Iš Amerikos atvykusi kraštietė jaunas mamas moko kūdikių masažo meno(6)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2017-01-15 12:00

Regina Baužaitė įsitikinusi, kad pervertinti kūdikių masažo naudą sunku. Autorės nuotrauka

Regina Baužaitė Greenwood – tauragiškė, tiesa, Lietuvoje ji negyvena jau 18 metų. Už jos pečių – treji metai Anglijoje, 10 metų Jungtiniuose Arabų Emyratuose, dveji metai Amerikoje. Moteris yra baigusi meno vadybos studijas ir ilgai dirbo pagal specialybę, tačiau sūnaus gimimas Reginos gyvenimą apvertė aukštyn kojomis: ji tapo sertifikuota kūdikių masažo instruktore. Trumpam grįžusi į gimtąjį miestą Regina ne tik bendrauja su pasiilgtais artimaisiais, bet ir mielai dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. 

Tauragė-Vilnius-Londonas-Dubajus-Sietlas

Tuometinėje konservatorijoje meno vadybos studijas baigusi Regina išvyko į Angliją. Londone ji ir mokėsi, ir dirbo, nes išlaikyti save teko pačiai. Teko padirbėti ir restoranuose, ir viešbučiuose, ir parduotuvėse. Baigusi studijas nusprendė aplankyti Dubajuje (Jungtiniuose Arabų Emyratuose) gyvenančią seserį. Nors ilgėliau pasilikti neplanavo, atsitiko taip, kad užsibuvo net 10 metų. Ten dirbo pagal specialybę – didelėje tarptautinėje kompanijoje buvo rinkodaros vadovė: organizavo renginius, parodas.  

Dubajuje Regina sutiko ir savo gyvenimo meilę – amerikietį Maiklą. Kipre atšventę romantiškas vestuves jaunavedžiai nusprendė kraustytis į Ameriką.

Jauna šeima įsikūrė Vakarų pakrantėje – Sietle (Vašingtono valstija), nes ten Maiklas gavo gerą darbo pasiūlymą. Ten ir gyvena jau kone porą metų.

Į Tauragę Regina atskrido po ketverių metų pertraukos. Su sūneliu, kuriam dabar metai ir septyni mėnesiai, tai rimtas iššūkis – skrydis trunka 16 valandų.

– Ryžausi, nes labai pasiilgau savo artimųjų, – prisipažįsta Regina. – Vien dėl jų ir atskrendu.

Moteris pastebi, kad Tauragė labai pagražėjusi, o labiausiai džiugina žmonių šypsenos.    

Pragyvenimas kur kas brangesnis 

Paklausta apie gyvenimą Amerikoje, Regina šypsosi: ji turi su kuo palyginti.

– Jei lygintume Ameriką su Dubajumi, tai gyvenimas šiose šalyse labai skirtingas. Per 10 metų Dubajuje pripratau prie visai kitokio gyvenimo būdo: ten neįprasta garsiai reikšti savo nuomonę, labai vertinamas santūrumas. O Amerikoje visai kitaip: visi atvirai išsako, ką galvoja. Daug laisvės, – pasakoja Regina.

Vis dėlto, nors ir atrodo atviri, amerikiečiai sunkiai įsileidžia į savo gyvenimą svetimus žmones, bendravimas gana paviršutiniškas.

– Nors, ko gero, tai labai priklauso nuo gyvenamosios vietovės: juk ir Lietuvoje gyvenantys mažuose miesteliuose ar kaimuose kur kas artimesni, labiau vieni kitus pažįsta nei didmiestyje. Taip ir Amerikoje, – svarsto ji.

Pragyvenimas, pasak jos, Sietle labai brangus. Tai miestas, kuriame įsikūrusios tokios milžiniškos kompanijos, kaip „Microsoft“, „Amazon“ ir kitos, atlyginimai dideli, todėl ir kainos atitinkamos. Viskas – ir maistas, ir apranga, ir medicinos paslaugos – brangesnės nei Lietuvoje. Net ir turint medicininį draudimą už kiekvieną vizitą pas gydytoją tenka mokėti. Beje, labai keista, kad Amerikos gydytojai vaistų skirti neskuba. Su kosinčiu sūneliu pas gydytoją apsilankiusi Regina sulaukė tik patarimo duoti vaikui... medaus. O štai Lietuvoje nuvažiavusi pas Kauno medikus su ta pačia problema iš kabineto išėjo su ilgiausiu vaistų sąrašu.

"

Praėjusią vasarą su Maiklu ir mažučiu Lainu keliavome per 13 valstijų. Nepakartojama patirtis. Įsitikinome, kokia Amerika skirtinga, kiek daug visko joje – nuo prabangos iki visiško skurdo

Regina Baužaitė-Greenwood

"

Vis dėlto, pasak jos, Amerika labai didelė ir įvairi.

– Praėjusią vasarą su Maiklu ir mažučiu Lainu keliavome per 13 valstijų. Nepakartojama patirtis. Įsitikinome, kokia Amerika skirtinga, kiek daug visko joje – nuo prabangos iki visiško skurdo, – sako Regina.

Siekdama padėti savo kūdikiui atrado naują veiklą

Kai Regina laukėsi kūdikio, natūraliai ėmė domėtis viskuo, kas aktualu būsimai mamytei. Gimus Lainui noras kuo daugiau sužinoti apie visa, kas padeda kūdikiui vystytis, augti sveikam, dar labiau sustiprėjo. Aptikusi žinių apie kūdikių masažą moteris labai susidomėjo, klausė ir savo gydytojos nuomonės.

– Gydytoja nieko pasakyti negalėjo – anot jos, galima masažuoti, galima nemasažuoti – esą didelio skirtumo nėra. Tada ir supratau, kaip labai skiriasi vakarietiškoji medicina nuo rytietiškosios. Amerikos oficialioji medicina tokiems terapijos metodams didelės reikšmės neteikia. O juk masažas buvo žinomas dar 3000 metų prieš Kristų, ypač jis praktikuotas Indijoje, Kinijoje. Tos žinios perduodamos iš kartos į kartą, – pasakoja Regina.

Sužinojusi, kad Amerikoje veikia Tarptautinė kūdikių masažo asociacija, Regina ėmė domėtis jos veikla – lankė mokymus, laikė egzaminus, įgijo visus reikalingus sertifikatus ir diplomus ir tapo kūdikių masažo instruktore. Pasirodo, Tarptautinė kūdikių masažo asociacija veikia 70-yje šalių, pagrindinis jos biuras – Švedijoje. Regina tapo asociacijos nare ir dabar pati rengia mokymus būsimoms ir esamoms mamytėms.

Taip per norą padėti savo vaikui Regina atrado naują veiklos sritį, kuri jai teikia be galo didelį džiaugsmą.

Mamos rankos – stebuklingos

– Žinau, kad Lietuvoje irgi populiarus kūdikių masažas, tačiau mamos dažniausiai veža kūdikius pas specialistus – tikima, kad jie geriau žino, kaip tai daryti, ir jų masažai efektyvesni. Taip, kineziterapeutės teikiamas masažas gali būti efektyvesnis, jei kūdikis leidžiasi masažuojamas, tačiau labai dažnai efektas būna atvirkštinis. Tačiau masažuoti savo kūdikį turi pati mama ar tėtis, kiti artimi žmonės. Tada masažas teikia keturgubą naudą: tai sąveika, palengvinimas, stimuliacija ir pagalba. Sąveikos metu formuojasi mamos ir vaiko artimas ryšys, kurį mama siekia išlaikyti ne tik kūdikystėje, vaikystėje, bet ir vėlesniais gyvenimo etapais. Ypač aktualu paauglystėje. Sąveikos metu kūdikis gauna nedalomą dėmesį, mamos meilę ir toleranciją. Palengvinimo etape mamos rankos padeda kūdikiui kovoti su pilvo diegliukais, raumenukų augimo, dantukų dygimo skausmais arba jei yra jautrumas prisilietimui. Stimuliacija – tai etapas, kai masažuojant stimuliuojama hormoninė, imuninė, virškinimo sistema, gerėja kalbos vystymasis, kūno ir proto suvokimas. Svarbu nuolat su kūdikiu kalbėti, aiškinti, kokias kūno dalis liečiame, nepriklausomai nuo to, kokio amžiaus vaikutis. Taip jis greičiau ima suvokti savo kūno dalis, bando kalbėti. Pagalbos etape masažu mažyliui padedame atsipalaiduoti, jei yra miego sutrikimų ir jis sunkiai užmiega, mažinamas stresas, gerėja lankstumas, išmokstama atsipalaiduoti bei reguliuojamas raumenukų tonusas, – aiškina profesionali masažo instruktorė.

Pasak Reginos, profesionaliais masažais dažniausiai pradeda domėtis mamos, jau bandžiusios masažuoti savo kūdikius pačios, pasižiūrėjusios internete. Tačiau dažnai jos nėra tikros, kad masažą atlieka taisyklingai, bijo pakenkti vaikeliui. Tada ir praverčia tokie mokymai, kokius rengia ji.

– Tyrimais įrodyta, kad taikant masažo terapiją silpniems kūdikiams, ypač neišnešiotukams, jie sustiprėjo ir daug greičiau priaugo svorio, sutrumpėjo hospitalizacijos laikotarpis. Beje, masažas naudingas ne tik kūdikiams, bet ir mamytėms, o ypač toms, kurios nesijaučia labai pakylėtos po vaikelio gimimo. Masažas yra pirmas būdas, galintis pagerinti pogimdymine depresija sergančios mamos ir jos kūdikio santykius, – įsitikinusi Regina.

Siekdama pasidalinti savo žiniomis, Tauragėje Regina kaip tik šiomis dienomis rengia trijų dienų paskaitas-praktinius užsiėmimus apie kūdikių masažą.

Ji įsitikinusi, kad mokytis masažo kartu su kūdikiu labai smagu, o svarbiausia, kad užsiėmimų metu galima tai išbandyti praktiškai iš karto.

Masažas kūdikiui, atliekamas mamos rankomis, – tai kokybiškas ir abiem pusėms naudingas laiko leidimo būdas. Tai verbalinis ir neverbalinis bendravimas, geresnis kūdikio supratimas, jų artimo ryšio kūrimas bei puoselėjimas. Mes dažnai manome, kad masažas reikalingas tik fiziniams sutrikimams šalinti, tačiau masažas gali būti ir emocinis, kurio metu puoselėjamas sveikas prisilietimas. Filosofai ir mokslininkai pripažino, kad kūdikiai pasąmonėje užfiksuoja pirmąsias savo patirtis ir jausmus. Ši ankstyvoji atmintis tampa pagrindu to, kaip mes elgiamės užaugę. Mano, kaip instruktorės, darbas yra sukurti teigiamos patirties sąlygas šeimai, nes ankstyva teigiama patirtis padeda pamatą laimingam gyvenimui, – tvirtina Regina. 

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras