Teismo sprendimas patuštins Šilumos tinklų kišenę(10)

Daiva ŽEBELIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2016-11-15 09:16

Renaldo Malycho nuotrauka

Klaipėdos apygardos teismas po ilgo bylinėjimosi civilinėje byloje tarp ieškovės UAB „Timbex“ ir atsakovės  savivaldybės kontroliuojamos Tauragės šilumos tinklų bendrovės paskebė savo sprendimą, kuris, jei įsiteisės, gerokai patuštins savivaldybės įmonės biudžetą. Teismų įsikišimo prireikė, nes Tauragės šilumos tinklai nesilaikė sudarytos pirkimo-pardavimo sutarties, pagal kurią buvo įsipareigoję pirkti kurą iš bendrovės „Timbex“.

Teisme nurodė 94 tūkstančių eurų nuostolį

2013 m. gegužės 14 d. buvo sudaryta biokuro, tai yra smulkintos medienos, pirkimo- pardavimo sutartis, pagal kurią Tauragės šilumos tinklai įsipareigojo sutarties galiojimo metu nedeginti savo eksploatuojamame šilumos katile iš kitų tiekėjų pirkto biokuro. Pirkimo-pardavimo sutartis buvo sudaryta ketveriems metams, kai bendrovei vadovavo Vaclovas Karbauskis. Pasikeitę Tauragės šilumos tinklų vadovai – Rimantas Šerkšnas, o vėliau Mindaugas Nevardauskas – su tokia sutartimi nesutiko. Prasidėjus teisminiams procesams, taikos sutartimi ši pirkimo-pardavimo sutartis buvo sutrumpinta iki trejų metų. 

Tačiau, kaip Klaipėdos apygardos teismui nurodė bendrovė „Timbex“, nuo 2015 metų liepos Tauragės šilumininkai pažeidė sutartį – biokurą perka ne iš „Timbex“, o iš kitų biokuro tiekėjų, dėl to kuro tiekėjai teigė patyrę 94 498,93 Eur nuostolį dėl negautų pajamų. „Timbex“ taip pat prašė iš Tauragės šilumos tinklų priteisti 8,05 procento metinių palūkanų už priteistiną sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo dienos ir bylinėjimosi išlaidas.

Šilumininkai: siekėme mažesnės kainos 

Tauragės šilumos tinklai nesutiko su jiems pareikštais reikalavimais, teismui aiškino, kad „Timbex“ neįrodė nuostolių fakto ir dydžio, esą ieškinyje nurodyti duomenys apie Tauragės šilumos tinklų pirkto biokuro kiekį yra neteisingi. Tauragės šilumos tinklų atstovai teisme įrodinėjo, kad biokurą iš kitų tiekėjų pirko vadovaudamiesi sutarties nuostatomis, leidžiančiomis pirkti tokį kurą iš kitų tiekėjų, jei jų pasiūlyta kaina 10 ar daugiau procentų mažesnė nei ieškovės, kad pirkti kurą energijos išteklių biržoje Tauragės šilumos tinklus įpareigojo pasikeitęs teisinis reglamentavimas. Anot Tauragės šilumos tinklų atstovų, biokurą pirkti energijos išteklių rinkoje esą daug pigiau, o tai turi įtakos šilumos kainos mažėjimui. Pasak šilumininkų, Tauragės šilumos tinklai yra viešąsias paslaugas teikianti įmonė, kurios pagrindinis tikslas yra ne pelnas, o Tauragės rajono gyventojų aprūpinimas šiluma kuo mažesnėmis sąnaudomis.

Sprendimas – Tauragės šilumos tinklų nenaudai 

Tauragės šilumos tinklų atstovai nesugebėjo iki galo įrodyti savo nekaltumo. Teismas, įvertinęs nustatytas ir faktines bylos aplinkybes, priėjo išvados, kad „Timbex“ taip pat tik iš dalies pagrindė ieškinio reikalavimus. Be to, teismas nusprendė, kad abi sutarties šalys nebuvo pakankamai suinteresuotos sutarties vykdymu. Tauragės šilumos tinklai, žinodami, kad biokuro gali gauti pigiau nei iš „Timbex“, esą galėjo juos apie tai informuoti. Kita vertus, duomenys apie vidutinę biokuro kainą yra vieši, todėl „Timbex“ taip pat galėjo pasidomėti vyraujančiomis biokuro rinkos kainomis ir spręsti klausimą dėl biokuro kainos mažinimo, bet to nepadarė. Teismas manė, kad abi šalys lygiomis dalimis kaltos dėl sutarties netinkamo vykdymo, todėl iš atsakovės – Tauragės šilumos tinklų, ieškovei – „Timbex“ priteistinas 50 proc. nuostolių atlyginimas, tai yra už 21 641,14 MWh energijos, gautos sudeginus atitinkamą kiekį biokuro.

Išnagrinėjęs bylą, Klaipėdos apygardos teismas nusprendė „Timbex“ ieškinį tenkinti iš dalies. Iš Tauragės šilumos tinklų bendrovei „Timbex“ priteista 38 428,12 Eur nuostolių ir 8,05 procento metinių palūkanų nuo šios sumos.

Iš „Timbex“ Tauragės šilumos tinklams priteista 3233,78 Eur bylinėjimosi išlaidų.

Sprendimas dar neįsiteisėjęs, per 30 dienų jis gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

M. Nevardauskas: „Šilumos vartotojai laimėjo“

Tauragės šilumos tinklų direktorius Mindaugas Nevardauskas „Tauragės kurjeriui“ sakė, jog penktadienį, darbo dienos pabaigoje, paskelbtą Klaipėdos apygardos teismo sprendimą jau perskaitė. Anot jo, iš Tauragė šilumos tinklų bendrovei „Timbex“ priteista trečdalis jų priskaičiuotos sumos. Ar teismo sprendimą Tauragės šilumos tinklai skųs, esą neaišku, dėl to jis dar turįs pasitarti su bendrovės valdyba. Viešai išsakyti savo poziciją, vos tik perskaitęs sprendimą, Tauragės šilumos tinklų direktorius M. Nevardauskas nesiryžo. 

– Tačiau net ir tuo atveju, jei sumokėtume priteistą lėšų dalį, šilumos vartotojai bus laimėję, nes yra sutaupę 10 kartų daugiau. Jei būtų tęsiama minėta pirkimo-pardavimo sutartis ir jei biokurą būtume pirkę iš „Timbex“ pagal tą kainą, kuri buvo nustatyta sutartyje, o ne iš biržos, vartotojai būtų sumokėję 330–350 tūkstančių eurų daugiau. Mūsų tikslas – kurą tiekti mažiausiomis sąnaudomis. Mes atstovaujame vartotojams, tačiau pasikeitus rinkos sąlygomis nebuvo galimybės sutarties nutraukti, todėl taip ir išėjo, – paaiškino M. Nervardauskas.

Pasak Tauragės šilumos tinklų direktoriaus, priteista suma nėra labai didelė bendrovei, kurios apyvarta – per tris milijonus eurų.

– Jei įsigalios toks teismo nuosprendis, kokį jį matėme, ir teks šią sumą sumokėti, Tauragės šilumos tinklai tai padarys iš vidinių resursų – iš savo pelno, – sakė M.Nevardauskas.

Esą priteista suma nebus įskaičiuota į išlaidais skaičiuojant šilumos kainas vartotojams.

UAB „Timbex“ generalinis direktorius Robertas Ašmonas „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad dar turi laiko nuspręsti, ar skųsti teismo sprendimą, į kurį dar nė nespėjo įsigilinti.   

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras