Būsimas kalėdinis šurmulys: trys šventiniai savaitgaliai (10)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-11-14 08:57

Renaldo Malycho nuotrauka

Rajono savivaldybės meras ir administracijos direktorius mėgsta pabrėžti apie jų vykdomą viešą ir skaidrią politiką, tačiau realybėje elgiasi visai ne taip. Ilga kelionė per kopas – kitaip nepavadinsi norą kraštiečius informuoti, kokia šiemet bus artėjančios eglutės įžiebimo šventė, ko tikėtis ir kokių staigmenų gali laukti tauragiškiai ir svečiai. Nors viešumoje jau pasirodė kone šventės scenarijus, „Tauragės kurjeriui“ valdininkai teigia, kad dėl visko dar tik tariamasi. Ir tariamasi už uždarų administracijos direktoriaus kabineto durų – iš lapkričio 4-ąją vykusio pirmojo kalėdinės šventės organizavimo komisijos posėdžio žurnalistė buvo išprašyta. Tiesa vėliau direktoriaus širdis suminkštėjo, ir žurnalistė buvo pakviesta į kitą komisijos posėdį.

M.Petraitis: „Svečių nelaukiame“ 

Bendrauti su kai kuriais savivaldybės valdininkais ne taip ir paprasta. Rajono gyventojų tarnai leidžia sau daug – ne tik pažeisdami visuomenės informavimo įstatymą neteikia informacijos arba vilkina jos pateikimą, neleidžia dalyvauti ir savivaldybės komisijų posėdžiuose, o bendravimas akis į akį darosi vis atgrasesnis, net bauginantis.

Prieš gerą savaitę prie savo kabineto durų prieš kalėdinės šventės organizavimo komisijos posėdį pamatęs žurnalistę, savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis pirmiausia pasakė, kad svečių nelaukiama. Bet ar žurnalistas svečias? Jis atlieka savo pareigą rinkti ir skleisti viešą informaciją, o savivaldybės pastatas nėra privati erdvė. Į tokius pastebėjimus direktorius nekreipė dėmesio, ir trumpai gana griežtai žurnalistei parodė duris, esą posėdis darbinis.

Pinigai renginiams, apie kuriuos nekalbama

Nors posėdis ir pirmas, bet akivaizdu, kad po mėnesio turėsiančios vykti šventės scenarijus valdininkams jau žinomas. Tik kyla klausimas, į kurį kol kas atsakymo pateikti negalima, bet netrukus turėtų paaiškėti, kas sugalvojo preliminarų jau paviešintą šventės scenarijų? Juo labiau, kad jau ir finansavimu iš savivaldybės biudžeto pasirūpinta.

Spalio 26 -ąją, tą dieną, kai šventės organizavimo komisija tik buvo sudaryta, vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje politikai perskirstydami biudžete sutaupytas informacinių sistemų aptarnavimui skirtas lėšas – 20 tūkst. eurų – skyrė viešiesiems renginiams rajone organizuoti.

Prieš savivaldybės tarybos posėdį svarstant biudžeto perskirstymą jungtiniame savivaldybės tarybos komitetų posėdyje tarybos narys Silverijus Statkus pasiteiravo, kam konkrečiai bus skiriami pinigai, pervesti į viešųjų renginių eilutę.

Projekto sprendimą pristačiusi savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Irma Jurkšienė paaiškino, kad Kultūros ir sporto skyrius pateikė prašymą lėšų skirti eglutės įžiebimo šventei. Esą 10 tūkst. eurų tikimasi sulaukti iš rėmėjų, o rajono biudžete tam rezervuojama dar 20 tūkst. eurų. Vien scenos įrengimui, įgarsinimui ir apšvietimui, kaip teigiama Kultūros ir sporto skyriaus prašyme, reikalinga suma siekia 10 tūkst. eurų. Atlikėjų honorarams prašoma  6 tūkst. eurų, kalėdinėms vaikų pramogoms numatomi 3 tūkst. eurų, o kanceliarinėms prekėms – 1 tūkst. eurų. Pasak mero padėjėjos Vytautės Čėsnaitės, sumos paskirstytos preliminariai, kol kas konkrečiai pasakyti, kiek kas kainuos, negalinti.

– Iš kur žinoma pinigų suma? Ar jau konkursas įvykęs? – pateikus konkrečius skaičius per komitetų posėdį pasiteiravo tarybos narys S. Statkus.

Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio, už biudžete numatytus 8 tūkst. eurų pagal dabartines kainas eglutės įžiebimo šventės „neįmanoma padaryti“. 

Pasiteiravus, kuo remdamasis Kultūros ir sporto skyrius prašė tokių sumų, kaip tai pagrįsta, savivaldybės mero padėjėja V.Čėsnaitė „Tauragės kurjeriui“ atsakė, kad „lėšos buvo prašomos atsižvelgiant į nuolatinį paslaugų brangimą ir neaiškumą dėl rėmėjų galimų aukų. 2015 m. suplanuotas per mažas poreikis (8000 Eur), tad teiktas prašymas tarybai skirti papildomų lėšų.“

Direktorius pasiūlė atlikėjus

Praėjusį trečiadienį į posėdį rinkosi eglutės įžiebimo šventės organizavimo komisija. Posėdyje dalyvavo komisijos nariai meras Sigitas Mičiulis, administracijos direktorius komisijos pirmininkas Modestas Petraitis, jo pavaduotojas Vytautas Navickas, Kultūros ir sporto skyriaus atstovės Dalia Naujokienė ir Rita Matemaitienė, miesto seniūnas Virginijus Žilius. Nedalyvavo į komisiją įtraukta buvusi mero patarėja Virginija Eičienė ir atostogavusi mero padėjėja Vytautė Čėsnaitė. Į posėdį nebuvo kviesti komisijos sudarymo mero potvarkiu „dalyvauti komisijos darbe“ pakviesti Kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis ir Moksleivių kūrybos centro (MKC) direktorė Jolanta Kazlauskienė.

Posėdyje dalyvavę komisijos nariai nusprendė, kad eglutės įžiebimo šventė bus organizuojama gruodžio 10-ąją. Kitoms galimos datoms – lapkričio pabaigoje ar gruodžio pirmąjį savaitgalį – nepritarta.

Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė R.Matemaitienė pristatė, kad darbiniuose pasitarimuose, tiesa, kas tarėsi, nebuvo paminėta, kalbėta, kad gruodžio 17-ąją vyks tradicinis kalėdinis bėgimas, o pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, Pilies aikštėje bus pašventinta prakartėlė.

Pirmojo šventinio renginio akcentas bus eglutės įžiebimas. Kaip sakė R.Matemaitienė, galvojama apie išskirtinę kelių aukštų sceną, kuri turėtų būti pastatyta šalia žaliaskarės, o žaismingumo suteiks pastatų, medžių apšvietimas, kuris liks visą šventinį laikotarpį. Komisija balsavo, kurią grupę kviesti koncertuoti per eglutės įžiebimo šventę. Buvo atsisakyta siūlytų atlikėjų Mariaus Jampolskio ir Irūnos, kurie, pasak M.Petraičio, Tauragėje yra koncertavę ne kartą, kaip ir operos solistas Liudas Mikalauskas, o grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, komisijos pirmininko nuomone, nelabai tinkami tokiam renginiui. Visi komisijos nariai balsuodami pritarė M.Petraičio nuomonei, kad tinkamiausias šiai progai būtų grupės „Rondo“ ir „Božolė“ choro pasirodymas. Pasak R.Matemaitienės, šis koncertas įneštų šventiškumo. Koncertuoti bus kviečiami ir vietos atlikėjai. Tą dieną Pilies aikštėje veiks vietos amatininkų mugė.

O gruodžio 17-ąją, per kalėdinį bėgimą, kurį Kultūros ir sporto skyrius organizuos kartu su Mėgėjų bėgimo klubu, Pilies aikštėje veiks ir mugė, sukviesianti ne tik vietos, bet ir visos šalies tautodailininkus. Jie įsikurs palapinėse, kurias pastatys viešąjį pirkimą laimėjusi įmonė. Pasak R.Matemaitienės, kiek ji domėjosi, tai palapinės turėtų būti 4x4 m dydžio, o tilpti jose galės po 2–4 prekiautojus. Tokių palapinių, kaip teigė R.Matemaitienė, turėtų būti 4–5.

Kaip ir pernai, šiemet planuojama dešimt dienų veiksianti kalėdinio pašto būdelė, pernai sulaukusi 1300 lankytojų ir pačių geriausių atsiliepimų.

1,5 tūkst. eurų numatyta skirti fejerverkams. Nors meras S.Mičiulis nepritarė šiam sprendimui, komisijos nariai, atsižvelgdami į tai, kad šventėje dalyvaus gausus būrys vaikų ir jaunimo, pritarė fejerverkams.

Pagalbos komisija prašys ir rajono įstaigų: MKC – suvaidinti parengtą kalėdinį spektaklį ir pagaminti puošnią lentą su išpjautais veidukais, kad būtų galima nusifotografuoti, o Kultūros centro – paruošti šventės plakato maketą ir registruoti mugės dalyvius.

Eglute rūpinasi seniūnija 

Prieš pirmąjį komisijos posėdį miesto seniūnas ir komisijos narys V.Žilius sakė, kad jis žino, kokius darbus turi atlikti prieš didžiąsias metų šventes, tad jam ir jokių komisijos nurodymų nereikia.

– Pastatysim eglutę, naujus motyvus ant eglutės užsakėme, remontuojame šviečiančius miesto papuošimus, kabinamus ant apšvietimo stulpų. Kas man priklauso, žinau ir be komisijos, – trumpai apie seniūnijos laukiančius ir jau atliekamus darbus sakė miesto seniūnas.

D.Radzevičius – įstaigos turi informuoti apie savo veiklą 

Situaciją, kaip savivaldybės valdininkai slepia informaciją nuo žiniasklaidos, o kartu ir visuomenės, kai neįsileidžia žurnalistų į komisijų posėdžius, pakomentavo Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius:

– Bendras principas visoms valdžios ir savivaldos institucijoms, žiūrint į viešo administravimo įstatymą ir kitus teises aktus, remiasi atvirumo principu. Įstaigos turi būti ne tik atviros, bet ir informuoti apie savo veiklą. Jei posėdžiai tampa uždari ir nenorima matyti žiniasklaidos, tai tokio dalyko neturėtų būti iš principo. Vienintelis pateisinimas daryti uždarus posėdžius apibrėžtas  įstatymų numatytais apribojimais: kai yra valstybės paslaptis, kai yra kitų duomenų, kurių pagal įstatymą negalima viešinti. Ir tai turi būti aiškiai reglamentuota ir pasakyta. Net teismai, kurie ilgą laiką buvo linksniuojama kaip uždariausia institucija, šiandien yra pakankamai atviri, jau nekalbant apie tai, kad daugybė medžiagos galima rasti internete. Savivaldoje, o pats žodis reiškia vietos žmonių įtraukimą, atsitvėrimą, jei nėra rimto pagrindo, yra mažų mažiausiais kvailas, jeigu nepasakyti, kad pavojingas visuomenei. 

Abejonės liko

Abejonių ir nemažai diskusijų kėlė ir pernykštis kalėdinių renginių organizavimas, kuris pirmą kartą buvo patikėtas tarybos narės liberalės Rimos Bandzinaitės-Latožienės vyro Valdo Latožos valdomai VšĮ „Šou imperija“. Pernai irgi paslapčių netrūko, o kai kurių valdininkų atsakymai neįtikino, kad skelbto renginių organizavimo pirkimo sąlygos nebuvo pritaikytos konkrečiai įmonei, kad renginio scenarijus nebuvo aptartas iš anksto, o komisijos posėdžiai ir paslaugos pirkimas tebuvo formalumas. Todėl iki šiol neatsakyta, kaip iš numatytų 8000 eur sąmata išaugo iki beveik 33 tūks. eur. Kaip neatsakyti ir klausimai dėl miesto šventės išpūsto biudžeto. Neatsakytų klausimų yra ir daugiau. Tačiau atsakymus vargu ar žino ir patys rajono vadovai. Bent jau tokius, kuriuos nebūtų gėda pasakyti visuomenei.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras