Valdžios „atvirumas“ – tversis kodiniais užraktais (17)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2017-05-26 12:06

Tualetas, kuriuo Tauragėje naudojasi jaunavedžiai. Autorės nuotrauka

Gali būti, kad netrukus į savivaldybės „baltuosius rūmus“, sugalvoję aplankyti merą, vicemerę, savivaldybės administracijos direktorių ar kitus valdininkus, taip lengvai, kaip dabar, nebepateksite. Valdžia informuoja, kad pastate, kuriame dirba, nuo visuomenės atsitvers koduotomis durimis, gyventojai bus aptarnaujami „vieno langelio“ principu, o mero kabineto durys atsivers tik akreditacijas gavusiems žurnalistams. Panašiai kaip Seime ar prezidentūroje. Kad įvestų naująją tvarką, rajono vadovai pasišovė atimti dalį patalpų iš Metrikacijos skyriaus. Klausinėjami, kodėl to prireikė, atvirauja – dažnai po kabinetus landžiojantys gyventojai jiems trukdo.

„Atliks gyventojų aptarnavimą“

Prieš keletą dienų savivaldybės administracija pranešė, kad skelbiama atranka į Bendrojo skyriaus vyresniojo specialisto pareigas. Šis specialistas „atliks asmenų aptarnavimą, taikant „vieno langelio“ principą“, – praneša savivaldybės administracija.

Savivaldybės interneto svetainėje skelbiama, kad pretendentas į „vieno langelio“ specialisto pareigas privalo būti įgijęs ne žemesnį kaip aukštesnįjį išsilavinimą, mokėti dirbti kompiuteriu, būti taktiškas ir mokėti anglų kalbą.

M.Petraičiui – tėvadienis

Vadinamąjį „vieną langelį“ ketinama įrengti dalyje savivaldybės Metrikacijos skyriaus. Panašiai šioje vietoje netrukus turi būti įrengtas ir liftas.

Kam prireikė naujos sistemos, juolab, kad Priėmimo skyrius savivaldybės administracijos pastato pirmajame aukšte ir taip veikia? Negi tikrai valdininkai nuo visuomenės atsitvers kodiniais užraktais ir patekti pas rajono vadovus be išankstinio susitarimo nebegalės niekas, net žurnalistai?

Susisiekti su šios idėjos autoriumi savivaldybės administracijos direktoriumi Modestu Petraičiu nepavyko – jis turėjo tėvadienį, telefonu neatsiliepė ir meras Sigitas Mičiulis. Prisiskambinome vicemerei Virginijai Eičienei, tačiau nieko konkretaus šiuo klausimu pasakyti ji negalėjo, sakė, kad reikėtų klausti M.Petraičio.

„Jei reiks, išeisiu į lauką“

Kalbesnis buvo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Navickas. Valdininkas atviras – jiedu su M.Petraičiu turintys tiek daug darbo, kad po kabinetus landžiojantys gyventojai trukdo. V.Navicko tikinimu, viskas daroma tik žmonių labui.  

„Tauragės kurjeris“. Ar tikrai iš Metrikacijos skyriaus ketinama atimti dalį patalpų ir toje vietoje įrengti „vieną langelį“?

Vytautas Navickas. Dar tikrai nieko nedaroma. Taip, liftas planuojamas, jis bus kampe tarp tų dviejų sienų, kur yra įėjimas, ir planuojama persiplanuoti pirmą aukštą, kad jis būtų patogesnis. Tai kol kas sužiūrėjom, kaip pirmas aukštas atrodys, kokios vizijos galimos, kokie galimi sprendimai.

TK. Bet ar nesijaus jaunavedžiai nepatogiai, jei prieš santuokos registravimo ceremoniją neturės net kur nusisiausti paltų? Ši pertvarka Metrikacijos skyrių gali palikti be dalies fojė.

V.N. Jeigu jau bus kažkokie pakeitimai, tai bus atsižvelgta į visus minusus. Dabar dar kol kas nėra išskirta, ar tai bus Metrikacijos skyrius, ar Bendrasis skyrius, ar Socialinis skyrius, kuris yra pirmame aukšte. Kabinetai yra kabinetai. Šiandien vienaip, o gal matysim, kad galim sudėlioti kitaip.

TK. O tiesa, kad ketinama įrengti kodines duris, pro kurias į kitus pastato aukštus galės patekti tik darbuotojai? Gal čia dėl to tas „vienas langelis“ rengiamas, kad žmonės nelandžiotų?

V.N. „Vieno langelio“ principas reikalingas, kad žmonėms nereikėtų blaškytis per specialistų kabinetus. Vienas dalykas. Ir aš sutinku žmonių, kurie savivaldybės koridoriuose pasiklysta. Nukreipi jį ten, kur reikia. Pietų pertraukos ar dar kažkokiu metu vėl kažkas blaškosi čia.

TK. Bet juk ir dabar veikia Priėmimo skyrius, kuris gali nukreipti žmogų ten, kur reikia.

V.N. Taip, priėmimas veikia, bet žmonės patys blaškosi. Jie gali susitvarkyti viską pirmame aukšte, bet galvoja, o gal aukščiau bus geriau. Mes norim padaryti, kad būtų dirbantys specialistai ir aptarnaujantys klientus.

TK. Bet ar žmonės nesupras, kad jūs nuo jų užsirakinate? Gal jie nori tiesiog ateiti su jumis pasišnekėti.

V.N. Jie galės ateiti. Tik tiek, kad pats patekimas bus kitoks. Norės, užsiregistruos ir ateis. Vilniaus savivaldybėje taip yra.

TK. Bet Vilniuje žmonių labai daug. Ar galim mes su Vilniumi lygintis?

V.N. Nemažai ir pas mus. Per mano ir direktoriaus rankas praeina visi prašymai. Jų būna dienomis apie 50 mažiausiai. Bus sprendimai tikrai patogūs žmonėms ir nereiks tikrai lipti į ketvirtą aukštą ko nors pasiklausti.

TK. Tai bus įrengtos kodinės durys?

V.N. Taip, bus darbuotojų kortelės.

TK. Kurioje vietoje tos durys bus?

V.N. Tai dar tik projektuojama.

TK. O žurnalistai kaip galės pas jus patekti?

V.N. Bus suteiktas leidimas ir gausit praėjimą kaip Vilniuj – gavai kortelę ir išeidamas atiduosi, žodžiu, niekaip neišeisi, jei jos negrąžinsi. Ir viskas.

TK. Tai be leidimo užeiti pas valdžios atstovus nebebus įmanoma ir žurnalistams?

V.N. Pas mane durys visada atviros. Jei reiks, išeisiu į lauką, reiks, pasikviesiu į vidų. Ne problema. Suprantate, būna tokių žmonių, kurie ateina, jam pasakai – kitą savaitę bus priimtas sprendimas. Pasakai, kad kokį penktadienį. Tai jis gali ateiti jau ketvirtadienį. Tai atima iš darbuotojų laiką.

Skyriaus vedėja – geriau tualetą žmonišką įrengtų

Metrikacijos skyriaus vedėja Virginija Martutaitienė patvirtino, kad jos vadovaujamo skyriaus patalpas gegužės pradžioje apžiūrėjo savivaldybės administracijos direktorius M.Petraitis. Tikslios informacijos, ką planuojama keisti, V.Martutaitienė sakė neturinti, tačiau preliminariais duomenimis iš Metrikacijos skyriaus į Gaurės gatvę planuojama iškeldinti skyriaus archyvą, vedėjos kabinetą perkelti į kitą vietą.

– Nežinau, ar ši idėja gera. Be to, jei archyvas būtų iškeltas iš pastato, nebegalėtume prireikus surasti dokumento čia ir dabar. Žmogus turėtų laukti kelias dienas, – kalbėjo V.Martutaitienė.

Skyriaus vedėja sako, kad atvirkščiai – ne atimti dalį patalpų iš Metrikacijos skyriaus reikėtų, o įrengti atskirą jaunųjų kambarėlį, kad prieš ceremoniją jie bent kelias minutes galėtų pabūti vieni, susikaupti.

V.Martutaitienė išsakė ir visai kuriozišką pastebėjimą – geriau savivaldybės vadovai pasirūpintų įrengti normalų tualetą pirmame aukšte, nes dabar šeštadieniais prireikus jaunavedžiai įleidžiami į tualetą pastato rūsyje. Koks jis, matote nuotraukoje. Galima tik įsivaizduoti, kaip jame jaučiasi nuotakos puošniomis sukniomis. V.Martutaitienė sako mačiusi, kaip šį tualetą kadaise fotografavo Tauragėje viešėję vokiečiai. Matyt, norėjo įamžinti kaip seniai pamirštą ar apskritai nematytą relikviją.

Skaityti komentarus (17) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras