Tauragė neįgaliesiems – vis dar kliūčių ruožas(0)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2016-09-22 08:54

Neįgalieji sako, kad tokios nuovažos įrengtos tik „dėl akių“ – jomis užvažiuoti neįmanoma. Autorės nuotrauka

Tauragės biurai neįgaliesiems nepasiekiami, mieste nėra restorano ar kavinės, į kurią būtų galima patekti neįgaliojo vežimėliu. Realybė šokiruoja. Verčia suabejoti, ar mes tikrai gyvename XXI amžiuje. Šią skaudžią tiesą viešai įrodyti aplinkiniams pabandė Tauragės ratukininkai. Patekti į įstaigas tik „dėl akių“ įrengtomis nuovažomis jiems neįmanoma. 

Į viešbutį – „nė pro kur“

Trečiadienį visoje Lietuvoje vyko Lietuvos žmonių su negalia sąjungos organizuojama socialinė akcija „Mes esame“, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į aplinkos pritaikymą gyvenantiems ant ratukų – prikaustytiems prie neįgaliojo vežimėlio. Tauragės ratukų sąjungos nariai kartu su žurnalistais išvyko pasivaikščioti po miestą.

Paklausti, kas mieste jiems labiausiai kelia nepatogumų, neįgalieji įvardijo gatvių bortus. Pasak jų, kai kur pervažiavus pėsčiųjų perėją kelionę tenka tęsti gatve, nes nepavyksta užvažiuoti ant šaligatvio.

– Štai kad ir prie prekybos centro „Iki“. Pervažiuoji šviesoforu reguliuojamą perėją ir pasukęs link viaduko ant šaligatvio neužvažiuosi, – „Tauragės kurjeriui“ sakė neįgaliojo vežimėlyje sėdinti Eugenija.

Keliolikos žmonių būrelis priartėjame prie viešbučio miesto centre. Šiame pastate, greta laiptų, įrengta nuovaža, tačiau išbandyti jos nesiryžo nė vienas iš 12 ratukuose sėdinčių tauragiškių.

– Jeigu ir užkilčiau, nuovaža viršuje susiaurėja, netilpsiu, – pakomentavo Stasys, jaunas vyras.

Stasys sėdi rankomis valdomame, kitaip dar vadinamame aktyviajame, vežimėlyje. Neįgalus vyras tapo dėl 6–7-ojo stuburo slankstelių pažeidimo. Pasak Stasio, patyrusieji tokias traumas, priešingai nei išgyvenusieji kaklo slankstelių pažeidimus, gali valdyti rankas. Toks neįgalus žmogus savarankiškesnis – pats gali užvažiuoti ar nusileisti nuo aukštesnių gatvės bortų ar nuovažų, jei jos neslidžios ir nestačios.

Nuovažos per stačios ir per siauros

Eugenijus, Tauragės ratukų sąjungos pirmininkas, sako, kad neįgaliesiems tinkamas nuovažos nuolydis turi būti apie 8,3 procento. Deja, dauguma Tauragės mieste įrengtų yra statesnės, kartais tenka išvysti ir visiškai neįgaliesiems neįveikiamų, keliolikos ar net kelių dešimčių procentų nuolydžio nuovažų.

– Pamenu, norėjau patekti į viešbučio pirmame aukšte esantį „Bitės“ saloną. Pusę valandos laukiau, kol išvysiu kokį jauną vyrą, kuris galėtų mane užstumti. Pagaliau aikštelėje automobilį pasistatė vienas jaunas vairuotojas ir ėjo į viešbutį. Paprašiau, tačiau jam manęs įstumti į pirmą aukštą nepavyko, – prisiminė Eugenija, pagyvenusi moteris.

Tauragės ratukų sąjungos pirmininkas Eugenijus prisimena, kaip neseniai Tauragėje lankėsi prie neįgaliojo vežimėlio prikaustytas vilnietis verslininkas Justas Džiugelis. Sužinojęs, kad negali patekti į viešbutį miesto centre, nakvynės jis ieškojo kitur.

 

Vytauto gatvėje veikia užkandinė, kurios nuovažos nuolydis atrodo pakankamas, tačiau neįgalieji joje nesilanko – nuovaža siaurutė.

Pas notarą patekti taip pat neįmanoma

Po keliolikos minučių nuvykome į vieną Vytauto gatvėje veikiantį notaro biurą, nuo neįgaliųjų „atsiribojusį“ keliolikos centimetrų borteliu. Biuro savininkė teigė negalinti įrengti nuovažos neįgaliesiems, nes greta daugiabutyje įrengto biuro žemė valstybinė, tad ji savivaliauti negalinti.

– Galiu nebent nuimti turėklus nuo laiptų aikštelės, tačiau jūs patys turite pasirūpinti, kad nuovaža būtų įrengta, – neįgaliesiems mestelėjo moteris.

Neįgalieji tylėjo. Moteriai nuėjus, vienas jų iškėlė klausimą – o gal valstybė galėtų kompensuoti nuovažų įrengimą prie privačių įstaigų?

Kavinės neįgaliųjų nelaukia

Prakalbus apie pramogas mieste, Tauragės ratukų sąjungos nariai pastebėjo, kad mieste nė vienas restoranas, baras ar kavinė nėra pritaikyti patekti neįgaliojo vežimėliu.

– Kažkada atvykome į restoraną „Banga“, ten lauko baras. Negalėjome patekti, tai stalus mums atnešė, – pasidžiaugė Eugenijus.

Besišnekučiuodamas ratukininkų pulkelis pasiekė Achmed Inche kebabinę. Ant lauko terasos savo vežimėlį kilstelėti sugebėjo tik tvirtas rankas turintis Stasys. Pasirodžius kebabinės savininkui Achmedui, neįgalieji išdėstė jam savo problemą.

– Įrengdamas terasą, net nepagalvojau apie tai. Man net į galvą nešovė. Žinoma, įrengsiu jums privažiavimą, kokio reikia? – klausė užkandinės savininkas.

Vienas vežimėlyje sėdinčiųjų paaiškino, jog svarbiausia, kad nuovaža nebūtų slidi.

Paskutinis aplankytas taškas buvo Tauragės butų ūkio kontora. Taip pat neįgaliesiems nepasiekiama. Akcijos organizatorių pastebėjimu, neįgaliesiems nepasiekiama ir Žalgirių mikrorajone veikianti Tauragės butų ūkio kasa. Su susirinkusiaisiais pasišnekėti išėjusi įstaigos direktorė Edita Vaitkutė-Zinkė pažadėjo nuovažą įrengti.

 

Didžiausias akcijos pasisekimas buvo, ko gero, tuomet, kai pulkeliu važiuojančius neįgaliuosius akimis lydėjo sveikieji, dažnai net nesusimąstantys, kokioje aplinkoje gyvena neįgalūs žmonės. Matė, kaip neįgalieji žurnalistams demonstravo savo bandymus užvažiuoti nuovaža, kaip dvi trys į biurus vedančios laiptų pakopos juos pasitikdavo it didžiausia kliūtis.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras