Rinkimų nakties įspūdžiai: „valstiečių“ kugelis, konservatoriaus išpažintis ir liūdni liberalų veidai(73) 

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-10-12 12:04

Antrajame rinkimų ture ietis sukryžiuos Aušrinė Norkienė ir Darius Petrošius. Renaldo Malycho nuotraukos

Startuoja antrasis Seimo rinkimų turas. Rinkimų naktis buvo karšta, rezultatai kai kuriems kandidatams pranoko lūkesčius. Spalio 23-iąją Tauragės vienmandatėje rinkimų apygardoje ietis sukryžiuos socialdemokratas Darius Petrošius bei Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Aušrinė Norkienė. Vyriausiosios rinkimų komisijos pateiktais duomenimis, už D.Petrošių balsavo kiek daugiau nei 35 proc., už A.Norkienę – per 20 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. Pirmą kartą Seimo rinkimų finišo tiesiojoje į parlamentą Tauragės apygardoje bandys patekti moteris.  

Kandidatus į „vietas“ sustatė mažiau nei pusė Tauragės rinkėjų 

Tauragės vienmandatėje rinkimų apygardoje į Seimą patekti bandė aštuoni politikai. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) skaičiavimu, už socialdemokratą Darių Petrošių balsavo 6180, už Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narę Aušrinę Norkienę – 3626, už liberalą Darių Stankų – 2518, už konservatorių Kristijoną Paliutį – 2329, už „tvarkietį“ Silverijų Statkų – 859, už Darbo partijos narį Vaidotą Globį – 427, už Lietuvos liaudies partijos atstovę Rasą Andriušienę – 307, už Antikorupcinės N.Puteikio ir K.Krivicko koalicijos narį Donatą Jančarą – 256 rinkėjai.

Rinkėjų aktyvumas Tauragėje – 47,68 proc.

Komisija dirbo be vieno nario

Kaip rinkimų naktį „Tauragės kurjerį“ informavo Tauragės rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Edita Vaitkutė-Zinkė, rinkimai Tauragėje praėjo sklandžiai, ikiteisminių tyrimų dėl pažeidimų nepradėta, nors pranešimų apie pažeidimus sulaukta nemažai.

– Taip, skundų buvo, ir nemažai. Daugiausia dėl draudžiamos politinės reklamos rinkimų dieną ir jos išvakarėse politikai skundė vieni kitus. Tai apsunkino komisijos darbą. Tapome tarsi prievaizdais. Išvada – dauguma Tauragėje kandidatavusių politikų nesielgė maksimaliai teisingai. Skundus tiria Vyriausioji rinkimų komisija, – sakė E.Vaitkutė-Zinkė.

Pasak komisijos pirmininkės, per keletą pasirengimo rinkimams mėnesių rinkimų komisija turėjo labai daug darbo, o apygardos komisijos nariams, kaip ir apylinkių komisijų nariams, šis darbas apmokamas labai menkai – atlygis siekia vos keliasdešimt eurų, žmonės dirba beveik visuomeniniais pagrindais.

– Daugelis komisijų narių sako, kad tai paskutiniai rinkimai, kai jie sutiko dirbti komisijose. Ar atsiras, kas norės šį darbą dirbti ateityje, neaišku, – kalbėjo E.Vaitkutė-Zinkė.

Rinkimų dieną ir naktį Tauragės apygardos rinkimų komisija dirbo be vieno nario – Egidijaus Montvilo. Gavus skundą dėl jo veiksmų platinant vienos partijos agitaciją, šio komisijos nario veikla komisijoje sustabdyta, nors iš pačios komisijos jis dar nepašalintas. Šį klausimą vis dar narplioja VRK. E.Montvilas šiuo metu serga ir turi nedarbingumą.

S.Statkus: „Ir vienos močiutės balsas man gerai“

Rinkimų naktį savo būstinėse rezultatų laukė ne visi kandidatai į Seimą. Bažnyčių gatvėje, savo partijų štabuose, buvo susibūrę „tvarkiečiai“, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai bei konservatoriai. Darbo partijos būstinė buvo užrakinta.

Jau pirmieji iš mažiausių rinkimų apylinkių pradėję plaukti rezultatai nieko gero nežadėjo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos Tauragėje lyderiui S.Statkui. Tačiau pasitikdamas žurnalistus jis šypsojosi ir sakė, kad kiek begautų balsų, jam gerai.

– Ir vienos močiutės balsas, kuris tikras, man gerai. Dar reikia pasvarstyti, ar iš viso reikia ten (į Seimą, – red.) eiti, neaišku, ar mūsų partija paklius į valdančiąją daugumą, o jei opozicijoj sėdėti, tai ko ten, – „Tauragės kurjeriui“, belaukdamas rinkimų rezultatų, kalbėjo S.Statkus.

A.Norkienė: „Jie norėjo labiau“

Čia pat, tame pačiame aukšte, tyliai prie vaišėmis nukrauto stalo žinias per televiziją rinkimų naktį stebėję „valstiečiai“ dėl pirmųjų rezultatų neaikčiojo. Vaišinosi kandidatės į Seimą A.Norkienės mamos keptu kaimišku kugeliu.

„Tauragės kurjerio“ kalbinta A.Norkienė buvo atvira – į Seimą ji labai nesiveržia, gal todėl ir jos rinkiminė kampanija buvo tokia tyli – vos keletas plakatų, jokios aktyvios agitacijos, vaikščiojimo po rinkėjų namus.

– Nesu prieš tokį agitavimo būdą, manau, jis neblogas. Mano komanda tą darė, tačiau aš pati ne. Mano konkurentai labai aktyviai, vaikščiodami po rinkėjų namus, agitavo už save ir savo partijas. Tai jie į Seimą, manau, norėjo patekti labiau nei aš, – kalbėjo A.Norkienė.

Tauragiškiams nebuvo gerai pažįstamas

Aukštu žemiau savo partijos būstinėje susibėgę konservatoriai vos kelios valandos po balsavimo pabaigos jau žinojo, kad jų kandidatas į Seimą K.Paliutis nei pirmas, nei antras tikrai nebus. Prie žurnalistų prisėdęs K.Paliutis lygino šių ir 2012 metų Seimo rinkimų rezultatus. Jo duomenimis, Tėvynės sąjunga šįkart pasirodė neblogai, o štai Darbo partija palyginti su rezultatais prieš ketverius metus visai nusmuko. K.Paliutis pripažino, kad Tauragės rinkėjų nebuvo gerai pažįstamas, o kandidatavo vien todėl, kad buvo pažadėjęs partijos bičiuliams.

– Jei atsitiktų taip, kad į Seimą patekčiau pagal partijos sąrašą, mandato atsisakyčiau. Man svarbiau teisininko, ne Seimo nario veikla, – sakė K.Paliutis.

Paklaustas, ar ateityje dar bandys jėgas patekti į Seimą, politikas atsakė populiaria fraze – „Niekada nesakyk niekada“. Šis bandymas buvęs jo investicija į ateitį.

Liberalai žurnalistų nelaukė

Liberalai kaip visada per rinkimus būrėsi „Šaukštelio studijoje“. Tylūs ir iš pirmo žvilgsnio kiek nusiminę. Mat jau po keleto balsų skaičiavimo valandų buvo aišku, kad kandidatas į Seimą D.Stankus, kurio politinė agitacija bent jau Tauragės mieste ir interneto erdvėje buvo viena aktyviausių, į antrą turą nepateks.

„Tauragės kurjerio“ žurnalistus liberalų būrelis mandagiai išprašė lauk, sakė nenorintys būti fotografuojami, be to, kartu su jais yra vaikų. Norėjome pakalbinti D.Stankų, tačiau jo bičiulis Šarūnas Paulikas informavo, kad kandidato su jais nėra, esą gal rezultatų jis laukia namuose. Netrukus D.Stankų su Tauragės meru Sigitu Mičiuliu susitikome gatvėje žingsniuojančius link socialdemokratų rinkiminio štabo. Ko į tą pusę liberalai ėjo, neatskleidė, tačiau paikino, kad ką tik pasveikino į antrąjį rinkimų turą patekusią A.Norkienę. Greičiausiai skubėjo paspausti rankos savo amžinam politiniam priešininkui D.Petrošiui.

Pastarasis, savo rinkiminį štabą įkūręs miesto seniūnijos salėje, džiūgavo – būrys partijos bičiulių, dar nesibaigus balsų skaičiavimui, jau sveikino D.Petrošių su pergale.

A.Norkienės pergalės atveju prireiktų naujo vicemero

Tačiau iki tikrosios pergalės dar toli – spalio 23 dieną laukia antrasis rinkimų turas. Kuriam kandidatui jis atneš sėkmę, kol kas spėlioti sudėtinga. D.Petrošiui gali neužtekti palaikymo balsų, jei už „valstiečius“, konservatorius ir liberalus balsavę rinkėjai rinksis A.Norkienės kandidatūrą. Kaip balsuos „Tvarkos ir teisingumo“ rinkėjai, numatyti apskritai sunku, nes savivaldybės valdančiosios koalicijos narys S.Statkus pastaraisiais mėnesiais koalicijai negailėjo priekaištų ir ne visiems jos sprendimams pritarė.  

Būtų bene įdomiausia, jei į Seimą patektų A.Norkienė, šiuo metu einanti Tauragės vicemerės pareigas, rimti pasikeitimai tokiu atveju lauktų Tauragės savivaldybės politinio aparato. Vicemero postas pagal koalicijos sutartį priklauso „valstiečiams“, kam jis atitektų ir ką geriau į šias pareigas už A.Norkienę pasiūlytų Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, neaišku.

Skaityti komentarus (73) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras