Politikams – žurnalistų etikos inspektoriaus kirtis (audio įrašas)(6)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2008-07-29 13:59

R.Malycho foto

Aistros dėl dviejų politikų – Tauragėje rinkto Seimo nario Vaclovo Karbauskio ir rajono socialdemokratų lyderio, vicemero Prano Petrošiaus elgesio nerimsta. 2007-ųjų balandį šie du politikai bandė pervilioti į sau ir savo šeimoms priklausantį konkuruojantį laikraštį „Tauragiškių balsas“ mūsų redakcijos žurnalistą Gintarą Gražinską, siūlydami jam už darbą dalį atlyginimo mokėti nelegaliai.

 

 

Tyrimai dėl straipsnio „Politikų vilionės – atlyginimas „voke“, kurį tuomet publikavome „Tauragės kurjeryje“, vis dar nesibaigia. Žurnalistų etikos sergėtojai jau tarė savo žodį – politikų elgesys buvo nederamas. Ir V.Karbauskis, ir P.Petrošius ruošiasi artėjantiems Seimo rinkimams – ketina tapti parlamento nariais.

Turi kelti aukštesnius moralinius standartus

Šių metų vasario 1 d. „Tauragiškių balso“ redaktorius Linas Jegelevičius, Pranas Petrošius, jo sūnus, vienas UAB „Tauragiškių balsas“ akcininkų Darius Petrošius ir Seimo narys Vaclovas Karbauskis kreipėsi į žurnalistų etikos inspektorių Romą Gudaitį prašydami pateikti išvadas, ar žurnalisto G.Gražinsko slapta su jais įrašytas pokalbis dėl darbo pasiūlymo neprieštarauja teisės aktams, ir teigdami, kad publikacija „Politikų vilionės – atlyginimas „voke“ žemina jų garbę ir orumą. Politikai teigia, kad pokalbio metu žodis „vokelis“ nebuvo minimas.

Tyrimą Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba vykdė iki liepos 18 dienos. Jo metu nustatyta, kad laikraščio „Tauragės kurjeris“ redakcija įrodė, jog rinkdama ir viešindama informaciją apie žurnalistą į savo laikraštį pervilioti mėginusius politikus veikė sąžiningai. Duomenys, žurnalistų etikos inspektoriaus R.Gudaičio teigimu, buvo paskelbti apie viešuosius asmenis ir jų visuomeninę veiklą, o viešosios informacijos rengėjas – laikraštis „Tauragės kurjeris“ siekė supažindinti visuomenę su tais asmenimis ir jų veikla. Lietuvos Respublikos Konstitucija ir Visuomenės informavimo įstatymas įtvirtina kiekvieno asmens teisę viešai kritikuoti valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, pareigūnų veiklą. Persekioti už kritiką Lietuvos Respublikoje draudžiama. Politikai, žurnalistų etikos inspektoriaus teigimu, gali tikėtis nuolatinio padidinto visuomenės dėmesio, gali būti labiau komentuojami ir kritikuojami. Vieši asmenys savo elgesiui turi kelti aukštesnius moralinius standartus, nuosaikiau vertinti jų adresu reiškiamą kritiką – nurodo R.Gudaitis.

„Įrašas įrodo, kad iš tiesų siūlė“

„Tauragės kurjeris“ Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai pateikė slapta G.Gražinsko padarytą garso įrašą, iš kurio inspektorius nustatė, kad straipsnyje „Politikų vilionės – atlyginimas „voke“ minimų politikų žodžiai cituojami tiksliai. Pasak inspektoriaus, atsiskaitymo su darbuotoju neoficialiomis lėšomis, tokiu būdu, kurį žurnalistui G.Gražinskui nurodė V.Karbauskis ir P.Petrošius, aplinkybė visuomenėje suprantama kaip atlyginimo mokėjimas „vokelyje“ – tai yra nelegalus darbo užmokesčio mokėjimas, o kartu mokesčių vengimas ir slėpimas. Tai, pasak R.Gudaičio, yra teisei priešinga veika, užtraukianti darbdaviui teisinę atsakomybę.

„Nagrinėjamu atveju pareiškėjų ir žurnalisto pokalbio garso įrašas įrodo, kad pareiškėjai žurnalistui iš tiesų siūlė neoficialaus atsiskaitymo už darbą formas. Todėl nesvarbu, kad pokalbio garso įraše neminimas žodis „vokelis“. Viešosios informacijos rengėjas adekvačiai įvertino situaciją ir informavo visuomenę apie viešuosius asmenis – žinomus politikus ir jų veiklą“, – rašoma žurnalistų etikos inspektoriaus sprendime.

Gynėme valstybės interesus

Įžvelgę galimo mokestinio pažeidimo požymius, iškart po pasiūlymo žurnalistui G.Gražinskui imti nelegalų atlygį „Tauragės kurjerio“ vadovai pateikė pranešimus Generalinei prokuratūrai, Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Žurnalistų sąjungai. Generalinė prokuratūra atlikti mokestinį tyrimą bendrovėje „Tauragiškių balsas“ įpareigojo Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI). Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Darius Alinskas, mokestinio tyrimo metu buvo analizuota „Tauragiškių balso“ bendrovės veikla, nagrinėjamos nuostolingos veiklos priežastys. VMI neteigia, kad „Tauragiškių balso“ bendrovėje nėra nelegalios apskaitos, tik informuoja, kad tiriamuoju metu nepavyko nustatyti faktų, kurie galėtų patvirtinti, jog „Tauragiškių balsas“ disponavo neapskaitytomis lėšomis.

Žurnalistų etikos inspektoriaus teigimu, kreipdamiesi į pastarąsias instancijas, „Tauragės kurjerio“ atstovai turėjo tikslą ginti savo, o kartu ir valstybės interesus, įpareigoti viešuosius asmenis V.Karbauskį ir P.Petrošių laikytis įstatymų ir informuoti apie tai visuomenę.

Atskleidė netinkamą elgesį

R.Gudaičio teigimu, tarp žurnalisto G.Gražinsko ir darbą jam siūliusių politikų vykusio pokalbio turinys yra toks svarbus visuomenės požiūriu, kad viešasis interesas pateisina jo slaptą įrašymą ir jo turinio paskelbimą. Pokalbis, pasak R.Gudaičio, parodo viešųjų asmenų nusiteikimą su darbuotoju atsiskaityti neoficialiais būdais, atskleidė jų, kaip viešųjų asmenų, netinkamą elgesį, nesuderinamą su teisės reikalavimais. Kaip teigiama sprendime, pokalbis atskleidžia visuomeninę reikšmę turinčias V.Karbauskio ir P.Petrošiaus savybes, taip pat padeda atskleisti galimus įstatymų pažeidimus, todėl galėjo būti įrašomas ir skelbiamas be pareiškėjų sutikimo.

Inspektoriaus išvada – nenustačius pareiškėjų garbės ir orumo gynimui būtinos faktų visumos, jų skundas netenkinamas. Nuspręsta skundą pripažinti kaip nepagrįstą.

Įrašas – internete

Kadangi susidomėjimas antrus metus besitęsiančia istorija didžiulis – iki šiol sulaukiame įvairiausių atgarsių, slapta įrašytą pokalbį artimiausiu metu įkelsime į savo interneto svetainę kurjeris.lt. Jį galėsite pasiklausyti visą – išgirsite, kaip į Seimą kandidatuojantys Tauragės politikai ne tik siūlo neoficialų atlygį, bet ir siekia apriboti spaudos žodžio laisvę.

2007-ųjų pabaigoje už straipsnį „Politikų vilionės – atlyginimas „voke“ „Tauragės kurjerio“ žurnalistas G.Gražinskas pelnė simbolinę Auksinę plunksną. Už drąsą ir atkaklumą, atliekant šį žurnalistinį tyrimą, įvertinta ir „Tauragės kurjerio“ redakcija. Pastarąjį konkursą – „Žiniasklaida prieš korupciją“ rengė Lietuvos žurnalistų sąjunga, Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras