Vaikai ant dviračių – tik su šalmais(9)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2008-07-10 11:55

Šalmai dviratininkams Tauragėje nebrangūs, tačiau didelio jų pasirinkimo kol kas nėra. G.Gražinsko foto

Dviračiais į gatves išriedantys vaikai nuo šiol privalės segėti šalmus, tamsiuoju paros metu važiuojantys šių transporto priemonių vairuotojai negalės važiuoti be liemenių ar atšvaitų, o dviračiai turės būti pažymėti žibintais ir atšvaitais. Pradedantiems automobilių vairuotojams bus išduodami tik dvejus metus galiojantys vairuotojų pažymėjimai, o nuolatiniai bus išduodami tik po papildomų mokymų. Tokios pagrindinės naujovės įsigaliojo nuo liepos, pakeitus Saugaus eismo automobilių keliais įstatymą.

 

 

Dviratininkams gresia baudos

„Dviračio vairuotojai (keleiviai) iki 18 metų, važiuodami (vežami) keliu, privalo būti užsidėję ir užsisegę šalmą. Kitiems vyresniems kaip 18 metų asmenims, dviračiu važiuojantiems keliu, rekomenduojama būti užsidėjus ir užsisegus šalmą,“ – sakoma naujojoje Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo redakcijoje.

Naujoji nuostata dėl reikalavimo dviratininkams dėvėti šalmus sukėlė bene daugiausiai diskusijų jį priimant. Seimas nusprendė netaikyti reikalavimo šalmus dėvėti visiems dviratininkams, o apsiribojo įpareigojimu šią saugos priemonę dėvėti tik nepilnamečiams.

Už šio reikalavimo nepaisymą policininkai galės skirti 20–40 litų baudas. Žydrūnas Bendikas, Tauragės policijos komisariato Patrulių būrio vadas „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad pareigūnai dabar daugiau dėmesio skirs dviratininkams. Bus tikrinama, ar dviračiai atitinka naujuosius reikalavimus, taip pat reikalaujama, kad gatvėmis ir keliais važinėjantys nepilnamečiai dviratininkai dėvėtų šalmus.

Saugumui – griežtesni reikalavimai

Įstatymo pakeitimai atnešė ir daugiau naujovių dviratininkams. Nuo šiol važiuoti keliais dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų, o išklausiusiems atitinkamą mokymo kursą ir turintiems mokymo įstaigos išduotą pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims. Gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius neribojamas. Dviračio vairuotojui leidžiama važiuoti keliu tik tvarkingus stabdžius ir garso signalą turinčiu dviračiu. Dviračio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai arba kiti šviesą atspindintys elementai, pritvirtinti prie ratų stipinų.

Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti šviesą atspindinčią liemenę arba būti prie drabužių prisisegęs šviesą atspindinčius elementus kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje.

Nedidelis pasirinkimas

Vienintelėje specializuotoje dviračių parduotuvėje Tauragėje praėjusią savaitę buvo galima įsigyti tik vienos rūšies ir vieno dydžio vaikiškų dviratininko šalmų.

– Žydri ir dar su ramunėlėmis – tokių berniukai nenori pirkti, – guodėsi parduotuvės savininkė Violeta Stonienė. Šie vaikiški šalmai kainavo po 30 litų. Spalvos ir formos, ir net dydžio pirkėjai neturėjo galimybės pasirinkti. Parduotuvės savininkė sakė, kad didesnis pasirinkimas bus tik kitą savaitę.

– Turime ir šalmų, ir liemenių, tačiau eilių parduotuvėje nėra, –„Tauragės kurjeriui“ sakė V.Stonienė. Anot jos, pasikeitus tvarkai, padaugėjo besidominčiųjų šalmais, įvairiais atšvaitais, liemenėmis, tačiau itin didelio prekybos šiomis priemonėmis padidėjimo nesijaučia. O ir susidomėjusieji ieško tik pigiausių prekių. Verslininkės teigimu, jau ir 50 litų kainuojantis dviratininko šalmas tauragiškiams būtų brangus. Tuo tarpu specialistai tvirtina, kad geras, saugumą užtikrinti galintis šalmas kainuoja apie 200 litų.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras