Saulius Bagdonas: „To, ką patyriau, nelinkėčiau niekam“ (34)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-03-09 13:14

Ekstremalui Sauliui Bagdonui teko pažvelgti mirčiai į akis, tačiau jis sako, kad tai jo nesustabdys, jis ir toliau įvairiais renginiais garsins Tauragę. Romualdo Vaitkaus nuotraukos

Šeštadienį pažvelgęs mirčiai į akis, pirmadienį „Aktyvios Tauragės“ vadovas Saulius Bagdonas jau skubėjo į savo darbovietę – Pagramančio regioninio parko direkciją. Moters dienos progai skyręs šiųmetinį renginį ant Tauragės Jūros upės užtvankos, garsusis Tauragės ekstremalas, kaip ir visos renginio dalyvės bei jo stebėtojai, žinoma, vylėsi, kad atrakcija pavyks puikiai. Deja, likimas pagrūmojo pirštu – renginio metu, leisdamasis kajaku nuo užtvankos, vos nepaskendo pagrindinis jo organizatorius. Vieno geriausių bičiulių ištrauktas ant kranto, šiandien S.Bagdonas viešai atsiprašo renginio dalyvių ir tikina savo planų garsinti Tauragę neatsisakysiąs. 

Kaip žiniasklaidai pranešė Tauragės ugniagesiai gelbėtojai, apie nelaimę šeštadienio rytą prie Tauragės kavinės „Banga“ juos informavo neprisistatęs asmuo. Pirmasis nelaimės signalas – Jūros upėje, ties užtvanka, skęsta žmogus. Atvykus ugniagesiams, vyras jau buvo ištrauktas, sąmoningas, tačiau sušalęs. Medikai jį nugabeno į ligoninę. Vietoje buvę ekstremalaus sporto klubo darbuotojai paprašė į krantą partempti atitrūkusią valtį. Gelbėjimo valtis buvo nuleista, tačiau dėl stiprios srovės darbų atlikti nepavyko. Renginys buvo nutrauktas.

Tokia oficiali, sausai ugniagesių gelbėtojų pateikiama įvykio versija. Ką iš tikrųjų nelaimės metu išgyveno renginio dalyviai ir jo stebėtojai, matydami, kaip į įnirtingą srovę panyra ir nebeiškyla „Aktyvios Tauragės“ vadovas, žodžiais nusakyti sunku. Nelengva apie tai, ką patyrė, kalbėti ir pačiam Sauliui Bagdonui. Su Sauliumi kalbėjomės pirmadienio rytą. 

– Sauliau, kiek žinome, tu jau nebe ligoninėje.

– Aš, galima sakyti, tiesiai iš Reanimacijos skyriaus išėjau namo. Tiksliau, iš Reanimacijos skyriaus pats išsiprašiau į Vidaus ligų skyrių, ten pagulėjau keturias valandas ir išėjau namo. Šiandien jau esu darbe.

– Kaip šiandien jautiesi, kokia tavo sveikata? Visiems tai labai rūpi.

– Puikiai jaučiuosi, sugrįžtu į gyvenimą.

– Kodėl taip veržeisi namo, gal dar reikėjo pabūti medikų priežiūroje?

– Esu sveikuolis, medikai patys stebėjosi, kad skendęs žmogus mažiau nei per parą išėjo namo. Aš sportuoju, nerūkau, negeriu alkoholio. Ko gero, tai man padėjo greitai atsigauti.

– Paklausiu labai asmeniško dalyko. Ugniagesiai praneša, kad kai buvai ištrauktas iš vandens, buvai sąmoningas. O tos didžiosios akimirkos, didžiosios nelaimės, metu buvai netekęs sąmonės, buvai iškeliavęs ten, iš kur ne visi grįžta?

– Buvau vandenyje praradęs sąmonę, galima sakyti buvau trumpam iškeliavęs. Iš vandens mane ištraukė mano bičiulis, bendražygis Airidas Šmitas. Ačiū jam.

– Ar gali paaiškinti, kodėl taip atsitiko? Ko jūs neapskaičiavote, ar prieš renginį bandėte leistis nuo užtvankos?

– Aš esu daugiausiai kartų nuo užtvankos nusileidęs žmogus Lietuvoj. Turbūt gerokai per 200 kartų. Tai, kas įvyko, įvyko tik dėl mano kaltės, ir aš prisiimu atsakomybę. Renginys galėjo pasibaigti gražiai, jeigu ne mano klaida. Neneigsiu, kad nesklandumas kilo jau pačioje renginio pradžioje, nuo užtvankos leidžiantis vienai mergaitei. Mes abu leidomės, ir ji iškrito iš kajako. Bet nieko blogo tuomet neatsitiko, nes visas merginas mes leidom nuo užtvankos arti „Bangos“ sienos. Ten turbulencijos nebuvo, tik srovė į priekį, link žiūrovų, kur povandeninių grįžtamųjų srovių kur kas mažiau. O aš padariau lemtingą klaidą. Šeštojo nusileidimo metu iš kajako išvirto kita mergina. Tačiau ir jai viskas buvo gerai, ji buvo arti žiūrovų. Pamačiau, kad turiu laiko, ir nutariau kajaką, kuris nuo pirmojo nusileidimo plūduriavo prie užtvankos, išlaisvinti. Nutariau plaukti į apačią ir savo kajaku išmušti tą srovėse besimurkdantį kajaką. Jis buvo nuneštas ties užtvankos viduriu, kur merginos nesileido. Man tikrai niekas neliepė to daryti, sprendimą priėmiau pats. Atsimušęs į kajaką, apvirtau, mane tiesiog išspjovė iš kajako. Patekau į srovę, su ja kovojau. Šioje vietoje srovės sukasi kaip kokioje centrifugoje.

– Kokia buvo pirmoji tavo mintis, kai supratai, kas su tavimi įvyko?

– Viską aš supratau, man nekilo jokių klausimų, kas įvyko. Neprisimenu tik tų keliasdešimties sekundžių, kol Airido buvau velkamas iš vandens. Atsimenu visą savo kovą su srove. Kurį laiką buvau sąmoningas, bet jėgos seko ir viskas temo. Ir viskas, paprasta matematika.

– Ar kitąmet toks ar panašus renginys pavasarį vyks? „Aktyvi Tauragė“ ryšis dar vienam tokiam žingsniui?

– Dabar aš galvoju apie kitus renginius – Pagramančio, mažosios kultūros sostinės, artėjantį šeštadienį vyksiančią didžiausią Tauragės istorijoje inkiliukų kėlimo šventę. O ar šitas renginys vyks kitąmet, negalvoju dar. Mintys dar susijaukusios. Tegu nurimsta emocijos. Šiaip šis renginys turi didžiulį potencialą. Jei pernai jame dalyvavo 36 moterys, šiemet užsiregistravo 73. Suvažiavo moterys iš visos Lietuvos. Jeigu viskas būtų gerai įvykę, kitąmet tikrai būtų gerokai virš 100 dalyvių. Galiu pažadėti, kad padariau išvadas ir pasimokysiu iš klaidų.

– Kaip paprastai būna tokių renginių metu? Ar įmanoma, kad tokius, ypač ekstremalius, renginius stebėtų medikai, budėtų gelbėtojai ant kranto?

– Jei pažiūrėsime plačiau, kas vyksta Lietuvoj, kuo aš asmeniškai labai domiuosi, labai retai kada tokiuose renginiuose budi medikai. Aš fiksuoju ir visus incidentus. Pavyzdžiui, pernai vieno pažintinio pėsčiųjų žygio metu, kurį ne mes organizavome, mirė žmogus. Tačiau mes negalime kiekvieno žygio metu leisti greitajai važiuoti paskui dalyvius.

– Bet leidimasis kajaku nuo užtvankos gerokai ekstremalesnė pramoga nei pėsčiųjų žygis.

– Aš keliauju po visą Europą, esu šokęs su virve daug kartų, esu dalyvavęs daugelyje ekstremalių renginių, tai, žinokit, budintį greitosios pagalbos ekipažą mačiau, ko gero, trijuose ar keturiuose renginiuose. Aišku, man atsakyti į šitą klausimą dabar sunku.

– Kas tokio renginio metu būtų atsakingas už nelaimę? Renginio dalyviai supažindinami su taisyklėmis, instrukcijomis? Jie pasirašo kokį dokumentą?

– Tai ekstremalus renginys. Yra išplatinta instrukcija prieš renginį viešoje erdvėje. Žmonės susipažįsta su tuo, kas jiems gali nutikti. Prieš pat renginį jie dar papildomai supažindinami su galimomis grėsmėmis. Visi dalyviai prieš renginį pasirašo instruktažus.

– Šitame renginyje buvo užsiregistravusių nepilnamečių?

– Taip, buvo. Jų tėvai buvo pasirašę raštiškus susitikimus su instruktažu. Dar kartą noriu pabrėžti – už tai, kas atsitiko, prisiimu visą atsakomybę, atsiprašau visų tų, kuriems teko būti ant kranto ir matyti šitą reginį. Man Tauragė yra numeris vienas pasaulyje. Man Tauragės žmonės yra numeris vienas pasaulyje. Jūs man esate brangiausi visi ir man labai gaila, kad taip viskas įvyko. To, ką patyriau, nelinkėčiau niekam. 

Skaityti komentarus (34) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras