją, nuo kurios ji nukentėjo, o politikai. Teisėtvarką ji pavadino supuvusia, kuri kaltinimus grindė tik prielaidomis.

– Aš atkentėjau, o kitoms teisėtvarkos tąsomoms mamoms gintis bus lengviau – ir dėl mano išteisinamojo nuosprendžio, ir dėl to, kad susikūrė Šeimos gynimo asociacija, – sakė I.Bitinė.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras