Į globos namus – girtaujančių šeimų vaikų antplūdis(10) 

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2017-02-24 13:09

Jauniausia globos namų gyventoja – keturių mėnesių mergytė, atvežta iš gausiosios 17 vaikų šeimos (su auklėtoja Rita Majauskiene). Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Po Kėdainių tragedijos Tauragės vaikų globos namai „Šaltinėlis“ ir jų personalas pateko į nepavydėtiną padėtį – pastarąjį mėnesį į globos namus iš girtaujančių šeimų Tauragės policija atvežė 23 vaikus. Pasak ilgametės globos namų vadovės Reginos Judzinskienės, ankstesniaisiais metais į vaikų namus iš rizikos šeimų per visus metus būdavo paimama apie 30 vaikų. Todėl nieko nuostabaus, kad globotiniai gyvena susispaudę. „Tauragės kurjerio“ redakciją pasiekė vaikų namų globotinių laiškas – vaikai skundžiasi, kad yra priversti miegoti dviese vienoje lovoje, o broliai ir seserys išskirstyti po skirtingas šeimynas. 

Guodžiasi, kad miega venoje lovoje

„Tauragės kurjerio“ redakciją pasiekė vaikų globos namų „Šaltinėlis“ globotinių (vardai ir pavardės žinomi) laiškas. Vaikai žurnalistų prašo padėti ir neatskleisti globos namų darbuotojams jų pavardžių. Jie guodžiasi, kad į vaikų namus atvežus net aštuonis gausios šeimos iš Gedgaudiškės kaimo vaikus, šeimynose vaikai nebetelpa. Kai kurie esą miega žaidimų kambariuose ir net po du vienoje lovoje. O vienos šeimos broliai ir seserys išskirstyti po skirtingas šeimynas.

Apie pranešimą tuoj pat informavome Tauragės vaiko teisių apsaugos skyrių. Šio skyriaus specialistė Jolita Vaišvilaitė nusistebėjo, kad galėjo kilti tokia problema, esą Vaiko teisių apsaugos skyriui „Šaltinėlio“ globos namų direktorė Regina Judzinskienė nesiskundė. Dar tą pačią dieną vaiko teisių apsaugos specialistės apsilankė vaikų globos namuose.

Šeimynose gyvena po 13 

Tauragės vaikų globos namų direktorė R.Judzinskienė „Tauragės kurjeriui“ pripažino, kad padėtis pastaruoju metu jos vadovaujamoje įstaigoje kiek sudėtingesnė nei iki Naujųjų metų. Direktorė atskleidė, kad Tauragės vaikų globos namams dėl to net kyla grėsmė prarasti licenciją.

– Per mėnesį policijos pareigūnai mums atvežė 23 vaikus, kai anksčiau per visus metus atveždavo apie 30. Šiuo metu pas mus gyvena 53 vaikai, o pagal taisykles galime turėti tik 40. Šeimynose gali gyventi po aštuonis globotinius, o pas mus dabar – po 13, – vardijo R.Judzinskienė.

Pasak direktorės, vaikų namuose pagal naujausią tvarką daugiausiai gali gyventi 40 vaikų. Jei jų atvežama daugiau, pagalbos reikėtų prašyti kitų miestų globos namų. Tačiau direktorei apmaudu ir gaila būtų savo rajono vaikus išgabenti į kitus miestus, nors Tauragės vaikų globos namuose gyvena vaikų iš kitų rajonų.

Direktorė žurnalistę pakvietė ateiti į vaikų namus, tikino, kad nuo visuomenės nieko neslepia ir atvirai parodys, kaip vaikai gyvena.

Tą naktį padėjo visi

Pasak R.Judzinskienės, baldų, drabužėlių, maisto jos vadovaujama įstaiga užtenka. Bėda esanti tik ta, kad mažesnieji vaikai iš tikrųjų pastarosiomis dienomis gyvena labiau susispaudę – kambariuose pastatytos papildomos lovos. Paaugliai, kaip ir anksčiau, kambariuose gyvena po du ir tikrai nemiega po kelis vienoje lovoje. Direktorė pripažino, kad tą naktį, kai į vaikų globos namus buvo atvežti net aštuoni vaikai iš 17 vaikų auginančios šeimos, reikėjo verstis tuo, ką tą naktį globos namai turėjo – mažesnieji vaikai iš tikrųjų buvo suguldyti po kelis vienoje lovelėje, tačiau, R.Judzinskienės tikinimu, dabar taip tikrai nebėra.

– Patikėkite, visiems tą naktį buvo šokas, kai 2.30 valandą, mums atvežė net aštuonis vaikus. Ne tik auklėtojos turėjo rimtų rūpesčių, ir vyresnieji vaikai sukilo padėti. Mūsų vyresniosios mergaitės mažiukus padėjo nuprausti, suguldyti, reikėjo parūpinti maistelio mažiausiai mergytei. Juk policija atvežė vaikus kaip stovi, tik aprengtus, bet niekas dėl to nesiskundė, – kalbėjo globos namų direktorė.

R.Judzinskienė tikino, kad artimiausiu metu bus svarstoma galimybė visus aštuonis vienos šeimos vaikus apgyvendinti atskiroje patalpoje. Mat vaikų namai tikėjosi, kad kas mėnesį vykstantis Vaiko teisių apsaugos skyriaus posėdis į šeimas grąžins bent keletą vaikų globos namų auklėtinių ir vietos atsilaisvins, tačiau grąžinti į pasitaisiusią šeimą nuspręsta vos vieną vaiką.

– Kol kas išsiverčiame, tačiau jei tik mums atvežtų dar nors vieną vaiką, atidarytume naują šeimyną. Patalpų turime, jos laisvos, tereikia sutvarkyti. Užtruktume vos valandą ir vaikai galėtų keltis gyventi ten, – kalbėjo R.Judzinskienė.  

Pasak R.Judzinskienės, pastaruoju metu visuomenė tapo akylesnė ir labiau stebi išgėrinėjančias šeimas, per mėnesį visi į globos namus atvežti vaikai – iš girtaujančių šeimų.

– Gerai, kad žmonės stebi, kad praneša. Dabar mums kiekviena diena vis labiau įtempta, – kalbėjo globos namų direktorė.

Paklausta, kiek Tauragės vaikų globos namų auklėtinių įvaikinama, direktorė atskleidė, kad vos vienas kitas – pernai buvo įvaikinti trys. Vienas įvaikintas mažylis su naujaisiais tėvais išvyko į užsienio valstybę. Globėjų taip pat neatsiranda daug, vos kelios šeimos per metus. Skaudžiausia, kai globėjai vaikus grąžina. Naujausi tokie atvejai – į Tauragės vaikų globos namus grąžintos dvi paauglės, globotos apie 10 metų. Pasakodama jų istorijas, ašarą braukia ir pati globos namų direktorė.

Panašu į penkių žvaigždučių viešbutį 

R.Judzinskienė žurnalistei aprodė visas globos namų patalpas. Kai šių eilučių autorė lankėsi įstaigoje, didesnieji vaikai buvo mokyklose, mažiukams – iki penktos klasės tuo metu buvo trumpos atostogos.

Kol kas globos namuose veikia keturios grupės, tiksliau, šeimynos, kaip jas vadina patys globos namų darbuotojai. Tai nedideli butai su mažiausiai keturiais miegamaisiais, žaidimų kambariu, svetaine, virtuve. Įrengti erdvūs vonios kambariai atskirai berniukams ir mergaitėms, savo darbo kambarėlius turi auklėtojos. Kasdien jų šeimynose dirba po dvi.

Tai, ką pamatėme, tiesą pasakius, nenustebino – visais nepriklausomybės metais kalbama, kad vaikų namuose globotiniams sąlygos geresnės nei „normalių“ šeimų vaikams. Patalpos šiuolaikiškai suremontuotos, baldai, kilimai, užuolaidos nauji. Auklėtojos, vedžiodamos po patalpas tyliai kalbėjo, kad reta kuri pati namuose taip gyvena.

– Gal ir ne penkių žvaigždučių viešbutis, bet netoli to, aš taip negyvenu, – tarstelėjo viena auklėtoja.

Vonios kambariuose stovi skalbimo mašinos, elektrinės džiovyklės, virtuvėje šaldytuvas prikrautas maisto. Vaikai gali valgyti kada tik panorėję, dar keturi maitinimai priklauso ir be šių užkandžių. Žaidimų kambariai tiesiog užversti žaislais. Įstaigos direktorė sako, kad visus juos sudovanojo rėmėjai, baldai, naujutėlaitė buitinė technika taip pat supirkta rėmėjų lėšomis. Kiekviename žaidimų kambaryje stovi didžiuliai plokščiaekraniai televizoriai, kompiuterių kambaryje – naujutėlaičiai kompiuteriai su interneto prieiga. Vaikai ten žaidžia, ruošiasi pamokoms. Veikia treniruoklių salė su įvairiais judriaisiais žaidimais – stalo teniso įranga, stalo futbolo žaidimais, kamuoliukų baseinėliu, batutu, minkštosiomis čiuožyklomis. Kabo net bokso kriaušė, yra bokso pirštinių. R.Judzinskienės teigimu, dauguma vaikų turi išmaniuosius telefonus, taip pat dovanotus rėmėjų.

Spintos prikrautos drabužių ir batų. Auklėtojos sako, kad vaikai patys renkasi, ką jiems vilkėti. Drabužių ir batų bet kada gali paprašyti nupirkti. Esą tik pasako, kurioje parduotuvėje pamatė patinkančius, ir nusiveda auklėtojas. 

Grįžta su savo vaikais

Tai buitinė vaikų globos namų pusė. Kad ji be priekaištų, bent jau buvo tuo metu, kai įstaigoje lankėsi žurnalistė, drąsiai galima teigti. Tačiau yra ir kita – skaudžioji, moralinė, pusė. Vaikų globos namuose vaikai gyvena šeimomis ir kartomis – patenka ne tik vienos šeimos vaikai, bet ir tos šeimos vaikų vaikai. Pamatę į įstaigą atėjusius smalsautojus ar potencialius globėjus, jie būriu apspinta svečius – kimbasi į ranką, šaukia mama, prašo paimti ant rankų. Kai kuriuos jų tikrieji tėvai aplanko, kai kurie globos namuose auga dešimtmečiais ir net grįžta čia prisiglausti jau su savo vaikais. Toks atvejis Tauragės globos namuose ne vienas – juose šiuo metu gyvena dvi savo vaikelių susilaukusios globotinės. Viena jų dar mokinė.  

Paklausta, ar vaikų namuose politikai – dažni svečiai, R.Judzinskienė pamini savivaldybės tarybos narės Ivetos Skurvydienės pavardę. Pasak įstaigos vadovės, ši tarybos narė viena aktyviausių, besidominčių, kaip gyvena, ko trūksta globos namams.

Kitąmet Tauragės „Šaltinėlio“ vaikų globos namai minės 25-erių metų veiklos jubiliejų.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras