Kandidatui į ministrus – koalicijos partnerių dūriai(36)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2016-11-16 08:30

Darius Petrošius. Renaldo Malycho nuotrauka

Po iškilmingų priesaikų vakar darbą pradėjo naujasis Seimas. Derybos dėl postų aukščiausiosios valdžios sluoksniuose taip pat eina į pabaigą, viešumoje jau girdimos galimų ministrų pavardės. Tarp jų – ir tauragiškio, kadenciją baigusio Seimo nario Dariaus Petrošiaus pavardė. Derybų įkarštyje ją su kriminaliniu pasauliu susiejo valstiečių ir žaliųjų derybininkas Povilas Urbšys. Kandidatas į ministrus tokias sąsajas neigia – vadina nesąmonėmis. 

Socdemams – trys ministerijos

Valstiečių ir žaliųjų sąjungai susitarus su socialdemokratais dėl koalicijos, įvardintos ir galimų ministrų pavardės. Pagal partijų susitarimą socialdemokratai naujoje Vyriausybėje pretenduos į trijų ministerijų vadovų postus, valstiečiai žalieji – į 11, jiems priklausys ir premjero bei Seimo pirmininko postai.

Socialdemokratai pretenduoja į Ūkio, Teisingumo ir Užsienio reikalų ministerijas.

Vadovauti Teisingumo ministerijai rinktasi tarp buvusio Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko ir taip pat buvusio Seimo nario, tauragiškio Dariaus Petrošiaus. Apsispręsta siūlyti D.Petrošiaus kandidatūrą, kuris baigusiame kadenciją Seime buvo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, vadovavo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijai.  

„Tauragės kurjerio“ kalbintas kraštietis D.Petrošius sakė jau anksčiau žinojęs, kad siūlymas vadovauti ministerijai buvo svarstomas partijos viduje. Būta pasiūlymo vadovauti ir kitai ministerijai – Krašto apsaugos, tačiau kandidatą į šį postą siūlys Prezidentė.

– Iš pradžių vadovauti ministerijai buvau atsisakęs dėl asmeninių priežasčių, – prisipažino D.Petrošius, – mat sutikimas sukeltų didžiulių pasikeitimų mano šeimai. Kol buvau Seimo narys, kone visas mano dėmesys buvo sufokusuotas į Tauragę, jos reikalus ir problemas, juk buvau išrinktas vienmandatėje apygardoje. Dabar tai keistųsi. Vis dėlto vėliau, pasitaręs su namiškiais, radau sprendimą ir sutikau. 

Paklaustas, kodėl partiečiai apsistojo ties jo kandidatūra, D.Petrošius svarstė, kad tikriausiai partijos kolegos susidarė nuomonę apie jį ketverius metus stebėdami jo darbus.

– Esu toks žmogus, kuriam pirmiausia rūpi rezultatas, – sakė kandidatas į ministrus. –  Visiems reikia proceso, o man reikia rezultato. Ne triukšmą sukelti, o eiti prie rezultato, kad gyventume gerai ir saugiai. Žinoma, dažnai tai būna susiję su Seimu, su įstatymų leidyba. O kaip dirbs naujasis Seimas – matysim.

Dabar D.Petrošiaus kandidatūra turi būti teikiama būsimam ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui, vėliau laukia įvairių tarnybų patikrinimai ir tik tada būsimo ministro kandidatūra bus teikiama Prezidentei.

– Yra tekę bendrauti su prezidente, tada, kiek žinau, jos atsiliepimai apie mane buvo teigiami, – sakė D.Petrošius.     

Pirmi darbai būtų jau pradėtų tąsa

Paklaustas, kokie darbai, jo manymu, būtų svarbiausi, jam ėmus vadovauti Teisingumo ministerijai, socialdemokratas D.Petrošius sako, kad reikėtų tęsti ankstesnio ministro pradėtus darbus.

– Pirmiausia svarbu baigti teismų reformą, – teigia kandidatas į ministrus, – manau, reikia įkurti tarėjų instituciją, kad į teismų darbą būtų labiau įtraukiama visuomenė. Būtina spręsti ir su kalėjimų sistema susijusias problemas, probacijos klausimus ir daug kitų dalykų.   

Kalbėdamas apie darbus ministerijoje D.Petrošius pabrėžė, kad ministras privalo ne tiek išmanyti visas teisines problemas, kiek turėti organizacinių gebėjimų.

Atsižvelgs į politinę valią

Penktadienį Seime žurnalistų paklaustas, ar sieks partnerystės įteisinimo Lietuvoje,  D.Petrošius sakė, kad sprendimą, ar teikti siūlymą dėl partnerystės įstatymo, priims atsižvelgdamas į politinę valią.

– Tai diskusijų klausimas, žiūrėsime, kokia yra politinė valia, kurioje vietoje stringame, kokia bus Seimo pozicija. Nematau jokių problemų pateikti Seimui, o Seimas tegul apsisprendžia, – teigė D.Petrošius.

Jo paties požiūris šiuo klausimu, pasak D.Petrošiaus, „labiau atitinka partijos poziciją“.

Ankstesnysis teisingumo ministras socialdemokratas Juozas Bernatonis yra inicijavęs teisės aktų projektus, kuriais būtų įteisinta vyro ir moters partnerystė, bet bandymai juos pateikti Seime iki šiol buvo nesėkmingi. Partnerystė, kaip bendras gyvenimas kartu, neįregistravus santuokos, numatyta 2001 metais įsigaliojusiame Civiliniame kodekse, tačiau realiai institutas neveikia, nes iki šiol nebuvo parengtas specialus įstatymas.

„Tokia politikos kaina“

Pasklidus žiniai apie tai, kad D.Petrošiui siūlomas teisingumo ministro postas, netruko pasigirsti ir neigiamos informacijos. Apie Petrošių šeimos galimas sąsajas su keliskart teistu Arūnu Pukeliu sekmadienį LNK televizijos laidoje „Alfa savaitė“ prakalbo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos derybininkas Povilas Urbšys.

Pasak jo, 2009 metais po Šviniaus ir tuometinio Tauragės vicemero Raimondo Matemaičio konflikto pastarasis sulaukė grasinimų, kad po savaitės nebeliks šiame poste. Po kurio laiko rajono valdančioji dauguma sugriuvo, o vicemeru tapo D.Petrošiaus tėvas Pranas Petrošius.

– Į šitą klausimą žiūriu ramiai, – paprašytas pakomentuoti apie įtarimus sakė D.Petrošius. – Pats tos laidos nemačiau, bet, kiek suprantu, ten buvo tik samprotavimai, visiškai neparemti faktais. Sunku vertinti nesąmones. Tegul pateikia konkrečius faktus apie mano sąsajas, tada kalbėsim. Puikiai žinau, kad tokių faktų nebus ir neabejoju, kad šitą informaciją dar kartą patikrins specialios tarnybos, viską išsiaiškins ir padarys išvadas, nors jau esu tikrintas pertikrintas, turiu visus leidimus dirbti su slapta informacija. O su minimu asmeniu neturiu jokių sąsajų, gal kokį kartą esu matęs viešame renginyje, – kalbėjo D.Petrošius.

Jei D.Petrošiaus kandidatūra būtų patvirtinta, tai būtų jau ne pirmas tauragiškis, tapęs teisingumo ministru – 2009–2012 m. šiai ministerijai vadovavo mūsų kraštietis, dabartinis Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Skaityti komentarus (36) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras