Verslininkai širsta – „ant kilimėlio“ išsikvietė Mokesčių inspekciją(7)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-09-15 14:39

Mokesčių inspekcijos viršininkė Laimutė Mačernienė turėjo netikėtai teisintis prieš keletą Tauragės verslininkų. Autorės nuotrauka

Tai, kas vyko Tauragės kabelinės televizijos, vadovaujamos savivaldybės tarybos nario, Tauragės apskrities verslininkų asociacijos pirmininko, liberalo Vilmanto Liorančo, salėje, drąsiai galima būtų pavadinti viešu linčo teismu. Ir ne bet kam, o Valstybinei mokesčių inspekcijai, tiksliau, Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkei Laimutei Mačernienei. Prisidengus prašymu pateikti Tauragės apskrities verslininkų asociacijos nariams informaciją apie spalį startuosiančią išmaniąją mokesčių sistemą, Mokesčių inspekcijos atstovai „ant kilimėlio“ iškviesti pasiaiškinti, kodėl, reaguodami į anoniminius pranešimus, tikrina asociacijos įmones. Tikrina ir dar pažeidimų randa. Pasak keleto susitikime dalyvavusių verslininkų, kurie kartu yra ir politikai, netikėti mokesčių inspektorių patikrinimai gali būti susiję su artėjančiais Seimo rinkimais, suprask, kažkieno užsakyti. 

Pradžia – formali

Trečiadienio popietę Tauragės kabelinės televizijos salėje buvo karšta. Tiesa, į iš anksto planuotą Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) ir Mokesčių inspekcijos viršininkės susitikimą „Tauragės kurjerio“ žurnalistai nekviesti, nors kitoms žiniasklaidos priemonėms pranešta. „Tauragės kurjerį“ apie susitikimą su verslininkais informavo Mokesčių inspekcija.

Pirmoji susitikimo dalis buvo formali – Tauragės apskrities mokesčių inspekcijos viršininkė Laimutė Mačernienė informavo TAVA narius, kiek šiemet į biudžetą surinkta mokesčių, kokie atlyginimai mokami apskrities įmonių darbuotojams. Skaičiai kiek gluminantys – 30 proc. visų Tauragės apskrities dirbančių žmonių uždirba minimalų arba mažesnį atlyginimą, apie 12 proc. jų apiforminti ne visai darbo dienai. Dauguma šių darbuotojų įdarbinti privačiose įmonėse. Tačiau, pasak L.Mačernienės, mokesčiai į šalies biudžetą iš Tauragės mokesčių mokėtojų surenkami neblogai, nors atsiskaityti ir vėluojama.

Viena svarbiausių naujienų – spalio 1-ąją startuosianti išmanioji mokesčių sistema. Tačiau nors prieš rengiant susitikimą TAVA nariai informuoti, kad jo metu bus kalbama būtent apie tai, prie šio klausimo stabtelėta trumpai. Rugsėjo 27-ąją apie naująją sistemą Mokesčių inspekcija Tauragėje rengs seminarą, vyks ir kiti mokymai. Kam įdomu ir svarbu, gali susisiekti, visa informacija bus suteikta.

Norėtų, kad praneštų iš anksto

Po šio gražaus pasikalbėjimo diskusija užvirė kaip reikiant. TAVA narys, verslininkas, į Seimą kandidatuojantis Darius Stankus L.Mačernienės pasiteiravo, kokiu principu Mokesčių inspekcija atsirenka, kurias įmones tikrinti, gavusi anoniminių pranešimų apie galimus mokesčių pažeidimus. D.Stankaus teigimu, pastaraisiais mėnesiais netikėtų TAVA narių patikrinimų padaugėjo ir, pasak politiko, tai gali būti susiję su artėjančiais Seimo rinkimais. Suprask, Mokesčių inspekciją kažkas „siundo“.

– Mes pastebim tokių tendencijų. Mes su jumis esam partneriai. Gali būti, kad prisidengdama anonimo kauke Mokesčių inspekcija piktnaudžiauja. Kažkas kreipiasi, o jūs reaguojat. Toks jausmas, kad prieš rinkimus specialiai tai daroma, – kalbėjo D.Stankus.

Pasak L.Mačernienės, per aštuonis šių metų mėnesius Tauragės apskrities valstybinė mokesčių inspekcija gavo 34 anoniminius pranešimus apie galimą mokesčių vengimą ar slėpimą. Apie 10 proc. šių skundų nenagrinėta, nes jau vien iš pranešimų turinio matyti, kad jie nepagrįsti. Kiti tikrinti.

– Tačiau trys pranešimai pasitvirtino ir nors tyrimai dar tebevyksta, jau aišku, kad pažeidimų tikrintose įmonėse nustatyta, – verslininkus informavo Tauragės mokesčių inspekcijos viršininkė.

Susitikime dalyvavęs Mokesčių inspekcijos atstovas spaudai Laimonas Rimkus verslininkams pasiūlė kalbėti atvirai – kalba užvirė apie vasarą tikrintą privačiame „Liberty Beach“ paplūdimyje surengtą vaikų stovyklą. Pirmosiomis jos dienomis, paprašyti mokesčių inspektorių pateikti stovyklos finansinius dokumentus, jos organizatoriai to negalėjo padaryti. Mokesčių inspektorių reikalaujami dokumentai stebuklingai atsirado tik kitą dieną. Rugsėjo 1-ąją Mokesčių inspekcija patikrino dar keturias įmones. Vienoje jų, tądien prekiavusioje Pilies aikštėje, kur vyko Rugsėjo 1-osios šventė, užfiksuota pažeidimų – pirkėjams nebuvo pateikiami pirkimo čekiai, jų negavo ir užpirkimą vykdžiusios mokesčių inspektorės.

Verslininkai bandė gintis, esą skubėjo, pirkėjų daug, čekius būtų išmušę vėliau, po darbo valandų, Mokesčių inspekcija net pavadinta represine struktūra. Stovyklos organizatoriai žėrė priekaištus istoriją apie jos tikrinimą paviešinusiai „Tauragės kurjerio“ redakcijai. D.Stankus bandė „privesti“ – jei apie 90 proc. anoniminių pranešimų nepasitvirtina, tai ar iš viso juos reikia tirti ir tikrinti gera Tauragei darančias verslo įmones – juk kuriamos naujos darbo vietos, o tikrintojai tik trukdantys dirbti. D.Stankaus teigimu, Mokesčių inspekcija galėtų iš anksto verslininkams pranešti apie planuojamas akcijas ar kitokius tikrinimus.

Tačiau, Mokesčių inspekcijos atstovo L.Rimkaus nuomone, jei verslas vykdomas skaidriai ir sąžiningai, verslininkai neturėtų baimintis ir juo labiau ruoštis jokioms akcijoms.

P.Dedūra: „Lindo į šaldytuvus“

Emocingai savo priekaištus Mokesčių inspekcijai ir žurnalistams išdėstė Griežpelkių kaimo turizmo sodybos savininkas Petras Dedūra. Nors oficialiai šis vyras prisistato nesąs verslininkas, tik žmonos, vadovaujančios kaimo turizmo sodybai, pagalbininkas, į susitikimą atėjo kaip verslo atstovas. Jis guodėsi, kad Klaipėdos apskrities mokesčių inspekcijos pareigūnai, atlikdami Griežpelkių kaimo turizmo sodyboje patikrinimą, net į šaldytuvus lindo.

P.Dedūra įsitikinęs, kad apie Griežpelkių kaimo turizmo sodybos patikrinimus rašantys žurnalistai jį šmeižia ir kaltina nebūtais dalykais. Susitikime dalyvavusiai šių eilučių autorei P.Dedūra liepė daugiau niekada apie jį nerašyti – esą jo apskritai nėra.

Šiuo metu Tauragės rajono apylinkės teismas nagrinėja administracinę bylą dėl galimo nelegalaus darbo atvejo P.Dedūros žmonos Virginijos Dedūrienės vadovaujamoje kaimo turizmo sodyboje. Teismo posėdis, į kurį kviečiami liudyti Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnai, vyks rugsėjo 16 dieną.

Čekius privalo pateikti visiems

Dėl visų priekaištų Mokesčių inspekcijos atstovai turėjo teisintis. L.Mačernienės teigimu, yra kiek kitaip, negu atrodo verslininkams. Mokesčių inspekcijos prievolė – ne tik tikrinti, bet ir padėti. Tačiau įstatymų privalo laikytis visi, net ir smulkieji verslininkai, net ir vaikų stovyklų organizatoriai. Kasos aparato čekį, įsigydami ir menkiausios vertės daiktą, privalo gauti visi be išimties pirkėjai.

– Išeinantiems į patikrinimus inspektoriams visada primenu – neužmirškite, ką mes galim daryti ir ką turim daryti, – sakė Mokesčių inspekcijos viršininkė.

Keletas susitikime dalyvavusių verslo atstovų dar nė nesulaukę jo pabaigos paliko salę, pareiškę, kad buvo kviesti klausytis išmaniosios mokesčių sistemos pristatymo, o ne asmeninių sąskaitų suvedinėjimo.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras