Prie Draudenių ežero – neįtikėtinas vandalizmo protrūkis(9) 

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-07-18 06:10

Draudenių ežero prieigos dabar atrodo taip – išguldyta daugybė medžių. Raimondos Alysienės nuotrauka

Nors oras maudynėms šią savaitę nepalankus, žmonės būriais traukia prie Draudenių ežero. Tik ne maudytis, o savo akimis įsitikinti ežero pakrantės vaizdo baisumu – palei ežerą keliasdešimties metrų ilgio atkarpoje išguldyta gausybė medžių. Pirmas įspūdis privažiavus prie ežero paplūdimio pribloškia – gali pamanyti, kad viesulas praūžė: medžiai suvirtę vienas ant kito, styro kamienų nuolaužos. Tačiau tai ne gamtos stichijos padarinys – rankas prikišęs žmogus, medžiai nurėžti pjūklu. Apie šeštadienio vakarą Draudeniuose benzininiu pjūklu siautėjantį vyrą kaimo gyventojai teigia pranešę tarnyboms, bet nė viena jų tą vakarą nesureagavusi.   

Protu nesuvokiamas vandalizmas

Pirmadienį vakare redakcija sulaukė pranešimo, kad paplūdimyje prie Draudenių ežero, Žygaičių seniūnijoje, išpjauta gausybė didžiulių medžių.

– Šįvakar buvau nuvažiavęs prie Draudenių ežero. Išgąsdino vandalizmas, kitaip nepavadinčiau to, ką pamačiau. Tikriausiai tyčia pliaže išpjauta šitiek medžių – juodalksnių, – savo įspūdį nupasakojo netoli Draudenių gyvenantis vyras. – O žmonės kalbėjo, kad tvarkant pliažą medžius stengtasi išsaugoti.

– Eina sau, – pamatęs vaizdą, tegalėjo pasakyti žurnalistės bendrakeleivis nuvykus į Draudenius.

Palei ežerą keliasdešimties metrų ilgio atkarpoje guli gausybė medžių. Pirmas įspūdis privažiavus prie ežero paplūdimio pribloškė – pagalvoji, kad praūžė galingas viesulas: kai kurie medžiai guli po vieną, kitose vietose – suvirtę krūvomis, virstantys medžiai aplaužę kitų medžių šakas, styro nuo keliasdešimties centimetrų iki gero metro lūžusių kamienų atplaišos. Arčiau priėjęs pamatai, kad tai ne gamtos stichijos padarinys – rankas neabejotinai prikišęs žmogus, nes medžių kamienai pjauti pjūklu.

Siautėjo vietos gyventojas

Aikčiojo ir paplūdimio apžiūrėti atvažiavę vietos gyventojai.

– Žinom žinom, kas tai padarė. Protu nesuvokiama, – kalbėjo pagyvenusi pora.

Pasak kaimo gyventojų, veikiančio pjūklo garsą jie išgirdo šeštadienį, apie septintą valandą vakaro. 

– Iš pradžių nieko blogo neįtariau, nes pjovė kiek tolėliau nuo vandens. Paskui pjūklas nutilo. Kaip vėliau paaiškėjo, jis buvo užstrigęs medyje. Skambinau tą vakarą ir policijai, ir seniūnui, tik jo telefonas buvo išjungtas, ir aplinkosaugininkams. Bet niekas nereagavo, tik sakydavo, tai gal leidimą turi, kad atvažiuos. Tą vakarą ilgai laukiau, bet taip niekas ir nepasirodė, – kalbėjo vietos gyventojas, pridūręs, kad tą vakarą ir poilsiautojų, ir žvejų prie ežero buvo nemažai.

Pasak įvykio liudininkų, medžius pjovė Draudenių kaimo gyventojas Vitalijus V., redakcijos žiniomis, bedarbis trisdešimtmetis.

Bandydami suvokti tokio poelgio priežastis, Draudenių kaimo gyventojai svarsto, kad išpjovus  medžius buvo atvertas vaizdas į ežerą.

– Va, žiūrėkite. Išpjauta juosta nuo pavėsinės tiesiai į ežerą. O ir pjauti pradėjo nuo pavėsinės, – beprotiško poelgio priežastis bandė suvokti vietos gyventojai.

Pasak jų, pavėsinė visai netoli ežero paplūdimio, ji renčiama privačioje žemėje. Kaip spėja draudeniškiai, pavėsinės savininkas ir galėjo paprašyti Vitalijaus V. išpjauti medžius.  

Seniūnija sužinojo tik antradienį

Žygaičių seniūnas Vytautas Juška šią savaitę atostogauja, jo telefonas išjungtas. Antradienį seniūno pavaduotoja Rita Narbutienė teigė apie išpjautus medžius tądien ir sužinojusi iš aplinkosaugininkų, nors vietos gyventojai teigė, kad seniūnijos atstovą prie ežero matė ankstų pirmadienį, 6 valandą.

– Pati nebuvau nuvažiavusi, esu užsiėmusi, gal jūs paskambinkit aplinkosaugininkui Ciganui, jis šiandien buvo nuvažiavęs, sakė, kad kažką įtaria, tai jis gal daugiau pasakys. Aš tik žinau, kad yra toks atvejis, o kas kaip, nežinau, – antradienį „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo seniūno pavaduotoja. 

Įvykio vietoje antradienį apsilankęs Tauragės rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Darius Ciganas patvirtino, kad atliekamas tyrimas, medžius išpjovęs asmuo nustatytas.

– Tik dabar reikia jį pagauti, su policija jo ieškome, – antradienį sakė D.Ciganas.

Aplinkosaugininkai suskaičiavo, kad Draudenių ežero pakrantėje pjūklu nurėžtas 21 medis: juodalksniai ir kelios guobos.

– Pakrantės apsaugos juostoje be projekto jokie darbai negalimi, tai garantuotai pažeidimas, – sakė aplinkosaugininkų vadovas. – Greičiausiai tai valstybinėje žemėje, dar tiksliname.

Pasak D.Cigano, suskaičiavę žalą, kuri turėtų siekti kelis tūkstančius eurų, aplinkosaugininkai surašys protokolą ir greičiausiai siūlys kelti baudžiamąją bylą.

– Už tokius darbus reikia sodinti, – įsitikinęs D.Ciganas. – Neįmanoma logiškai paaiškinti tokių dalykų. Pjauta tik dėl pjovimo.

Paklaustas, kas bus daroma su išpjautais medžiais, D.Ciganas sakė, kad bus siūloma sutvarkyti seniūnijai.

Policija vyko į kitą vietą

Kaip informavo Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės specialistė Rūta Janavičiūtė, pareigūnai pranešimą apie galimai neteisėtai pjaunamus medžius tik ne Draudeniuose, o Balskų kaime (Mažonų sen.) gavo liepos 9-ąją, 21.05 val. Po keturių minučių, pasak R.Janavičiūtės, buvo išsiųstas policijos ekipažas, kuris po keliolikos minučių nuvykęs į Balskus nieko nerado. Kaip teigė R.Janavičiūtė, gali būti, kad arba apie pjaunamus medžius pranešusi moteris blogai nurodė vietą, nes šios dvi vietos painiojamos dažnai, arba gauta klaidinga informacija iš Bendrojo pagalbos centro. 

Tyrimas perduotas Miškų urėdijai

Kaip trečiadienį pranešė aplinkosaugininkai, medžiai Draudeniuose išpjauti miško paskirties valstybinėje žemėje, tad tyrimas perduotas Miškų urėdijai. Tauragės miškų urėdijos miško želdinimo ir miško apsaugos inžinierius Saulius Austrevičius informavo, kad tyrimas tebevyksta, jau nustatyta, kad iškirsta devyni kietmetriai augančių žalių medžių, daugiausia juodalksnių, kelios ievos, žala aplinkai – 2600 eurų. Pasak miškininko, jei pažeidėjas sutiks sumokėti baudą, jo laukia administracinė, jei nesutiks – baudžiamoji atsakomybė.

Draudeniuose – kaip Palangoje 

Vietos gyventojai, neatsistebėdami vandalizmu, pasakojo, kad po išvalymo Draudenių ežerą labai pamėgo poilsiautojai. Ir žvejų ten netrūksta.

– Vanduo dabar švarus, gražiomis dienomis šiltas, tai poilsiautojų būna kaip Palangoje, tirštai. Karštą dieną net sunku prieiti išsimaudyti, – sakė draudeniškiai.

Anksčiau, pasak gyventojų, per sužėlusius krūmus ir medžius net ežero nesimatė. Prieš gerus trejus metus prasidėję ir jau baigti ežero valymo darbai į Draudenius vilioja ne tik aplinkinių vietovių gyventojus, atvyksta ir iš toliau. 

 

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras