Įspūdinga vizija maskuojama Zumpė miršta (18) 

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-08-02 10:36

Į Zumpės tvenkinio pakrančių sutvarkymo projekto pristatymą atvykę vietiniai gyventojai buvo pamaloninti įspūdinga Kartų parko vizija. Raimondos Alysienės nuotrauka

Visuomenei pristatytas Zumpės tvenkinio sutvarkymo projektas, kurį parengė vilniškių įmonė „Atamis“. Kartų parko vizija įspūdinga. Bet gyventojus neramina šio tvenkinio likimas. Kaip sakė į susitikimą trečiadienį su projekto rengėjais atėję vietos gyventojai, tvenkinys jau dvokia, nes Beržės upelis baigia užakti ir nebepamaitina jo vandeniu. Žurnalistai, pabraidžioję po užmirštą ir apleistą teritoriją, pamatė ne tik įspūdingų natūralios gamtos vaizdų, bet ir aikčioti verčiančius už teritoriją atsakingų institucijų apsileidimo įrodymus.  

Sugužėjo daug valdžios atstovų 

Į parko vizijos pristatymą trečiadienį atėjo apie 20 vietos gyventojų. Dauguma besirenkančiųjų burnojo, kad trūko informacijos apie projektuotojų susitikimą su visuomene.

– Perskaičiau laikraštyje, kad bus pristatymas. Paskambinau savo kaimynėms, o jos sako, kad nieko nežino. Tai paraginau ateiti ir kitus kaimynus pakviesti, – prieš pristatymą kalbėjo pagyvenusi moteris.

Aplink ant Zumpės kranto pristatymui pastatytą palapinę susibūrė ne tik vietos gyventojai, gausiai sugužėjo ir rajono valdžios atstovai. Ir atostogaujantis tėvystės džiaugsmais gyvenantis savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis atsistūmė vežimėlį su savo naująja atžala.

Kartų parko vizija

Jau daugiau nei dešimtmetį kalbama, kad Žalgirių mikrorajone tyvuliuojantis Zumpės tvenkinys ir jo prieigos galėtų virsti puikia rekreacine zona. Šiame nuostabiame, tačiau dabar visiškai apleistame gamtos kampelyje atsikvėpti galėtų ne tik mikrorajono gyventojai. Tuo labiau, kad tokių poilsiui tinkančių vietų su vandens telkiniais, žalios gamtos plotais Tauragės mieste, neskaitant Jūros upės, daugiau nėra.

Regis, reikalai pajudėjo. Kaip planuoja rajono savivaldybė, parkas šioje vietoje bus įrengtas po metų antrų. Jo projektą, kurio kūrimui birželį pritarė savivaldybės taryba, trečiadienį visuomenei ir pristatė projekto kūrėjai.

– Gamtiniu požiūriu ši teritorija labai vertinga. O projekto tikslas yra išsaugoti kuo daugiau natūralios gamtos, tai, kas vertinga. Bus atliekami tik sanitariniai medžių, krūmų kirtimai, kad atsivertų pakrantės, nes šioje vietoje daug vandens, – per pristatymą kalbėjo projekto autoriai.

Pagal reikalavimus, kurių privalu laikytis norint gauti Europos Sąjungos paramą projektui įgyvendinti, bus tvarkomi tik vandens telkinių pakraščiai. Suplanuota ir apšviesta alėja, šalia kurios sužaliuotų sodas.

– Tikimės, kad vietos gyventojai ne tik padės sodinti vaismedžius, bet juos ir prižiūrės, ir derlių skins, – apie galimą projekto įgyvendinimą kalbėjo svečiai iš Vilniaus. – Tai bus Kartų parkas, ką veikti, čia ras ir vaikai, ir suaugusieji. Tam pasitarnautų ir žaidimo aikštelės, ir treniruokliai šalia numatyto natūralaus paplūdimio.

Kaip aiškino projektuotojai, smėlio paplūdimį šioje miesto vietoje formuoti netikslinga, nes pakilęs vanduo jį nuplautų.

Į pristatymą atvykęs ilgametis Tauragės architektas Vincentas Paulauskas domėjosi, ar projektas suderintas su bendruoju miesto planu, ar nekils problemų kada nors tiesiant miesto aplinkkelį. Projekto pristatytojai tikino architektą, kad viskas suderinta. 

Zumpė miršta 

Ne kartą iš pirmo žvilgsnio šaunios vizijos pristatytojus nutraukė vietos gyventojai klausdami, kodėl tvarkomi ne Zumpės vandens telkiniai, ne Beržės upelis, o pakrantės.

Prasibrauti iki upelio sunkiai sekėsi ir kiekvieną taką pažįstančiai mikrorajono gyventojai

– Ir kas iš to, kad sutvarkysite pakrantes, jei Zumpė jau dvokia. Pažiūrėkite, kaip želia tvenkinio  pakraščiuose, pažiūrėkite, koks Beržės upelis apleistas. Jis nebepamaitina Zumpės, tvenkinys miršta. Jį pirmiausia reikia valyti, – vieni per kitus kalbėjo žmonės.

Bet kaip neretai pas mus būna, darbai pradedami nuo kito galo. Kaip susirinkusiesiems aiškino rajono meras Sigitas Mičiulis, pagal šiam projektui keliamus reikalavimus vandens valyti negalima.  Projektas skirtas tik kraštovaizdžio tvarkymo darbams. Vandens valymui, pasak mero, reikėtų ieškoti lėšų iš kitų šaltinių.

– O kai pagražės tvenkinio krantai, upelio vaizdas pradės badyti akis, manau, bus imtasi priemonių ir vandens telkiniams sutvarkyti, – viltį išreiškė vienas projekto rengėjų.

Klajonės ieškant Beržės upelio

Po oficialios projekto pristatymo dalies politikai, kaip sakė meras, išskubėjo į kitą susitikimą. Tad vietos gyventojų kvietimu apžiūrėti Beržės upelio leidosi tik žurnalistai. Gal ir gerai, kad meras nėjo, nes jo šviesus kostiumas tikrai būtų nukentėjęs.

Kelias iki upelio – tikras išbandymas. Prasibrauti per krūmynus ir aukštas žoles vos atsekamais takeliais sunku: kojas ir rankas plakė dilgėlės, rizikavome paslysti ar įkristi į nematomą duobę, užlipti ant stiklo šukių.

– Oi, gal sukam čia. Anksčiau, prieš kokius dešimt metų, čia vaikščiodavome ir grožėdavomės medžiais, upeliu ir jo pakrantėmis. O dabar žiūrėkite, kas darosi. Va, ir upelis. Ir kas čia darosi – į upelį suverstos šiukšlės, suvirtę medžiai, jų šakos. Ir kaip pratekės vanduo, kai tiek šiukšlių? Baigia užakti upelis, nebeatiteka vanduo į Zumpę, tai ji ir miršta, – vis stebėjosi 50 metų mikrorajone gyvenanti palydovė.

Kai kurie vaizdai atėmė žadą ir gerąja prasme. Rodos, tereikia truputėlio žmogaus pastangų ir rankų darbo: būtų galima išvalyti pakrantes, upelio vagą, kurioje pilna ne tik medžių, bet ir padangų, kitų šiukšlių, iškirsti krūmus, nupjauti žolę. Būtų rojaus kampelis, kitaip dabar apleisto natūralaus gamtos grožio nepavadinsi.

Bet kol kas valdžios atstovai tik dejuoja, kad tam reikalui pinigų nėra.

Maudynės netikrintame vandenyje

– Esame trys užkietėjusios maudynių gerbėjos ir jau 36-erius metus kasdien maudomės Zumpėje. Įsikalėme kuolą, kad išlipti į krantą būtų patogu, – parodė savo maudynių vietą mikrorajono gyventojos. – Ir vandenyje augančias žoles vis aprauname. Tik tvenkinys dvokia. Anksčiau to nebuvo. Girdėjom, kad ir vaikus pradėjo berti po maudynių.

Bet Zumpės vandens tinkamumas maudytis, pasirodo, ir netiriamas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento (buvęs Visuomenės sveikatos centras) Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vilija Juzėnienė aiškina, kad tikrinti paplūdimių vandenį – ne jų funkcija, tai esąs savivaldybės reikalas. Vedėja patarė kreiptis į Tauragės visuomenės sveikatos biurą.

– Šituo rūpinasi savivaldybės gydytoja. Tai ne mūsų kompetencija, – paklausta, ar tiriamas vanduo Zumpėje, atsakė Visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė. 

Į klausimus, ar tiriamas Zumpės vanduo, kaip bus elgiamasi po tvenkinio pakrančių sutvarkymo, mero padėjėja Vytautė Čėsnaitė atsakė, kad šiuo metu į tikrinamų vandens maudyklų sąrašą Zumpės tvenkiniai neįtraukti, tikrinama tik Jūros upės ir Keramikos tvenkinio vandens būklė. Pasak savivaldybės atstovės, patikrai pasirinktos dvi populiariausios maudyklos, esą ten, kur daugiausiai tauragiškiai lankosi. Pasak V.Čėsnaitės, sutvarkius Zumpės aplinką, įrengus paplūdimį, tikimasi sulaukti didesnio lankytojų srauto, tada vandens būklė tikrai būsianti tikrinama.

Pinigus dar reikia „pasiimti“

Ar tikrai po poros metų sublizgės Žalgirių mikrorajono Zumpės tvenkinio pakrantės? Kol kas „rankose“ šiam didžiuliam projektui įgyvendinti savivaldybės administracija pinigų neturi. Turi tik gražią ant popieriaus nupieštą viziją.

Kaip sakė savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėja Genovaitė Pukelytė, lėšos šiam projektui numatytos ir bus gautos, jei paraiška bus parengta pagal keliamus reikalavimus. Pasak projektuotojų, paraišką reikia pateikti iki rugpjūčio 11-osios.

Numatoma projekto suma – 351 tūkst. eurų. Ne mažiau kaip 15 procentų prie sumos įsipareigojo prisidėti savivaldybė. 

Skaityti komentarus (18) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras