„Šaltinį“ remiantys amerikiečiai mūsų krašte jaučiasi savi(0)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2016-06-01 06:56

Sutikimas „Šaltinio“ progimnazijoje su amerikiečių šeima. Autorės nuotrauka

Pirmadienį „Šaltinio“ progimnazijoje su savo sūnumi Toniu ir dukra Taila lankėsi Linda ir Tonis Perez, septinti metai šią ugdymo įstaigą remiantys amerikiečiai. Nors svečių gyslomis teka labai mažai lietuviško kraujo, šimtatūkstantines sumas progimnazijai pervedanti šeima sako Lietuvoje besijaučianti tarsi namie.

Progimnazijos aktų salėje surengto susitikimo metu padėkos žodžius mokyklos rėmėjams tarė rajono meras Sigitas Mičiulis, savivaldybės tarybos narys Pranas Petrošius, Švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas. Už investiciją į vaikų žinias dėkojo tėvų bendruomenei atstovaujanti Asta Levickaitė, mokyklos tarybos pirmininkė.

Per septynerius draugystės metus amerikiečiai „Šaltinio“ progimnazijai paaukojo apie 300 000 eurų.

– Chemijos kabineto įranga, specialios dangos stalai, kompiuteriais aprūpintos dvi kompiuterių klasės, keliolika interaktyvių lentų, valgyklos inventorius, persirengimo spintelės mokiniams ir kita, – po svečiams skirto koncerto šių eilučių autorei bėrė mokyklos direktorė Jūratė Lazadauskienė.

Svečiai vaišinosi kava ir prie stalų aktų salėje šnekučiavosi su mokyklos bendruomene.

Pagarba savo protėviams – viena priežasčių, motyvuojančių JAV, Santa Kruse, Kalifornijoje, gyvenančią šeimą aukoti pinigus Lietuvoje veikiančiai mokyklai. Kokie ryšiai Amerikoje gimusius ir augusius žmones sieja su Lietuva, Taurage? Kaip šių eilučių autorei dar prieš trejus metus pasakojo Linda, jos mama kadaise ištekėjo už vyro, kurį pagimdė lietuvaitė, į Ameriką emigravusi pagramantiškė.

Linda su Toniu Lietuvoje lankosi nebe pirmą kartą, šiemet atvyko kartu su dukra Taila ir sūnumi Toniu.

– Lankėmės tokioje mažytėje bažnytėlėje. Pagramantyje. Ten buvo pakrikštyta mūsų promočiutė, – pasigyrė Taila šių eilučių autorei, paklausus, ar atvykėliai turėjo progą prisiliesti prie žemės, kurioje augo jų senoliai.

Šeima aplankė ir Lylavėnus, anot Tailos, „tą gražų kaimą, kuriame taip pat teka upė“. Tailos brolis Tonis papildė, kad ten buvo „party“ (angl. vakarėlis, puota).

– Valgėm, valgėm. Šiek tiek pasivaikščiojom, paskui vėl valgėm, – juokėsi amerikietis.

Lylavėnuose jie sako valgę kugelį. Mūsų pokalbio besiklausiusi mama Linda pabrėžė, kad kugelis – Tailos mėgstamiausias patiekalas, kurį ji kepa per Kalėdas, receptą gavo iš močiutės.

– Tai vienas tų patiekalų, kurį ji galėtų valgyti kasdien. Per Kalėdas jis mūsų ypatingasis patiekalas, – priduria.

Klausiu, ar amerikiečiai žino, kad lietuviai, ypač žemaičiai, kugelį kepa su kiaulių kojomis.

– Žinau. Ragavau. Aš tai dedu šoninės, – atskleidė Taila.

Šeima giriasi giminių vakarėlio metu ragavusi ir „šaltos rožinės sriubos“. Patikę ir cepelinai. Amerikiečiai džiaugėsi visur Lietuvoje sutinkami itin draugiškai, patikino čia besijaučiantys kaip namie.

 „Šaltinio“ progimnazijos ryšys su amerikiečiais užsimezgė atsitiktinumo ir buvusio šios mokyklos direktoriaus Povilo Petkaus dėka. Lietuvoje lankydamasi prieš trejus metus, amerikiečių šeima gidei užsiminė apie Tauragės kraštą, ši pažinojo P.Petkų. Lindos mama ir lietuviško kraujo turintis tėtis būdami gyvi labai vertino mokslą, tad jų dukra nutarė remti mokyklą, kuriai tuo metu vadovavo P.Petkus.

Lindos Perez mokyklai pervedami pinigai – tai prieš šimtmetį į Ameriką išvykusios Lindos močiutės, lietuvaitės Rozalijos, palikimas. Moteris svečioje šalyje dirbti pradėjo siuvykloje – apsiūdavo drabužių sagų skyles, vėliau įsigijo fermą, augino vištas, kiaušinius pardavinėjo. Gyveno daugiabutyje, sutaupiusi pinigų, išpirko jo butus, kuriuos vėliau nuomojo. Įsigijo dar vieną daugiabutį, kurį vėliau pardavė. Pinigai buvo padėti į banką, o dalis progimnaziją pasiekiančių lėšų – šių indėlių palūkanos.

Ne vien meilė mokslui ir pagarba protėvių žemei motyvuoja amerikiečius teikti labdarą, tai daryti juo skatina meilė žmonėms. Linda ir jos vyras Tonis – aktyvūs savanoriškų misijų dalyviai, vyksta į gamtos stichijų nusiaubtas vietas, nelaimes patyrusiems žmonėms padeda tiek darbu, tiek pinigais.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras