Pedagogė teismo prašo neužkirsti kelio dirbti (26) 

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2017-03-14 17:31

Viktorija Paulauskienė su savo advokatu Mantu Mikalopu. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Praėjusį antradienį Tauragės rajono apylinkės teismo teisėjas Edmundas Žukauskas atvertė ir per keletą valandų išnagrinėjo pedagogės Viktorijos Paulauskienės ir Tauragės rajono savivaldybės ginčą. Konkursą vadovauti Tarailių progimnazijai laimėjusi, bet politikų į šias pareigas taip ir nepaskirta V.Paulauskienė mano, kad ją užgriuvusi bausmė – trejus metus neleisti dirbti valstybės tarnybai prilygintą darbą esanti neproporcingai didelė. Savivaldybei teisme atstovaujantis Švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas pritaria, kad V.Paulauskienė – puiki specialistė, tačiau įstatymai negailestingi. 

Sprendimo neskundė ir pasigailėjo 

Nelinksma Viktorijos Paulauskienės istorija prasidėjo dar 2015-aisiais. Tų metų lapkričio 19-ąją Tauragės rajono savivaldybės tarybos daugumos balsais (už balsavo 14 tarybos narių) . Už V.Paulauskienės atleidimą balsavo ir valdančiajai koalicijai tuomet priklausę „tvarkiečiai“. Galima spėti, kad šįkart jie elgtųsi kitaip. Pagrindinis atleidimo motyvas – V.Paulauskienė nenusišalino ir pasirašė įsakymus dėl atlyginimo ir priedo prie jo skyrimo mokykloje dirbančiai savo seseriai. Gimnazijoje tuomet buvo atliktas auditas, savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis kreipėsi į prokuratūrą siekdamas, kad ši institucija pradėtų ikiteisminį tyrimą dėl galimo V.Paulauskienės piktnaudžiavimo tarnyba, valdžia tuomet atvirai mokyklos vadovę apkaltino, teigė, kad įdarbindama savo seserį gimnazijos laborante V.Paulauskienė padarė finansinės žalos.

Tačiau, apklaususi būrį gimnazijos darbuotojų, prokuratūra ikiteisminio tyrimo taip ir nepradėjo – neįžvelgė nusikaltimo sudėties ir konstatavo, kad V.Paulauskienės įvykdytas pažeidimas esąs ne nusikaltimas, o priskirtinas darbiniam nusižengimui, finansinės žalos nei mokyklai, nei savivaldybei nepadaryta. Tačiau šis pažeidimas politikams pasirodė šiurkštus.

Nors iškart po atleidimo pedagogė pareiškė svarstanti kreiptis į teismą ir tarybos sprendimą skųsti, tačiau to taip ir nepadarė. Kaip pripažino vėliau, taip pati sau pakišo koją dėl tolimesnės veiklos, mat nepagalvojo, kad jos atleidimas iš Žalgirių gimnazijos direktorės pareigų bus pripažintas viešųjų ir privačių interesų supainiojimu ir užkirs jai kelią trejus metus dirbti valstybės tarnyboje.

Žinojo, kad dirbti negali, bet dalyvauti leido

Nors V.Paulauskienė buvo pareiškusi, kad grįžti į pedagogiką nesvarsto, 2016-ųjų rudenį nusprendė dalyvauti savivaldybės administracijos paskelbtame konkurse Tarailių progimnazijos direktoriaus pareigoms eiti. Šioje mokykloje V.Paulauskienė yra dirbusi 15 metų, aštuonerius jų, iki laimėdama konkursą į Žalgirių gimnazijos direktoriaus postą, ėjo šios mokyklos direktorės pareigas.

Konkursą Tarailių progimnazijos direktoriaus pareigoms eiti V.Paulauskienė laimėjo. Pasak konkurso komisijos pirmininko, Tauragės švietimo skyriaus vedėjo Egidijaus Šteimanto, pasirodė puikiai, svariai aplenkė kitus pretendentus. Tačiau kuriozas – nors komisijos pirmininkas ir nariai žinojo, kad V.Paulauskienė iš direktoriaus pareigų Žalgirių gimnazijoje buvo atleista supainiojusi viešuosius ir privačius interesus, dalyvauti konkurse jai leido ir neinformavo, jog pagal įstatymą ji laimėtų pareigų eiti negalės.

Teismo posėdyje antradienį V.Paulauskienei atstovavo du advokatai, Tauragės savivaldybei – Vilniaus advokatų kontoros „Sorainen“, už kurios paslaugas savivaldybės administracija moka 121 Eur už valandą, advokatė ir jos padėjėja, Švietimo skyriaus vedėjas E.Šteimantas ir šio skyriaus vyriausioji specialistė Vitalija Okienė.

V.Paulauskienė reikalauja panaikinti 2016 m. gruodžio 21 d. Tauragės rajono savivaldybės tarybos sprendimą ir pripažinti, kad į konkurso būdu laimėtas Tarailių progimnazijos direktoriaus pareigas buvo nepriimta neteisėtai. Be to, pedagogė teismo prašo priteisti jai minimalaus atlyginimo dydžio išmoką už laiką, kurį ji nuo tarybos sprendimo įdarbinti ją mokyklos direktore būtų dirbusi Tarailių progimnazijoje, bei bylinėjimosi išlaidas, kurios sudaro 1179 Eur. Savo ruožtu savivaldybės atstovai iš V.Paulauskienės reikalauja atlyginti savo patirtas bylinėjimosi išlaidas, kurios antradienį sudarė 2504 Eur, ir jos ieškinį pripažinti nepagrįstu.

Įrodinėja, kad pažeidimas menkavertis 

Prieš teismą stojusi V.Paulauskienė teigė, kad dalyvaudama Tarailių progimnazijos direktoriaus konkurse anketoje buvo nurodžiusi, jog buvo atleista iš Žalgirių gimnazijos direktorės pareigų. Jos atleidimo aplinkybės, jos nuomone, buvo puikiai žinomos ir komisijos pirmininko Švietimo skyriaus vedėjo E.Šteimanto, ir jos dokumentus priėmusios šios skyriaus atstovės V.Okienės. Tačiau niekas – nei komisijos pirmininkas, nei komisijos nariai, nei daugiau kas iš savivaldybės administracijos jos neperspėjo, kad laimėjusi konkursą ji pareigų negaus. V.Paulauskienė mano, kad jos pažeidimas, dėl kurio neteko vadovės pareigų Žalgirių gimnazijoje, nebuvo šiurkštus, kaip tai traktuoja savivaldybės atstovai, o bausmė – draudimas trejus metus dirbti valstybės tarnyboje esanti neproporcingai didelė.

– Kai pateikiau dokumentus dalyvauti konkurse, gavau kvietimą į jį atvykti. Nei žodžiu, nei raštu manęs niekas neinformavo, kad negaliu dalyvauti. Maniau, kad drausminė nuobauda galioja tik metus, metai po mano atleidimo jau buvo praėję, tikrai nemaniau, kad man bus taikoma tokia žiauri įstatymo nuostata, praktiškai už tą patį nusižengimą buvau atleista du kartus, – sakė V.Paulauskienė.

Jos advokatai teismui įrodinėjo, kad V.Paulauskienės Žalgirių gimnazijoje įvykdytas pažeidimas nėra šiukštus, esąs menkavertis, esą šiurkščiu galima laikyti pažeidimą, jei jis įvykdomas keletą kartų arba, pavyzdžiui, įstaigos vadovas darbo vietoje pastebimas neblaivus, o už nešiurkštų pažeidimą pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje nuostatas drausminė nuobauda galioja vienerius metus. Be to, pasak advokatų, nepriimdami V.Paulauskienės į laimėtas pareigas, vietos politikai vadovavosi jau naujuoju Vyriausybės teisės aktu, įsigaliojusiu po konkurso į Tarailių progimnazijos direktoriaus pareigas. Naujoji tvarka dėl mokyklos direktoriaus tinkamumo eiti pareigas tarybą įpareigoja kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT). Šiuo atveju STT tarybai atsakė, kad gavo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos išvadą, jog V.Paulauskienė pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas, nors pati Vyriausioji tarnybinės etikos komisija tyrimo dėl V.Paulauskienės veiksmų nepradėjo – pritarė savivaldybės administracijos išvadoms. V.Paulauskienė konkursą laimėjo dar iki šio teisės akto įsiteisėjimo, todėl kreiptis į STT jos atveju nereikėjo.

V.Paulauskienė: „Mano klaidos nebuvo tyčinės“ 

Tačiau savivaldybės atstovai teismą tikino, kad kreiptis į STT tarybai niekas nedraudė, o iš pareigų Žalgirių gimnazijoje V.Paulauskienė buvusi atleista už šiurkštų pažeidimą. Švietimo skyriaus vedėjas pripažino – jis žinojo, už ką iš pareigų Žalgirių gimnazijoje buvo atleista V.Paulauskienė, tačiau, jo teigimu, neprivalėjo iš jos nepriimti dokumentų, pateiktų Tarailių progimnazijos direktoriaus konkursui. Ir E.Šteimanto, ir V.Okienės teigimu, jokia tvarka nereglamentuoja tokiais atvejais konkurso dalyviams pranešti, kad jie gali būti nepriimti į laimėtas pareigas. Be to, V.Paulauskienė, Švietimo skyriaus atstovų ir savivaldybės advokatės teigimu, turėjo teisę per nustatytą terminą – 30 dienų skųsti tarybos sprendimą, atleidusį ją iš Žalgirių gimnazijos direktorės pareigų, jei su juo nesutiko.

– Dirbdamas žmogus padaro klaidų. Mano klaidos nebuvo tyčinės. Jos niekam nepadarė žalos. Du kartus mane atleisti – per didelė bausmė. Dalyvauti Tarailių progimnazijos direktoriaus konkurse mane paskatino ir noras, ir vadovo darbo patirtis, ir mano pedagoginiai gabumai. Prašau neužkirsti man kelio dirbti. Jei mano pažeidimas būtų buvęs sunkus, tikrai nebūčiau dalyvavusi konkurse, – jai suteiktą baigiamąjį žodį tarė V.Paulauskienė.

Tačiau šie žodžiai nesuminkštino atsakovų – savivaldybės atstovų širdžių. Baigiamosios kalbos metu savivaldybės advokatė Jurgita Karvelė dar kartą paprašė V.Paulauskienės ieškinį pripažinti nepagrįstu.

Nutartį šioje byloje teismas skelbs kovo 27 dieną.

Viktorijos Paulauskienės priešininkų pusėje – savivaldybės samdomos advokatų kontoros „Sorainen“ advokatė Jurgita Karvelė ir Švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas. Autorės nuotrauka 

Skaityti komentarus (26) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras