TRATC‘as į teismo suolą pasodino buvusį direktorių(8)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-10-31 09:16

Buvusiam TRATC‘o direktoriui Leonui Leikui teko prisiminti savo vadovavimą atliekų tvarkymo įmonei, tačiau prisiminimai – nelabai malonūs. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Tauragėje dar negirdėtas atvejis – prieš teismą už galimai įmonei padarytą finansinę žalą stojo buvęs jos vadovas – Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorius Leonas Leikus. Buvusio L.Leikaus kolegos Kęstučio Komskio vadovaujamas TRATC‘as iš prieš metus atsistatydinusio direktoriaus reikalauja solidžios sumos – kiek daugiau nei 30 tūkstančių eurų. Tiek bendrovė išmokėjo trims savo darbuotojams, kuriems L.Leikaus vadovavimo metu buvo sumažinti ir vėliau neatstatyti atlyginimai. 

Direktorių pakeitimas įmonės neišgelbėjo 

TRATC‘o direktoriaus pareigas ėjęs Leonas Leikus atsistatydino 2015 metų rugsėjo 11-ąją. Jau 2015-ųjų pavasarį, savivaldos rinkimus laimėjus naujoms politinėms jėgoms, buvo aišku, kad L.Leikus savo poste neužsibus. Kodėl traukiasi iš pareigų, tuomet, 2015 metų rugsėjį, L.Leikus neatviravo, tačiau neslėpė, kad nuoskaudą išeidamas jaučia. Netrukus TRATC‘o vadovo postas be jokio konkurso naujosios valdžios sprendimu buvo patikėtas Kęstučiui Komskiui, kuris iki tol ėjo TRATC‘o direktoriaus pavaduotojo pareigas.  

Tačiau kėdžių perstumdymas iš finansinės duobės TRATC‘o neištraukė, atvirkščiai – per kelerius pastaruosius metus keturių apskrities savivaldybių valdoma bendrovė įsmuko dar giliau. Ekonomistų ir teisininkų teigimu, jau seniai stovi ant bankroto slenksčio. Maža to, į teismą dėl jiems neišmokėtos, tačiau priklausiusios atlyginimo dalies kreipėsi trys TRATC‘o darbuotojai ir teismus laimėjo. Nustatyta, kad jiems bendrai priklauso 31 139,66 Eur negautų lėšų. Šiuos pinigus, pasisamdęs advokatą Vaidotą Sviderskį, K.Komskio vadovaujamas TRATC‘as sumanė prisiteisti iš buvusio direktoriaus L.Leikaus, esą tokią žalą įmonė patyrė dėl jo veiksmų, tiksliau, neveikimo.

Pasiūlė 1000 Eur

Trečiadienį prie teismo salės durų prieš posėdį susitikę konflikto dalyviai – TRATC‘o atstovai advokatas Vaidotas Sviderskis, juristė Andreja Statkutė ir atsakovas Leonas Leikus su savo advokatu Vygantu Skladaičiu šnekučiavosi visai draugiškai: aptarinėjo dvinarį rinkliavos mokestį, kurį TRATC‘as netrukus įsives, L.Leikus klausinėjo V.Sviderskio, ar iš toli jam teko atvažiuoti.  

Tačiau bylos nagrinėjimas jau nebebuvo toks šiltas. Teisėja Loreta Bajorinienė atmetė L.Leikaus prašymą atidėti bylos nagrinėjimą ir į kitą teismo posėdį kviesti keletą liudytojų – buvusį TRATC‘o stebėtojų tarybos pirmininką Praną Petrošių, dabartinį TRATC‘o direktorių Kęstutį Komskį bei išreikalauti iš įmonės keletą atsakovui svarbių dokumentų. Priimdama tokį sprendimą, teisėja motyvavo, kad atsakovai turėjo pakankamai laiko pasiruošti bylos nagrinėjimui – daugiau nei mėnesį, o pasiruošimo bylos nagrinėjimui terminas jau pasibaigė, visus dokumentus atsakovas turėjo teisę pateikti anksčiau. Į teismą TRATC‘as kreipėsi šių metų rugpjūtį.

Teismas paviešino ieškinio L.Leikui turinį – TRATC‘as iš buvusio direktoriaus L.Leikaus prašo priteisti 31 139,66 Eur žalos, 5 proc. šios sumos metinių palūkanų nuo bylos iškėlimo teisme iki sprendimo įsiteisėjimo ir atlyginti visas bylinėjimosi išlaidas – TRATC‘o advokatas jų priskaičiavo 600 Eur (be PVM). Su ieškiniu L.Leikus nesutinka ir paprašė jį atmesti.

Teisėja L.Bajorinienė konflikto šalims pasiūlė susitaikyti – jei tik yra galimybė, pasirašyti taikos sutartį. Deryboms suteikta 15 minučių pertrauka. Tačiau jos buvo bevaisės – už uždarų durų trumpai pasiderėję L.Leikus ir TRATC‘o atstovai taip ir nesusitaikė. L.Leikus vietoj TRATC‘o reikalaujamų 31 tūkstančio Eur, jo teigimu, dėl šventos ramybės, pasiūlė sumokėti 1000 Eur kompensaciją. Tokia suma įmonės netenkino.

Byla pradėta nagrinėti iš esmės.

TRATC‘o advokatas: „Turės atlyginti mokesčių mokėtojai“

Pasak TRATC‘o advokato V.Sviderskio, atsakovas L.Leikus, dirbdamas TRATC‘o direktoriumi, privalėjo savo pareigas eiti tinkamai, kartu spręsdamas ir klausimus dėl darbuotojų darbo užmokesčio. Kaip teismui teigė V.Sviderskis, 2009 metais su darbuotojais buvo pasirašytas susitarimas sumažinti jiems atlyginimus iki tol, kol bus įvesta vietinė rinkliava.

– Tačiau po to, kai rinkliava buvo įvesta, Leikus nesiėmė jokių veiksmų, kad atlyginimai darbuotojams  būtų atstatyti. Aplaidžiai eidamas pareigas, direktorius nieko nedarė, dėl ko 2015 metais prasidėjo teisminiai procesai. Sumos darbuotojams priteistos, nustatant, kad jos jiems priklausė. Jos susidarė už eilę metų. Todėl manome, kad Leonas Leikus įmonei padarė daugiau nei 30 tūkstančių eurų žalą, netinkamai įmonę valdydamas, suklaidindamas darbuotojus. Darbuotojai teismui net teigė, kad iš direktoriaus jautė agresiją, – teismo posėdyje kalbėjo TRATC‘o advokatas V.Sviderskis.

Pasak V.Sviderskio, neteisinga, kad teismo priteistas nepriemokas TRATC‘o darbuotojams turės atlyginti mokesčių mokėtojai iš rinkliavos pinigų.

– Kadangi tai būtų nesąžininga, žalą turi atlyginti kaltas asmuo – Leonas Leikus. Jei įvedus rinkliavą darbuotojams nebuvo galimybės atstatyti atlyginimų, direktorius privalėjo apie tai informuoti įmonės valdybą ir pačius darbuotojus, tačiau to jis nepadarė, – sakė advokatas.

Buvo įpratę bendrauti žodžiu

Tačiau buvęs TRATC‘o direktorius L.Leikus sako, kad įmonės valdyba ir stebėtojų taryba apie tai, jog darbuotojams, įvedus rinkliavą, nebuvo įmanoma atstatyti sumažintų atlyginimų, buvo informuota. Jo teigimu, tai įrodo 2012 m. birželį sušaukto stebėtojų tarybos posėdžio protokolas. Šio posėdžio metu šis klausimas, pasak L.Leikaus buvo nagrinėtas, stebėtojų taryba nusprendė darbuotojų atlyginimų atstatymo klausimą atidėti. Mat finansinė TRATC‘o padėtis ir įvedus rinkliavą nepagerėjo.

Prisiekęs teismui sakyti tiesą, L.Leikus kalbėjo, kad sumažinti TRATC‘o darbuotojams atlyginimus krizės metais nusprendė ne jis, o įmonės stebėtojų taryba, kuriai tuomet pirmininkavo dabar jau buvęs Tauragės meras Pranas Petrošius. Todėl L.Leikus ir pageidavo, kad jis būtų kviečiamas liudyti teisme. 

– Tai inicijavo stebėtojų taryba – visi apskrities savivaldybių merai. Jie pateikė valdybai tą atlikti. O atlyginimų dydžius nustatydavo valdyba, ne aš. 2009 metais valdyba priėmė sprendimą pakeisti darbo sutartis ir sumažinti atlyginimus, kol bus įvesta rinkliava. Tuo metu dar nebuvo žinoma, kada ją įves, o finansinė situacija įmonėje buvo labai sudėtinga. Kai rinkliava buvo įvesta, 2012 metais, vis tiek nebuvo iš ko mokėti didesnių atlyginimų. Valdyba tai žinojo. Šitas klausimas buvo svarstytas žodžiu. Vis buvo sakoma – palaukit. O 2015 metais atėjo nauja valdžia, buvo suformuota nauja stebėtojų taryba, ji nesiėmė to klausimo komentuoti, – teisme kalbėjo L.Leikus.

L.Leikus pripažino, kad darbuotojų atlyginimų klausimas su stebėtojų tarybos ir valdybos nariais buvo svarstomas žodžiu. Esą ir jis, ir bendrovės valdymo organų nariai „taip buvo įpratę“, jo teigimu, darbuotojai apie tai, kad įmonė neturi galimybių mokėti didesnių algų, žinojo, nors raštu ir nebuvo informuoti. L.Leikus pabrėžė, kad vadovaudamas TRATC‘ui nebuvo gavęs jokių nuobaudų.

– Aš neturėjau teisės be valdybos ir stebėtojų tarybos leidimo atstatyti darbuotojams atlyginimus. Jei būčiau tai padaręs, būčiau atleistas iš darbo, – reziumavo L.Leikus.

Bylą teismas išnagrinėjo, sprendimą skelbs lapkričio 17 d.

Pasibaigus teismo posėdžiui „Tauragės kurjerio“ kalbinamas L.Leikus sakė jaučiąsis kaltinamas nepelnytai. Kur šiuo metu dirba, buvęs TRATC‘o direktorius neatskleidė, tik patikino, kad tikrai ne valstybės tarnyboje, o privačiame versle. 

Skaityti komentarus (8) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras