Senamiestis kraupus, bet kam tai rūpi?(13)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2017-05-03 08:27

Bažnyčių g. 17 namo kiemas nuo 1960 metų ne ką tepasikeitė. Renaldo Malycho nuotrauka

Kai visos Europos miestai didžiuojasi ir masina turistus savo senamiesčiais ir jaukiais namų kiemeliais, mūsiškiame galima koją išsisukti. Ir nors Tauragės senamiestis buvo bombarduojamas prieš daugiau nei septynis dešimtmečius, jo kiemai vis dar atrodo kaip po karo. Ar jie kada pasikeis? 

Balos – nuo 1960 metų

Į Bažnyčių gatvės 17-ąjį namą jo gyventojas Regimantas Sergejevas atsikėlė 1960 metais. Vyras juokiasi prisiminęs, kad jo nuotraukų albume yra sena nuotrauka, kurioje jis įamžintas stovintis prie namo baloje – kieme vanduo rinkosi nuo pat namo pastatymo dienos. Vėliau problemą esą bandyta spręsti, tačiau paviršutiniškai: įrengti nuotekų tinklai užsikimšo, užuot juos tvarkius pastatyti du šulinių rentiniai vandeniui subėgti.

– Čia prieš keletą metų prie gretimų namų ėmė statyti priestatus, jie vedėsi kanalizacijas per mūsų kiemą. Išardė mūsų asfaltą, paskui užbetonavo ir laikui bėgant asfaltas ėmė byrėti. Lietaus kanalizacija užsikimšusi. Į mūsų kiemą dažnai važinėja čia verslus turintys žmonės ir duobės išsivažinėjo. Prieš porą metų seniūnija kieme įkasė du rentinius, atseit vanduo subėgs, o paskui susigers į žemę. Tačiau nesusigeria, – pasakoja Regimantas.

Namas trupa

Valdžiai kritikos negaili ir kitapus gatvės stovinčio namo gyventoja Tatjana. Namo kiemu naudojasi ne tik gyventojai, bet ir restorano „Skonio džiazas“, netoliese veikiančio turgelio, veterinarijos vaistinės lankytojai, o duobių, anot moters, nelygina niekas.

– Kiemas visada pilnas automobilių. Neįmanoma prieiti prie sandėliukų pasiimti malkų. Vien duobės – kojos nėra kur pastatyti. Prieš porą metų ėjau pas seniūną, žadėjo užpilti žvyro. Viską jam išdėsčiau, jis atsakė, kad mieste tokių, kaip mūsų, dar apie 50 kiemų. Paskui ėjau į savivaldybę. Pasakojau, kad mūsų namas senas, griūva, į balkoną baisu įeiti – jiems tai neįdomu. Negana, kad valdžia nepadeda, dar ir verslininkai savivaliauja. Pirmame aukšte, kur buvo mėsinė, dabar ji išsikėlė, darė remontą, išgriovė pagrindinę, laikančiąją, sieną. Tą momentą, kaip pasakojo čia dirbantis raktininkas, net sienos sudrebėjo, grindys pakrito. Išsikraipė durų staktos, – dėstė Bažnyčių gatvės 20-ajame name gyvenanti Tatjana.

Miesto seniūnas Virginijus Žilius pripažįsta, kad šie du senamiesčio kiemai vieni problemiškiausių. Gera žinia ta, kad Bažnyčių g. 15 ir 17 namų kiemai sulauks rekonstrukcijos – projektas jau rengiamas. O štai kitapus gatvės stovintis 20-tas namas dar kurį laiką šiurpins savo duobėtu kiemu. Jis rekonstrukcijai rengiamų kiemų sąraše – trečioje vietoje. Prieš jį rekonstrukcijos laukia Vasario 16-osios 3 ir 5 namai.

Kiemuose guli Josifo Šapiros kūnas?

Netoli aprašomų kiemų įsikūrusios Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vyriausioji bibliografė Laima Pikčiūnienė pasakoja, kad šios miesto vietos glaudžia miesto istorijos dalelę.

– Šaltiniuose rašoma, kad pirmoji Antrojo pasaulinio karo auka Tauragėje buvo nužudyta būtent šiuose kiemuose. Tai buvo žydas vaikų gydytojas Josifas Šapira, – sakė bibliografė.

Bažnyčių gatvės 17-ojo namo gyventojas Regimantas apie tai taip pat sako girdėjęs. Jam seneliai buvo pasakoję, kad vokiečiai nušovę žydą gydytoją ir užkasę kažkur šiuose kiemuose.

Anot bibliotekininkės L.Pikčiūnienės, kai kuriuos miesto objektus būtų galima pažymėti ant pastatų pritvirtinant atminimo lenteles su užrašais, kas šiuose pastatuose kadaise buvo įsikūrę, kas juose įvyko. Tiek jos, tiek Regimanto prisiminimuose dėmesio verti Vytauto gatvės namai, kuriuose kadaise veikė miesto pieninė, duoninė, ginklų parduotuvė, valgykla „Eglutė“. Pasak L.Pikčiūnienės, taip miesto senamiestis jo lankytojams pats pasakotų savo istoriją.

Skaityti komentarus (13) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras