Statybose – neišsipagirioję darbininkai (0)

Daiva ŽEBELIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2017-04-25 05:48

Reido „rekordas“ – 0,86 promilės alkoholio. Daivos Žebelienės nuotrauka

Pasibaigus šventiniam šurmuliui, Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus ir Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai šukavo statybų objektus. Antradienio rytą, nuo 9.30 iki 10.30 val., į alkoholio matuoklį savo darbo vietose pūtė trys dešimtys darbininkų. Keturis teko nušalinti nuo darbo. Daugiausiai „įpūtė“ 42-ejų metų darbininkas iš Elektrėnų, dirbęs ant pastolių rekonstruojamame Tauragės vandentiekio bokšte. Baudos skirtos ir įmonių vadovams.

Velykų likučiai: 0,26, 0,6 promilės

Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus viršininkas Raimundas Leonavičius ir vyriausiasis darbo inspektorius Tadas Povilaitis kartu su Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnais nusitaikė į tris rekonstruojamus objektus – Tauragės rajono savivaldybės pastatus buvusiame kariniame miestelyje Vytauto gatvėje, Tauragės profesinio rengimo centrą ir UAB „Tauragės vandenys“ teritorijoje renovuojamą vandens bokštą.

Į reidą buvo pakviesta ir „Tauragės kurjerio“ žurnalistė. Pirmiausia dviem – Darbo inspekcijos ir Policijos komisariato automobiliais – nuvykome į Aerodromo gatvę prie renovuojamo Tauragės profesinio rengimo centro pastato, kur darbavosi bendrovės „Apastata“ vyrai. Pakviesti tikrintojų, vienas po kito į alkotesterį pūtė septyni darbininkai. Visi buvo blaivūs.  

Iš Aerodromo gatvės pasukome į Vytauto gatvę, kur rekonstruojami buvusio karinio miestelio pastatai. Statybų aikštelėje darbavosi Raseinių bendrovės „Brosta“ ir Marijampolės bendrovės „Žemkasta“ darbininkai. Statybvietėse policijos pareigūnai patikrino 10 darbininkų ir solidarumo dėlei norą pasitikrinti pareiškusį „Žemkastos“ statybos darbų vadovą. Taip jau nutiko, kad policininkų atsivežtas alkoholio matuoklis, matyt, neatlaikęs darbo krūvio, keliskart apgavo: dviem atvejais rodė po 0,14 promilės alkoholio, nors abu tikrintieji tikino nevartoję svaigalų, vienas sakė alkoholio apskritai negeriantis 27-erius metus. Pastarųjų prašymu pareigūnai procedūrą pakartojo – išties paaiškėjo, kad vyrai blaivūs. Į paklaidą nurašytas ir dar vienas patikrinimo rezultatas: 0,09 promilės alkoholio.

„Tauragės kurjerio“ kalbintas „Žemkastos“ statybos darbų vadovas Vaidotas Junda sakė, kad įmonė kontroliuoja, ar darbininkai į darbą atvyksta ir dirba blaivūs. Anot jo, alkotesterį į statybvietę atveža įmonės direktorius, tačiau tą rytą jis dar nebuvo atvykęs. Ir be reikalo – po patikros dviem „Žemkastos“ darbininkams buvo surašyti protokolai dėl to, kad jie darbo vietoje buvo neblaivūs. Vienas įpūtė 0,26, kitas – 0,6 promilės. Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus vyriausiasis inspektorius Tadas Povilaitis „Tauragės kurjerio“ žurnalistei atviravo, kad vos pravėręs statybų vagonėlio duris, kur buvo šie abu darbininkai, pajuto alkoholio tvaiką.

Pastatai, kuriuos remontuoja šios įmonės, priklauso savivaldybei. Kaip informavo savivaldybės administracija, iki šiol apie tai, kad statybvietėje darbininkai gali dirbti girti, pranešimų negauta, o apie pastarąjį reidą savivaldybę informavo statybos vadovas. „Siekiant išvengti panašių situacijų statybos vadovas įpareigotas imtis priemonių, kad neblaivių darbuotojų nebūtų statybos aikštelėje. Statybos darbai vyksta sklandžiai. Sutartis savivaldybė sudaro dėl darbų atlikimo, o darbo sutartis sudarinėja rangovas. Sutartyje tarp savivaldybės ir rangovo nėra ir negali būti numatytos atsakomybės dėl neblaivių darbuotojų“, – tokį komentarą redakcijai atsiuntė savivaldybės administracija.

Netikėjo, kad gali „įpūsti“

Iš Vytauto gatvės pasukome į „Tauragės vandenų“ teritoriją, Šlaito gatvę, kur vandens bokšto renovacijos darbus atlieka trys įmonės – Kauno „Inti“ ir „Švykai“ bei Elektrėnų „Baltijos pastoliai“. Sulaukę tikrintojų, vyrai nesutriko, tačiau iš 12-os patikrintų dviem nustatytas girtumas. „Inti“ įmonės montuotojas įpūtė 0,52 promilės alkoholio. 52-ejų metų kaunietis „Tauragės kurjerio“ žurnalistei sakė, kad išvakarėse išlydėjo sūnų į užsienį. Tą rytą jis dirbo prie vandens išleidimo rezervuaro. Darbininkas sakė nesitikėjęs, kad gali „įpūsti“, ir dėl to labai susikrimto. Tvardydamasis vyras rankose spaudė sniego gniūžtę. Jis, kaip ir kiti tądien užklupti neblaivūs darbininkai, buvo nušalinti nuo darbo.  

Labiausiai savo darbdavius nuvylė „Baltijos pastolių“ bendrovės darbininkas 42-ejų metų Elektrėnų gyventojas. Patikrinus jo blaivumą, alkotesterio ekrane pasirodė skaičiai 0,86. Pasitikrinti blaivumo vyras nulipo nuo vandentiekio bokšto pastolių. Kalbinamas žurnalistės jis neneigė, kad per Velykas gėrė, tačiau tvirtino, jog nesijautė esąs girtas, tad apie jokią riziką net negalvojęs – nei dėl saugumo, nei dėl patikros.

Apie Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus ir policijos pareigūnų rengtą reidą UAB „Tauragės vandenys“ sužinojo iš „Tauragės kurjerio“.  Bent jau taip sakė šios bendrovės direktorius Eduardas Anulis. Jis nesitikėjo, kad darbo vietoje galėjo būti užklupti neblaivūs darbininkai.

– Pas mus rimtos įmonės dirba, negalėtų būti kas nors negerai, – sakė E.Anulis.

Išgirdęs, kad vis dėlto patikrinimo metu buvo ne viskas taip gerai, kaip jis mano, E.Anulis nustebo, tačiau patikino, kad jokių problemų dėl vandens bokšto rekonstrukcijos iki šiol nekilo.  

– Jie labai šauniai ir tvarkingai dirba. Vakare taip susitvarko teritoriją, kad nepasakysi, jog čia vyksta rekonstrukcijos darbai, – darbininkus gyrė Tauragės vandentiekio vadovas.  

Jis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad bendrovė sutartyje su rangovais nėra numačiusi sankcijų, kas būtų, jei objekte dirbtų neblaivūs darbininkai.  

Reidas – prevencinė priemonė dėl nelaimingų įvykių

Iš 30 patikrintų darbininkų keturiems nustatytas nedidelis girtumas, tačiau darbo vietoje reikalavimai griežti – 0.00 promilių ir jokių nuolaidų, net po švenčių.

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus vyriausiasis inspektorius T.Povilaitis, visiems neblaiviems darbuotojams skirtos piniginės baudos – po 15 eurų. Atsakomybė tokiais atvejais tenka ir įmonei. Darbdaviai privalėjo neblaivius asmenis nušalinti nuo darbo, o kadangi to nepadarė, trijų įmonių vadovams teks sumokėti po 70 eurų baudas. 

Darbo inspektoriai duomenų sistemoje taip pat patikrino, ar darbuotojai dirba įforminti – reido metu nelegalaus darbo atvejų nenustatyta.  

– Tokios prevencinės akcijos reikalingos, kad mažiau įvyktų nelaimingų atsitikimų darbe, – sakė R.Leonavičius.

Anot jo, šiemet Tauragės rajone nelaimingų atsitikimų darbe nenutiko. Pernai užfiksuoti du tokie atvejai – rajone registruotų įmonių darbuotojai susižalojo užsienyje.

Pirmąjį šių metų ketvirtį Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus inspektoriai surašė 21 protokolą dėl nelegalaus darbo apskrityje. Daugiausiai jų – grožio paslaugų, statybos ir žemės ūkio sektoriuose.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras