Šeštadienio rytą fiksuojami rinkimų politinės reklamos pažeidimai(20)

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

2016-10-08 13:10

Redakcijos archyvo nuotrauka

Iki Seimo rinkimų skaičiuojam paskutiniąsias valandas. Šeštadienio rytas turėjo išaušti be politinės reklamos – nuo pirmos valandos nakties, iki rinkimų likus 30 valandų, politinė reklama draudžiama. Deja, akyli viešosios erdvės stebėtojai politinę reklamą pastebėjo vieno Tauragėje leidžiamo laikraščio interneto svetainėje. Politinės reklamos šįryt pilna ir kitose draudžiamose miesto vietose. 

Informaciją apie tai, kad laikraščio „Tauragės žinios“ internetiniame puslapyje reklamuojami Tauragės vienmandatės apygardos du kandidatai į Seimą, redakcija perdavė Tauragės apygardos rinkiminei komisijai ir Vyriausiajai rinkiminei komisijai.

„Tauragės kurjeriui“ atsiųstame atsakyme Tauragės rinkiminės apygardos komisijos pirmininkė Edita Vaitkutė-Zinkė informavo, kad „Tauragės žinios“ informuotos apie pareigą išimti politinę reklamą iš savo internetinio puslapio. Redakcijos paprašyta informuoti apygardą apie pažeidimo pašalinimą.

Draudžiama rinkiminė reklama, „Tauragės kurjerio“ redakcijos žiniomis, „Tauragės žinių“ interneto puslapyje „sukosi“ iki 11 val.

LR Seimo rinkimų įstatymo 56 str. 1 d. įtvirtinta, jog rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formas ir priemones, draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos, išskyrus išorinę politinę reklamą, iškabintą iki prasidedant šiam rinkimų agitacijos draudimui. Rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu ir balsavimo iš anksto metu jokių vaizdinių ir garsinių rinkimų agitacijos priemonių (išskyrus tas, kurias išleido Vyriausioji rinkimų komisija) negali būti balsavimo patalpoje ir 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa.
VRK nuomone, nuolatine vaizdine agitacija tam skirtose vietose laikytina išorinė politinė reklama įrengta stacionariuose, ne laikinai rinkimams įrengtuose, išorinės reklamos stenduose ar vietose. Įstatymuose numatytos išimtys nuolatinei vaizdinei agitacijai rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu, VRK nuomone, apima tik iškabintą nuolatinę vaizdinę agitaciją, t.y. tokią, kuri nesikeičia ir yra techninėmis priemonėmis nevaldoma dėl to, kad tam skirtose vietose pakabintą (sumontuotą) vaizdinę agitaciją techniškai gali būti sudėtinga pašalinti per trumpą laiką dėl didelių sąnaudų ir kad ji jokiais techniniais būdais negali būti keičiama (valdoma). Kitos vaizdinės priemonės su keičiamu ar nuotoliniu būdu valdomu vaizdu, nepriklausomai nuo jų įrengimo vietos negali būti naudojamos likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos.
VRK nuomone, politinė reklama ant transporto priemonių nelaikoma stacionaria, todėl tokia politinės reklamos forma negalima rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu, kurio metu nuo tokių transporto priemonių politinė reklama turi būti nuimta, arba tokie automobiliai negali būti naudojami ir laikomi viešose vietose. Taip pat parduotuvių, rinkimų štabų ar kitų lankomų įstaigų ar privačių pastatų langai, durys, sienos, stogai nėra laikomi nuolatinėmis agitacijai skirtomis vietomis. Tokiose vietose rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu politinė reklama negalima, išskyrus rinkimų štabų informacines iškabas.

Nuo vidurnakčio įsigaliojus draudimui agituoti Seimo rinkimuose, Vyriausiosios rinkimų komisija ragina socialinių tinklų vartotojus vengti raginimų balsuoti už konkrečius politikus, nesidalyti agitacine medžiaga ir net susilaikyti nuo mygtuko „patinka“ paspaudimo.

Už agitacijos draudimo pažeidimą taikoma administracinė atsakomybė: gyventojai gali būti baudžiami bauda nuo 144 iki 289 eurų, rinkimų komisijų nariai, pareigūnai, stebėtojai – nuo 289 iki 1 tūkst. 158 eurų. Tokia pat veika, padaryta visuomenės informavimo priemonėse, užtraukia baudą viešosios informacijos rengėjo ar platintojo vadovui arba kitam už viešosios informacijos skleidimą ar visuomenės informavimo priemonės turinį atsakingam asmeniui nuo 2 tūkst. 896 eurų iki 14 tūkst. 481 euro.

Skaityti komentarus (20) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras