Rinkimų prievaizdai kandidatų „nenuteisė“, bet mandagiai pabarė(4)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-09-21 09:44

Nors pirmadienį surengtas rinkimų komisijos posėdis buvo viešas, komisijos narė Ieva Gudaitė (viduryje) uždraudė platinti jos atvaizdą ir pageidavo, kad publikuojant nuotrauką jos veidas būtų uždengtas. Autorės nuotrauka

Tauragės apygardos rinkimų komisija rinkosi įvertinti trijų kandidatų į Seimą ir jų žmonų elgesio. Politikai ir jų žmonos įtarti galimu rinkėjų papirkimu. Komisija buvo palanki į parlamentą patekti siekiantiems kandidatams – tyrimo išvados jiems priimtos palankios. Tačiau politikai mandagiai perspėti – jiems rekomenduota susilaikyti nuo veiksmų, galinčių sukelti abejonių dėl poveikio rinkėjams. 

Trijų kandidatų į Seimą – liberalo Dariaus Stankaus, „tvarkiečio“ Silverijaus Statkaus ir socialdemokrato Dariaus Petrošiaus šeimos įtartos galimu rinkėjų papirkimu, kai rugpjūčio mėnesį, dalyvaudamos bendruomenių renginiuose, skyrė joms piniginę paramą ar teikė kitokių dovanų. Seimo rinkimų įstatymas draudžia kandidatams dovanoti bet kokias, įskaitant ir mažareikšmes, dovanas. Tačiau šiuo atveju piniginę paramą ir konditerijos gaminius bendruomenių atstovams teikė jų žmonos. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) dėl galimo rinkėjų papirkimo Tauragės apygardos rinkimų komisiją, vadovaujamą Editos Vaitkutės-Zinkės, įpareigojo atlikti tyrimą.

Pirmadienį Tauragės apygardos rinkimų komisija nusprendė, kad visi trys kandidatai į Seimą įstatymo nuostatų nepažeidė. Kiekvienas atvejis nagrinėtas atskirai.

D.Petrošiaus žmona Jūratė Petrošienė asmeninėmis lėšomis parėmė rugpjūčio 12 dieną Baltrušaičiuose surengtą „Rugpjūčio lyrikos“ šventę. Išsiaiškinusi aplinkybes, rinkimų komisija pateikė išvadą, kad J.Petrošienės veiksmų nelaiko rinkėjų papirkimu. Komisijos teigimu, nenustatyta, kad J.Petrošienė, perduodama renginio organizatoriui, Tauragės viešosios Birutės Baltrušaitytės bibliotekos direktoriui Sigitui Kancevyčiui grynuosius pinigus, siekė jį papirkti.

Analogiška išvada surašyta ir dėl D.Stankaus žmonos Birutės Stankienės veiksmų. Ji tą pačią rugpjūčio 12 dieną drauge su vyru D.Stankumi dalyvavo Dauglaukio bendruomenės šventėje, kurios metu bendruomenės atstovams perdavė konditerijos gaminių.

S.Statkaus žmona Regina Statkienė Dauglaukio bendruomenės šventę parėmė finansiškai. Komisijos sprendimu, politiko žmonos veiksmai, perduodant grynuosius pinigus Dauglaukio bendruomenės pirmininkei Jolantai Maiskienei, taip pat nelaikyti papirkimu.

Tačiau komisija mandagiai pabarė visus tris kandidatus į Seimą, rekomenduodama jiems ir jų šeimų nariams susilaikyti nuo veiksmų, galinčių sukelti abejonių dėl poveikio rinkėjams.

Į posėdį, nors buvo kviesti visi suinteresuoti politikai ir jų žmonos, atvyko tik Stankų šeima.

Komisijos priimtos išvados perduotos VRK.

Tame pačiame posėdyje komisija nagrinėjo ir rinkėjų pavežėjimo rinkimų dieną – spalio 9-ąją klausimą. VRK tvarkoje teigiama, kad apygardos rinkimų komisija drauge su savivaldybės administracija gali organizuoti rinkėjų pavežėjimą iki rinkimų apylinkių, jei rinkėjams sudėtinga jas pasiekti – gyvena toli nuo rinkimų apylinkių, yra pensinio amžiaus ar serga. Tačiau, kaip komisijos pirmininkę E.Vaitkutę-Zinkę informavo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis, dėl galimo mažo rinkėjų skaičiaus rinkėjų pavežėjimas iki rinkimų apylinkių per šiuos rinkimus nebus organizuojamas.

– Tačiau ir vienas žmogus yra rinkėjas. Žinoma, kad 40 vietų autobusas nebus pilnas, – savo nuomonę šiuo klausimu išsakė komisijos pirmininkė, tačiau pastebėjo, jei savivaldybės administracija atsisako organizuoti rinkėjų pavežėjimą, kitos galimybės teikti šią paslaugą nėra.

Pasak E.Vaitkutės-Zinkės, šie rinkimai bus pirmieji, kurių metu rinkėjų pavežėjimas nebus organizuojamas. Ankstesnių rinkimų metu rinkėjai rinkimų dieną iki rinkimų apylinkių buvo vežami 34 maršrutais.

Komisijos pirmininkė pabrėžė, jog apylinkių rinkimų komisijų nariai privalo pasirūpinti, kad įteikiant rinkėjams rinkėjų korteles jiems būtų suteikta visa informacija apie galimą balsavimą namuose. Tokią teisę turi sergantys ir vyresni nei 75-erių metų rinkėjai. 

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras