Kaimo žmonės nori pažvelgti merui į akis(18)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-10-06 06:26

Prieš keletą savaičių susirinkę Baltrušaičių gyventojai pareiškė nepasitikėjimą jų nepalaikančiu seniūnaičiu, netrukus sulaukė skambučio iš savivaldybės Audito tarnybos. „Tauragės kurjerio“ nuotrauka

Baltrušaičių kaimo bendruomenės ir verslininko Arūno Januševičiaus konfliktas nemalšta. Biodegalų gamyklai savo kaime besipriešinantys gyventojai, prieš keletą savaičių pareiškę nepasitikėjimą jų nepalaikančiu seniūnaičiu Egidijumi Montvilu, šiandien skubės pas merą Sigitą Mičiulį. Žmonės sako norį tiesiai iš rajono vadovo išgirsti, kodėl į jų nuogąstavimus ir nuomonę neatsižvelgiama, ir paklausti, kodėl meras nesilaiko duoto žodžio ginti paprastų žmonių, ne verslininko interesus. Tačiau susitikimo su meru išvakarėse bendruomenė sulaukė nemalonios žinios – skambučio iš savivaldybės Audito tarnybos. 

Rajono vadovai šiuo klausimu tyli 

Baltrušaičių ir aplinkinių kaimų gyventojai prieš biodegalų gamyklos statybas kovoja jau daugiau nei metus. Neapsikentę iš pareigų net nuvertė jų nepalaikantį seniūnaitį Egidijų Montvilą. Šis, beje, dirba savivaldybės Statybos skyriuje, prieš keletą savaičių jam skirtas priedas prie atlyginimo. Todėl nieko nuostabaus, kad yra valdžios, ne gyventojų pusėje. Rajono meras Sigitas Mičiulis viešai ne kartą yra pareiškęs, kad rajonui reikia naujų darbo vietų, todėl į verslininko ir kaimo gyventojų konfliktą nesikiša. Nei mero, nei savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio viešos pozicijos šiuo klausimus neišgirsi.

Maždaug prieš mėnesį paaiškėjo, kad verslininko Arūno Januševičiaus vadovaujamai bendrovei savivaldybės administracija išdavė leidimą naujo gamybinio cecho statybai. Kaimo bendruomenė apie tai neinformuota.

Sulaukė auditorių skambučio

Baltrušaičių bendruomenės pirmininkė Lina Baltrušaitytė po seniūnaitį nuvertusio susirinkimo sako sulaukusi skambučio iš savivaldybės. Ji ir bendruomenės nariai tokį gestą vertina kaip spaudimą ar gąsdinimą. Savivaldybės auditai miesto ir kaimų bendruomenėse atliekami retai, lėšų bendruomenės turi nedaug, kartais, laimėjusios projektus, iš vieno ar kito savivaldybės fondo, gauna po šimtą ar geriausiu atveju kelis šimtus eurų kokiai šventei surengti.

Bendruomenės pirmininkė sako, kad prieš keletą dienų jai paskambino iš savivaldybės administracijos Audito tarnybos.

– Sakė, kad nori pažiūrėti dokumentus. Kol kas jokio rašto negavome, tik skambučio sulaukėme. Manau, jog Audito skyriui nurodyta, kad reikia paspausti Baltrušaičių bendruomenę. Matyt, per daug aktyviai reiškiamės. Čia tik paspausti, aš manau, sugalvojo, – atvirai savo nuomonę išsakė L.Baltrušaitytė.

Bendruomenės pirmininkė: „Tegu pasako į akis“ 

Šią savaitę Baltrušaičių bendruomenės nariai susitinka su meru S.Mičiuliu ir ketina dar kartą rajono vadovui išsakyti savo argumentus dėl gamyklos kaime statybų.

– Ir kai pernai šurmuliavom, taryba nebuvo informuota, nors aš gavau raštą, kad bus informuota. Mes norime, kad pirmieji rajono asmenys patys į akis pasakytų, kodėl mums skambino iš Audito tarnybos, ką nori tikrinti, kas tai nurodė. Kad pasakytų, kas čia vyksta, – kalbėjo L.Baltrušaitytė.

Pasak jos, kaimo žmonės akylai stebi planuojamos gamyklos teritoriją ir jei tik toje vietoje prasidėtų kokie darbai, netylėtų. Bendruomenės pirmininkė sakė prieš keletą dienų kalbėjusi su gamyklą statyti ketinančiu verslininku A.Januševičiumi, tačiau susitikti su kaimo žmonėmis jis esą neranda laiko. Verslininkas esą bendruomenės neinformavo, kada planuoja pradėti statybas ar bent jau parengiamuosius gamyklos steigimo darbus.

– Tik telefonu su juo kalbėjome, sakė, kad kažkokie darbai jau pradėti, kad pinigai įdėti. Tačiau konkretesnių detalių nežinau, – sakė bendruomenės pirmininkė.

Nors Baltrušaičių bendruomenės ir aplinkinių kaimų žmonės susirinkime ir išreiškė nepasitikėjimą seniūnaičiu E.Montvilu, tačiau teisiškai jis tebeina šias pareigas.

– Pasirodo, kad mes jo nenuvertėme, jis tebėra. Oficialiai tik susirinkimas nubalsavo, kad seniūnaičiu nepasitiki, o paaiškėjo, kad seniūnaičius tvirtina savivaldybės administracijos direktorius. Aš parašiau raštą administracijos direktoriui, informuodama apie tokį susirinkimą, pridėjau protokolą, dalyvių sąrašą ir paprašiau, kad informuotų apie sprendimą. Tačiau jau praėjo savaitė, o atsakymo dar negavome, – informavo L.Baltrušaityė.

Paklausta, kokios žmonių nuotaikos kaime, bendruomenės pirmininkė neslėpė – žmonės pyksta.

– Ir pyksta dėl to, kad meras pernai buvo apžadėjęs – „Nenorit, nebus“. Kelis kartus tai žadėjo. Tačiau dabar suprantame, kad šitie mero žodžiai buvo tik mums nuraminti. Meras pernai dar pabrėžė – jei nenorim darbo vietų Baltrušaičiuose, tai gamyklos ir nebus. Mes supratome, kad jos ir nestatys, kad savivaldybė neduos leidimo. Žmonės jaučiasi apgauti. Kiek tų darbo vietų gamykloje bus, niekas nežino. Mes matėm projektą, rašo, kad dvylika. Tai gerai, skaičiuokim – direktorius, pavaduotojas, buhalteris, gal bus kokie keturi operatoriai. Ir neaišku, ar šioms pareigoms tiks Baltrušaičių žmonės, ar jie turės reikiamą kvalifikaciją, – svarstė L.Baltrušaitytė.

Pasak L.Baltrušaitytės, kaimo žmonės dirba vieno baltrušaitiškio įkurtoje įmonėje, nemažai važinėja į darbus Tauragėje.

Kokios informacijos prašė, neatskleidė 

Savivaldybės kontrolierė Kostė Čiapienė „Tauragės kurjerį“ informavo, kad atlikti Baltrušaičių bendruomenės audito jos vadovaujama tarnyba tikrai neplanuoja. Kontrolierės nuomone, bendruomenės pirmininkei greičiausiai skambino savivaldybės Centralizuotos vidaus tarnybos vadovė Rima Jonikienė.

Pasak K.Čiapienės, auditai bendruomenėse apskritai atliekami retai.

– Jei tai bendruomenės privatūs reikalai, tai mes tikrai neaudituojam, jei tai susiję su savivaldybe, su turtu ar lėšų panaudojimu, projektais, galim atlikti auditą. Šuo atveju tikrai jokio skundo ar pranešimo nesame gavę, kad tikrintume, – sakė K.Čiapienė.

Savivaldybės Centralizuotos vidaus audito tarnybos vedėja R.Jonikienė patvirtno, kad skambino Baltrušaičių bendruomenės pirmininkei ir prašė pateikti reikiamą informaciją. Tačiau nei kokios informacijos prašė, nei kas nurodė ją gauti, R.Jonikienė neatskleidė.

– Niekas audito neplanuoja. Nieko neturiu daugiau ką pasakyti. Nežinau, ko žmonės nesuprato, jeigu jie nesuprato, tai... Nieko negaliu padėti. Aš tik prašiau informacijos, bet negavau, ir tiek, – mįslingai apie skambutį bendruomenės pirmininkei kalbėjo savivaldybės auditorė. 

Pirmasis savininkas buvo politikas 

O Baltrušaičiuose gamyklą statyti pasišovęs verslininkas A.Januševičius nusiteikęs karingai – sako, kad kai kuriuos bendruomenės narius už trukdymą jo verslui duos į teismą. Šia linkme esą jau dirba jo advokatai. Kokios žalos iš gyventojų reikalaus ir kiek jau įdėjo į šį verslą, A.Januševičius neatskleidė. Verslininkas sako jau turįs įsigijęs biodegalų gamybai reikalingą įrangą, tačiau kada ją montuos ir kada pradės pastato Baltrušaičiuose renovacijos darbus, dar nežino.

– Toje vietoje, kur vyktų gamyba, yra buvusi miestelio katilinė. Man dabar juokinga girdėti, kad čia bus gamykla. Tai ne gamykla, tai gamybinis 60 kvadratinių metrų cechas. Ten stovės keli įrengimai, bačkos, kur vyks uždaras distiliacijos ciklas. Garažai bus, dirbtuvės, negali to uždrausti. Juk kitoj gatvės pusėj mašinas remontuoja, ir nieko, o čia pas mane bus dirbtuvės. Sovietiniais  laikais, kai čia buvo katilinė, buvo žymiai didesnė tarša. Stovėjo talpos, kuriose buvo laikomas mazutas. Tada tai tikrai buvo kenksminga, bet tada jokių pasipriešinimų nebuvo. O dabar, kai visas ciklas bus uždaras, prieštarauja, – kalbėjo A.Januševičius.

Verslininkas sakė, kad planuoja sutvarkyti ir patį pastatą – bus perplanuotas vidus, pagražintas fasadas, bus įrengtos administracinės patalpos, posėdžių salė, dušai darbuotojams, įvažiavimai neįgaliesiems. Viskas esą bus pagal reikalavimus.

A.Januševičius atskleidė, iš ko įsigijo senas patalpas Baltrušaičiuose – iš pirmojo savininko, dabartinio Darbo partijos Tauragės skyriaus pirmininko Vaidoto Globio įmonės jas nupirko įmonė „Geranta“, norėjusi šioje vietoje steigti skerdyklą, iš „Gerantos“ pastatus nupirko A.Januševičiaus brolis, iš pastarojo – A.Januševičius. 

Skaityti komentarus (18) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras