Mėnuo po sprogimo – namas vis dar be langų(5)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-10-21 09:09

Pirmadienio rytą vaizdas toks, koks buvo ir kitą dieną po sprogimo – daugiabučio langai dar nepakeisti. Raimondos Alysienės nuotrauka

Situacija po beveik prieš mėnesį, rugsėjo 24-ąją, Tauragės dvare vieno daugiabučio pirmajame aukšte įvykusio dujų nuotėkio sprogimo ne ką tepasikeitusi ir šiandien – suniokotų butų gyventojai kaip gyveno, taip ir tebegyvena plėvele užkaltais langais, laiptinėje kiaurai košia vėjas. Gyventojai netveria pykčiu: „Kai biednas esi, tai ir teisybės nėra“. Tuoj po sprogimo sušokę ir savivaldybės atstovai, ir politikai žadėjo padėti nukentėjusiems daugiabučio gyventojams, bet pažadai užstrigo – nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad visi intensyviai dirba, rezultato gyventojai laukia jau kone mėnesį.  

Komisija suskaičiavo sprogimo padarytą žalą

Prieš savaitę posėdžiauti rinkosi savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komitetas. Vienas svarstytų klausimų buvo žalos atlyginimas po dujų nuotėkio sprogimo rugsėjo 24-osios naktį nukentėjusiems Tauragės dvaro daugiabučio gyventojams. Po sprogimo sudaryta komisija pateikė išvadas. Kaip „Tauragės kurjeriui“ sakė komisijos pirmininkas, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Navickas, išvados dabar keliauja per savivaldybės tarybos komitetus.

Komisija suskaičiavo, kad fiziniams asmenims padaryta žalos už 12 181 eurą. Iš jų 9 tūkst. eurų sudaro sprogimo sugadintų kieme stovėjusių automobilių žala, ir dar apie 3 tūkst. eurų žalos padaryta gyventojų turtui butuose.

Nustatant automobiliams padarytą žalą, kaip minėjo V.Navickas, buvo atsižvelgta į automobilių amžių ir nusidėvėjimą. Prie kiekvieno atvejo komisija dirbo atskirai, o apskaičiuota žala neviršija 70 proc. automobilio likutinės vertės.

Sugadinto turto pagrindą, pasak V.Navicko, sudaro butų durys, per sprogimą nukentėjęs vienos šeimos prieš pat nelaimę pirktas naujas televizorius.

Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo, artimiausiame savivaldybės tarybos posėdyje politikai spręs dėl vienkartinių pašalpų skyrimo nukentėjusiems asmenims, kurių komisijos skaičiavimu yra 60. Žala gyventojams bus kompensuojama iš neišmokėtų socialinių pašalpų, administracijos direktoriaus rezervo.

Kaip sakė V.Navickas, tikimasi, kad dalį nuostolių padengs sprogimo kaltininko, kuris mirė spalio 6-ąją, artimieji. Jie esą patys susisiekė su savivaldybės administracija.

Paklaustas, ar iš savivaldybės administracijos kas domėjosi, kaip daugiabučio gyventojai gyvena dabar, V.Navickas atsakė, kad jau turėtų būti dedami langai. 

– Po pietų važiuosiu apžiūrėti, – penktadienį sakė komisijos pirmininkas.

Vis laukia žadėtos paramos

Tačiau langų nei prieš savaitę, nei pirmadienio rytą niekas nedėjo. Pirmadienį priešpiet atvažiavę darbininkai gyventojams sakę, kad pakeis tik laiptinės langų rėmus ir vėl užkals plėvelę, nes stiklo paketų dar nesą ir neaišku, kada būsią.

– Tai gerai, kad šildymo sezonas anksčiau prasidėjo ir vėjas pučia ne iš tos pusės, tai butuose, kuriuose per sprogimą išdužo langai, nešalta, – kalbėjo daugiabučio gyventojai.

Nors tai nelabai paguos, kai gyventojai gaus sąskaitas už šildymą – jos turėtų būti nemenkos, nes, pasak daugiabučio gyventojų, šildoma visu pajėgumu, kaip prie minus 30 laipsnių.

Jei butų durys į laiptinę sudėtos, tai laiptinė vis dar be laukujų durų – vėjas košia kiaurai pro laiptinės langus, užklijuotus plėvele, kuri vietomis atkerusi ir plaikstosi.

Pirmadienio rytą ašaras braukė kalbinta buto antrajame aukšte šeimininkė.

– Žadėjo padėti, bet niekas iki šiol nieko nedaro. Kad turėčiau pinigėlių, pati būčiau įsistačiusi langą, – kalbėjo sunkiai serganti beveik nevaikštanti močiutė, šalia lovos pasidėjusi krūvą vaistų. –

Jau ir šalnos prasidėjo.

Konkursas neįvyko

Nuo sprogimo nukentėjusių žmonių butų dužusiais langais ir lauko durimis pavesta rūpintis Tauragės būtų ūkiui. Įmonės direktorės pavaduotojas Kęstutis Petkus sakė, kad fasado remonto ir langų bei durų pirkimo konkursas, turėjęs pasibaigti spalio 4-ąją, neįvyko – neatsirado dalyvaujančiųjų. Tada būtų ūkis organizavo apklausą ir parinko langus ir balkoną turinčią pakeisti įmonę. Fasado remontui bus skelbiamas kitas konkursas.

Pasak K.Petkaus, iš viso reikia pakeisti apie 30 stiklo paketų ar langų, tai atsieis apie 3300 eurų. Šią sumą Tauragės būtų ūkiui turėtų kompensuoti savivaldybės administracija.

Gyventojams, patiems susidėjusiems langus, pinigai bus grąžinti pagal pateiktas sąskaitas.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras