Domantas Pukelis: „Žemėlapiai – kaip meno kūriniai“(0)

Justė GALKAUSKAITĖ | info@kurjeris.lt

2016-07-24 09:25

Labiausiai Domantas mėgsta skaityti mokslinius ir geografijos žurnalus. Autorės nuotrauka

Šiomis dienomis būsimasis Tauragės „Versmės“ gimnazijos abiturientas Domantas Pukelis gyvena artėjančios geografijos olimpiados nuotaikomis. Rugpjūčio 15–21 dienomis Domantas kartu su dar trimis moksleiviais iš Vilniaus licėjaus ir Ignalinos gimnazijos atstovaus Lietuvai XIII pasaulinėje geografijos olimpiadoje, kuri vyks Kinijos sostinėje Pekine. 

Kelias pasaulinės olimpiados link 

Iki devintos klasės Domantas Pukelis mokslus krimto Tauragės „Aušros“ pagrindinėje mokykloje, kurioje nuo septintos klasės pradėjo mokytis geografijos. Kaip pats pripažįsta, geografija jam sekėsi nuo pat pradžių, tačiau vaikinas nesvarstė dalyvauti olimpiadose. Vis dėlto Domanto klasės auklėtoja ir geografijos mokytoja Danguolė Jonikienė pastebėjo auklėtinio gabumus ir pasiūlė sudalyvauti Nacionaliniame Česlovo Kudabos geografijos konkurse. Nors tąkart vaikinas neiškovojo prizinės vietos, bet turėjo progą pirmą kartą parungtyniauti tokio pobūdžio olimpiadoje.

– Paskui viskas nutrūko kažkur iki dešimtos klasės, o dešimtoje klasėje mokytoja Jūratė Orlovienė pasiūlė dalyvauti olimpiadoje, – pasakoja Domantas.

Geografijos mokytoja J.Orlovienė paskatino gabų dešimtoką išbandyti jėgas rajoninėje geografijos olimpiadoje. Tąkart Domantą lydėjo sėkmė – jis iškovojo pirmąją vietą.

– Tuomet pasidomėjau ir sužinojau, kad yra net pasaulinė geografijos olimpiada. Pasižiūrėjau, kad ji yra vykusi Japonijoje, Australijoje. Pagalvojau, kaip būtų smagu sudalyvauti, – prisimena pašnekovas.

Nuo tada, kai sužinojo apie pasaulinę geografijos olimpiadą, Domantas svajojo joje pasivaržyti, bet prisipažįsta niekada nemanęs ten pakliūti. Vis dėlto, sėkmingai skindamas pergales geografijos olimpiadose, Domantas kryptingai judėjo savo svajonės link. Dešimtoje klasėje, triumfavęs rajoninėje geografijos olimpiadoje, vaikinas tais pačiais metais iškovojo bronzos medalį XXVII Lietuvos mokinių geografijos olimpiadoje Nidoje – buvo apdovanotas Švietimo ir mokslo ministerijos III laipsnio diplomu.

Puikiai pasirodęs respublikinėje olimpiadoje, buvo pakviestas sudalyvauti atrankoje į XII pasaulinę geografijos olimpiadą Rusijoje. Iš aštuoniolikos atrankoje dalyvavusių Lietuvos moksleivių Domantas buvo vienas iš septynių geriausiai pasirodžiusių jaunųjų geografų. Nors tąkart dešimtokas nebuvo deleguotas atstovauti Lietuvai pasaulinėje olimpiadoje Rusijoje, bet buvo pakviestas į Antrąją Baltijos jūros valstybių geografijos olimpiadą Latvijos mieste Valmieroje. Šioje olimpiadoje-stovykloje susirinko būsimieji olimpiečiai ir kiti itin gabūs moksleiviai iš Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos. Iš Lietuvos buvo pakviesti geriausiai atrankoje pasirodę jaunuoliai.

Įgijęs dar daugiau žinių, Domantas ir vienuoliktoje klasėje buvo lydimas sėkmės visose geografijos olimpiadose, kuriose dalyvavo.

– Palyginti ne tiek jau ir daug vyksta geografijos konkursų. Aš, aišku, sutinku dalyvauti visuose, bet kai kurie nelabai skelbiami, todėl sunkiau juos rasti, – sako būsimasis abiturientas.

Vienuoliktoje klasėje vaikinas buvo pakviestas sudalyvauti ir atrankoje į XIII pasaulinę geografijos olimpiadą Kinijos sostinėje Pekine. Šįsyk atrankoje Domantas užėmė trečiąją vietą ir kartu su dar trimis geriausiai pasirodžiusiais moksleiviais įgijo teisę atstovauti Lietuvai pasaulinėje olimpiadoje.

Rimtas pasiruošimo procesas

Džiugią naujieną Domantas sužinojo iš Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos prezidento Ryčio Šalnos. Pasidžiaugęs išsipildžiusia svajone, vaikinas ėmė kruopščiai ruoštis. Nors pasirengimas olimpiadai reikalauja labai daug pastangų, Domantas nė kiek nesiskundžia – pasak gimnazisto, mokytis geografijos jam malonumas.

Vaikinas teigia, kad medžiagos ruošimuisi daugiausiai ieško knygose, o ne internete:

– Internete dažniausiai pateikiami konkretūs dalykai, o knygos padeda labiau susidaryti bendrą vaizdą, – paaiškina pašnekovas.

Didelį indėlį į Domanto sėkmingą rengimąsi olimpiadai įdeda jo geografijos mokytoja J.Orlovienė. Vaikinas pripažįsta, kad nemažai medžiagos gauna būtent iš savo mokytojos.

– Mokytoja vasarą mane vis pakonsultuoja. Gerų užduočių pasiruošimui duoda. Mokytoja turi labai daug geografijos knygų, – sako Domantas.

Domantas pasakoja, kad drauge su mokytoja J.Orloviene analizuoja užduotis, aptaria perskaitytas geografijos knygas. Be konsultacijų su pedagoge, vaikinas taip pat sprendžia ankstesniųjų metų pasaulinės geografijos olimpiados užduotis, nagrinėja skirtingų geografijos konkursų uždavinius, peržiūri įvairių metų geografijos valstybinio egzamino pratimus.

Visą šį triūsą rugpjūčio mėnesį vainikuos kelionė į Kiniją. Domantas pasakoja jau turintis olimpiados tvarkaraštį, tad jau žino, kad olimpiadininkams bus surengta ne viena ekskursija. Jaunasis geografas džiaugiasi, kad turės galimybę pažinti kultūriškai įdomią šalį, pamatyti gražią jos gamtą ir tokius išskirtinus istorinius statinius, kaip Didžioji kinų siena. 

Geografijos neatsieja nuo laisvalaikio

Vieni didžiausių Domanto pomėgių susiję su mėgstamu mokslu. Vaikinui patinka dokumentiniai filmai apie gamtą, per „Discovery“ televizijos kanalą rodomos laidos. Jis teigia nepraleidžiantis Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionių laidų. Pernai žiūrėjo LRT televizijos projektą „Nacionalinė ekspedicija: Nemunu per Lietuvą“, kurį ketina ir šiemet stebėti.

Domantas mėgsta žurnalą „National Geographic“, kurio prenumeratą šešiems mėnesiams laimėjo šiemet iškovojęs trečiąją vietą XVI Nacionaliniame Česlovo Kudabos geografijos konkurse. Dar vaikinui patinka keliauti, bet kelionės jam tampa vertingiausios, kai apsilanko žymiose vietovėse.

– Mėgstu įdomias vietas aplink Tauragę aplankyti. Ir apskritai visoje Lietuvoje. Kai kur nors išvažiuojam, mėgstu pabuvoti lankytinose vietose, – sako Domantas.

Sekasi ir kiti mokslai

Domanto mėgstamiausia pamoka, be abejonės, yra geografija, tačiau jis priduria, kad dar labai mėgsta fiziką ir matematiką. Neveltui, baigęs dešimtą klasę, pasirinko fizinių mokslų profilį. Išplėstiniais kursais mokosi fizikos, matematikos, anglų kalbos, lietuvių kalbos ir geografijos. Būsimasis abiturientas planuoja laikyti penkis valstybinius egzaminus, bet, pasak jo, užtektų ir keturių, tačiau geografijos egzaminą nori laikyti dėl malonumo.

Šiemet vaikinui puikiai sekėsi ne tik rajoninėje geografijos olimpiadoje. Domantas užėmė antrąsias vietas rajoninėse fizikos, istorijos ir anglų kalbos olimpiadose. Verta paminėti, kad Domantas po dešimtos klasės išvis nepasirinko istorijos kurso, tačiau tai nesutrukdė vaikinui nuskinti pergalės rajoninėje istorijos olimpiadoje.

Be to, gimnazistas nuo devintos klasės priklauso jaunųjų fizikų mokyklai „Fotonas“. Šios mokyklos programa trunka ketverius metus, tad artėjančiais mokslo metais Domantas baigs ne tik Tauragės „Versmės“ gimnaziją, bet ir neakivaizdinę jaunųjų fizikų mokyklą „Fotonas“. 

Sėkmingo mokymosi metodika 

Mokslo metais Domantui geriausiai sekasi mokytis iškart grįžus po pamokų.

– Tuomet galva dar būna palyginti tokiu darbiniu režimu, – tikina olimpiadininkas.

Vis dėlto, vasarą ruošdamasis pasaulinei geografijos olimpiadai, vaikinas pastebėjo, kad jam lengviausia susikaupti ir geriausiai mokytis sekasi vakare, kai oras atvėsta ir būna nebe taip karšta kaip dieną. 

Mąstydamas vaizdais, Domantas geba galvoje sutalpinti visą sudėtingą ir gausią informaciją:

– Geriausia mintyse susidaryti bendrą vaizdą, tokį kaip žemėlapį, kas ir kaip gali būti. Kai susidarai, toliau būna labai lengva. Taip pat reikia rasti raktinius žodžius ir juos išsikelti, o paskui logiška seka bandyti atkartoti visą temą, – sėkmingo medžiagos įsiminimo formulę atskleidė pašnekovas.

Dėl noro kuo labiau pranokti save ir dėl dar geresnių rezultatų siekio Domantas niekuomet nepristigo motyvacijos mokytis. Be to, olimpiadininkas pripažįsta, kad ir medaliai skatina neprarasti motyvacijos, nes jų laimėjimai lengvina įstojimą į universitetą. 

Ateitį sieja su geologija

Iš visų geografijos sričių labiausiai vaikiną domina geologija, kurią jis norėtų studijuoti Vilniaus universitete. Šis mokslas Domantą traukia dėl kelių priežasčių.

– Palyginti geologija yra tikslusis mokslas, kuris reikalauja nemažai laiko praleisti lauke, o man visada patiko gamta. Tai įvairiapusiškas mokslas, nes, norint viską žinoti apie žemę, reikia sujungti fizikos ir chemijos žinias, – savo būsimųjų studijų pasirinkimą argumentuoja jaunasis geografas.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras