Griūvančiame name – tyli šeimos tragedija(11)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2016-09-17 07:57

Neįtikėtina, kad tokiame name apskritai gali gyventi žmonės. Margaritos Rimkutės nuotrauka

Sakoma, žmogaus savijautai didelę reikšmę turi namai, kokie jie, ar aukštos lubos, koks interjeras. Tačiau kaip jaustis, kai virš galvos – linkstančios medinės lentos, kiauras kaip rėtis stogas, kambariuose, kuriuose gyvenama, – nusiraitę senutėliai tapetai, rankoms nusiplauti nėra net kriauklės. O artėja žiema. Sunkiai galą su galu suduriančios pagramantiškių Tamošaičių šeimos vienintelė dukra užsibrėžė šeimai įrengti naujus namus. Ūkiniame pastate. Pagalbos šeima dar nieko neprašė. 

Namas visai sukiužęs

27-erių Sonata į Pagramantį atvykusią „Tauragės kurjerio“ žurnalistę pasitinka savo namų kieme šalia žvyro krūvos, kurią neseniai įsigijo. Jis skirtas naujosioms grindims. Kaip ir cementas, kurio maišai šiuo metu guli sukrauti verandoje ant senos sofos. Šeimos namas vargingas, medinis, suklypęs, sukiužusiu stogu. Prisėdame virtuvėlėje, kurioje Sonatos mama Vida su kaimyne gurkšnoja kavą.

Moterys, įėjus žurnalistei, kiek sutrinka dėl ne itin komfortiškai atrodančios patalpos.

– Va, politikai pro šalį į darbus važiuoja ir nemato, kad kaimynų namas baigia nugriūti, – slogią tylą, išvydusi tyrinėjantį žurnalistės žvilgsnį, nutraukia kaimynė.

Virtuvėje nėra net kriauklės. Šeima vandenį semiasi kaimynės šulinyje. Jų šulinys užterštas.

Nelaimių – ne viena

Prieš keletą metų per Lietuvą praūžęs viesulas apardė ūkinį pastatą, prisidėjo ir prie jau tuomet netvirto šios šeimos gyvenamojo namo. Įgriuvo namo stogas.

– Iš anos pusės namas ėmė skleistis. Jis labai senas, 1925 metais statytas senelių. Čia gyvenome visa šeima, vėliau tik mudu su vyru. Mama iškeliavo Anapilin, tėvas, paskui mano vyras, – nutyla susigraudinusi Vida.

Po minutėlės moteris prisimena tragiškas vyro žūties aplinkybes. Nelaimė viena nevaikšto, po metų žuvo sūnus.

Šiuo metu mediniame namelyje gyvena Vida, jos dukra Sonata ir 25-erių sūnus, kurio atlyginimas ir sudaro pagrindines šeimos pajamas. Pati Vida – bedarbė. Šiuo metu gydosi. Neseniai mėnesį gulėjo vienoje Klaipėdos ligoninių, sirgo plaučių uždegimu. Moteris guodžiasi, kad po ligos ėmė tirpti kairės rankos plaštaka. Sonata darbo neranda, miestelyje padeda kaimynams, šie kuo gali paremia.

Siekia įsikurti ūkiniame pastate

Apie sunkiai gyvenančią šeimą šių eilučių autorei teko išgirsti iš šios šeimos kaimynų. Jie su atjauta ir gailesčiu papasakojo apie vargstančius pagramantiškus. Pasakojo apie Sonatos darbštumą. Anot panekovės, jauna moteris visuomet pirma padėti tiek saviems, tiek svetimiems.

Užsiminus apie kaimynų pagyras, Sonata šypteli. Klausinėjama nedaugžodžiauja. Sako, kad apie skurdų gyvenimą kalbėti jai nemalonu. Aprodžiusi griūvantį namo stogą tyli. Stogo dalis, kur nėra šiferio, apdengta celofanu. Sonata pati celofaną ir pritvirtino, kad lyjant nevarvėtų į vidų.

Jauna moteris aprodo ir apirusį ūkinį pastatą, kurio stogą taip pat apardė viesulas.

– Šį šeštadienį betonuosime grindis. Užsiminiau jau broliui, nežinia, ar jis turės laiko padėti, – prieš porą savaičių sakė moteris.

Paklausta, ko dabar labiausiai šeimai reikėtų, Sonata sako, kad gipso ir plytų. Pasiteiravus, iš kur išmano apie statybas, sako anksčiau dirbusi panašius darbus.

Kaimynė, grįžus į virtuvėlę, užsimena, kad Sonata pati aplipdė moliu krosnį. Pasak moters, mergina dažnai namuose dirba vyriškus darbus – kilnoja lentas, tempia dujų balioną – pati.

Artimiausiu metu moteris nori sutvarkyti ūkinį pastatą ir persikraustyti su mama ir broliu iš bebaigiančio nugriūti namelio. 

Kai straipsnis buvo parengtas spaudai, sužinojome, kad Sonata, padedama brolio, išbetonavo dalį ūkinio pastato grindų, tačiau pritrūko cemento. Galintys prisidėti prie moters iniciatyvos statybinėmis medžiagomis mielai laukiami.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras