Atominė Tauragės kaimynystėje – mitas?(2)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-07-13 14:40

Susitikime su tauragiškiais užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas (kairėje) neigė gandus apie statomus atominės elektrinės pamatus Kaliningrado srityje, o generalinis konsulas Kaliningrade Vaclav Stankevič kvietė verslininkus investuoti kaimyniniame krašte.

Rusijos atsakingų asmenų pareiškimus apie pradėtą atominės elektrinės statybą galima vadinti tik propaganda, lietuviams netrukus atsivers lengvesnių kelionių į Rusiją galimybė – šios dvi pagrindinės naujienos tauragiškiams buvo praneštos antradienį. Apie tai kalbėjo užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas, kai lankydamasis Tauragėje susitiko su apskrities savivaldybių vadovais, žiniasklaida ir verslininkais.

 

 

Atominės pamatų dar niekas nematė 

– Nors kalbama apie jau pradėtus statyti atominės elektrinės Kaliningrado srityje pamatus, tačiau dar niekas jų nematė. Aš manau, kad Rusijos norai didesni už realias galimybes, o kalbos apie atominės statybas neturėtų dabar jaudinti Lietuvos gyventojų. Atominės elektrinės statybai reikia ir tarptautinių įsipareigojimų bei susitarimų ir nemanau, kad Rusija elgtųsi taip neatsakingai ir procesą pradėtų be poveikio aplinkai vertinimo bei kitų tarptautinių susitarimų, – susitikime apie gandus, kad vos už kelių dešimčių kilometrų nuo Tauragės kaimyninė šalis jau pradėjo atominės elektrinės statybą, kalbėjo užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.

 

Pasienio gyventojams – nauja tvarka

V.Ušackas Tauragėje aptarė regioninio bendradarbiavimo su Kaliningrado sritimi galimybes, domėjosi praktinėmis problemomis, kurių kyla pasienyje su šia sritimi gyvenantiems Lietuvos piliečiams. Pasak V.Ušacko, neseniai baigtas rengti susitarimas dėl Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities pasienio gyventojų kelionių. Anot ministro, tai bus naudinga Tauragei ir aplinkiniams gyventojams, kurie dažnai keliauja į Rusiją.

– Lietuvos Vyriausybė, bendradarbiaudama su kolegomis Rusijoje, siekia palengvinti vizų režimą Lietuvos ir Karaliaučiaus pasienio gyventojams, didinti sienos pralaidumą, – teigė V.Ušackas.

Pagal naująjį susitarimą nustatytose teritorijose gyvenantys Lietuvos pasienio gyventojai gaus teisę įsigyti vienkartines vizas, kurios suteiks teisę laisvai keliauti į Kaliningrado sritį ir iš jos. Planuojama, kad tokių vizų kaina bus 20 eurų, jos galios penkerius metus.

 

Kvietė į kultūrines keliones

Ministras taip pat pakvietė ateityje, kai įsigalios palengvinta sienos kirtimo tvarka, rengti moksleivių išvykas į lietuvių istorinio-kultūrinio paveldo Karaliaučiaus srityje vietas. Karaliaučiaus krašte savo veiklą vystė lietuvių raštijos pradininkai Abraomas Kulvietis ir Stanislovas Rapolionis. Martynas Mažvydas buvo pirmasis lietuvių studentas, baigęs Imanuelio Kanto universitetą Karaliaučiuje. Šiame mieste Danielis Kleinas paskelbė pirmąją lietuvių kalbos gramatiką, Jonas Bretkūnas parengė pirmąjį lietuvišką Biblijos vertimą, o ryškiausias XVIII a. lietuvių rašytojas Kristijonas Donelaitis baigęs universitetą gyveno ir dirbo Tolminkiemyje.

 

Verslą kviečia į Kaliningradą

Kartu su ministru apie bendradarbiavimo su Karaliaučiaus kraštu galimybes kalbėjo Vaclav Stankevič, Lietuvos Respublikos generalinis konsulas Kaliningrade. Diplomatas susirinkusiems verslininkams smulkiai papasakojo, nuo ko reikėtų pradėti bandant investuoti Kaliningrade, pristatė, kokios institucijos galėtų pasirūpinti jų interesais šioje valstybėje. V.Stankevič ragino Tauragės verslininkus rodyti daugiau iniciatyvos, nes jos sulaukti iš Kaliningrado pusės – sunkiau.

– Mūsų verslininkas sugalvojo ir išvažiavo išsiaiškinti to, ko jis nori. Tuo tarpu Rusijos valdininkams taip pasielgti neįmanoma, dėl kiekvieno vizito tenka praeiti daugybę derinimų, – apie Kaliningrado valdininkijos specifiką pasakojo konsulas.

 

Dalį vizito skyrė labdaringai veiklai

Viešėdamas Tauragės apskrityje ministras V.Ušackas kartu su režisiere Dalia Ibelhauptaite susitiko su Šilalės, Pagėgių, Jurbarko ir Tauragės savivaldybių vaikų vasaros stovyklų vadovais.

Jau treti metai Didžiosios Britanijos lietuvių labdaros pokylių surinktų lėšų dėka šių rajonų socialiai remtiniems ir daugiavaikių šeimų vaikams rengiamos kultūrinės, edukacinės ir pažintinės vasaros stovyklos. Per trejus metus surinkta ir panaudota 419611 litų privačių labdaringų lėšų, o projektuose dalyvavo 4541 vaikas.

D.Ibelhauptaitės susitikime su stovyklų vadovais pastarieji atsidėkodami dovanomis už suteiktą paramą užvertė ne tik režisierę, bet ir į susitikimo pabaigą atėjusį ministrą. V.Ušackas įteikė pinigų jau kitų metų stovykloms. D.Ibelhauptaitė papasakojo, kad šie pinigai buvo surinkti viename golfo turnyrų, kuriame dalyvavo ir ministras.

Po šio susitikimo ministras ir D.Ibelhauptaitė lankėsi Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazijos moksleivių stovykloje „Jaunieji Robinzonai“, bendravo su stovyklos vaikais.

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras