Kaip pavogti milijoną?(42)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-05-24 08:57

Buvusi Martyno Mažvydo progimnazijos vyriausioji finansininkė savo kaltės neneigia, teigiama, kad ji iš mokyklos sąskaitos išgrobstė arti 600 tūkstančių eurų. Virginijos Spurytės nuotrauka

Klaipėdos apygardos teismas antradienį atvertė Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijos pinigų išgrobstymo baudžiamąją bylą. Iš mokyklos dingusi suma milžiniška – daugiau nei 580 tūkstančių eurų. Kaltinamieji – mokyklos direktorius Vidas Misiūnas ir buvusi vyriausioji finansininkė Ona Žukauskienė savo kaltę pripažįsta. Savo ruožtu savivaldybės administracija reikalauja iš jųdviejų atlyginti padarytą žalą – išgrobstytus pinigus į biudžetą grąžinti solidariai. Iš visų pusių šios istorijos stebėtojų ir vertintojų viešai „daužomas“ V.Misiūnas atgailauja, antradienį pareiškė paliksiąs einamas pareigas, tačiau su savivaldybės ieškiniu nesutinkantis. Sako pinigų nevogęs ir jokių turtų, kol vadovauja mokyklai, nesusikrovęs. 

Gresia laisvės atėmimo bausmės

Antradienį Klaipėdos apygardos teismui nepavyko apklausti pagrindinės šios istorijos kaltinamosios – į teismo posėdį Klaipėdoje atvykusios buvusios Martyno Mažvydo progimnazijos vyriausiosios buhalterės 56-erių metų Onos Žukauskienės. Jos advokatas turėjo išvykti į kitos bylos nagrinėjimą. Todėl išklausytas tik mokyklos direktorius.

O.Žukauskienė kaltinama apgaulingu apskaitos tvarkymu ir daugiau negu 583 tūkst. Eur pasisavinimu. Direktoriui 54-erių metų Vidui Misiūnui pateikti kaltinimai neatlikus tarnybos pareigų ir aplaidžiai tvarkius mokyklos buhalterinę apskaitą.

Teisiamajame posėdyje buvo perskaitytas teismui Klaipėdos apygardos prokuratūros pateiktas kaltinamasis aktas. Jame nurodyta, kad O.Žukauskienė, 2003–2013 m. siekdama kaip tariamai jai priklausantį darbo užmokestį pasisavinti didelės vertės svetimą turtą – Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijai ir joje besimokančių mokinių švietimui, ugdymui skirtas Tauragės rajono savivaldybės pinigines lėšas, apgaulingai tvarkė apskaitą. Teigiama, kad nors moteriai priklausantis darbo užmokestis būdavo išmokėtas, ji dar papildomai pagal bankams pateiktus mokėjimo nurodymus persivesdavo sau įvairaus dydžio pinigų sumas.

Direktorius kaltinamas tuo, kad nerūpestingai, netinkamai iš dalies neatliko jam paskirtų pareigų. Kaip nurodyta prokuroro pateiktame dokumente, V.Misiūnas nekontroliavo jam pavaldžios darbuotojos veiksmų apskaičiuojant darbo užmokesčius, piniginių lėšų mokėjimų pervedimo iš mokyklos sąskaitos banke pagrįstumo, todėl sudarė galimybę moteriai pasisavinti jo vadovaujamai įstaigai skirtus pinigus. Be to, nurodoma, kad mokyklos vadovas neorganizavo tinkamo buhalterinės apskaitos dokumentų saugojimo. Dėl to iš dalies nebuvo galima nustatyti mokyklos veiklos, turto, nuosavo kapitalo, įsipareigojimų dydžio ir struktūros. Direktorius teigia, kad dalis buhalterinės apskaitos dokumentų dingo iš įstaigos archyvo. Juos, padedama savo artimųjų, esą galėjo išnešti O.Žukauskienė.

Posėdžio metu abu teisiamieji savo kaltę pripažino. O.Žukauskienės parodymus planuojama išklausyti kitame teismo posėdyje.   

Pagal pareikštus kaltinimus O.Žukauskienei gresia laisvės atėmimo bausmė iki dešimties metų, o V.Misiūnui – laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Teisiamas direktorius: „Aš pinigų nevogiau“

Interviu su nuo 2000 metų Martyno Mažvydo progimnazijai vadovaujančiu direktoriumi V.Misiūnu. Kalbėtis su žurnaliste jis sutiko kitą dieną po teismo posėdžio. Teismo procese jį gina žinoma Tauragės advokatė Stanislava Jorudienė.

„Tauragės kurjeris“. Vakar teismo posėdyje užsiminėte apie atsistatydinimą. Gal galite sukonkretinti – ar jau nusprendėte, kada tai padarysite? Savo kaltę pripažįstate.

Vidas Misiūnas. Taip, ta plotme, kuria kaltinimai man pareikšti, aš nusprendžiau kaltę pripažinti, netempti gumos. Tebūna taip. Manau, kad kažkokių yra ir mano klaidų, neapsižiūrėjimo arba neprižiūrėjimo, todėl ir pasakiau, kad pripažįstu kaltę. Bet griežtai teigiu, kad neprisidėjau prie tiesioginių buhalterės veiksmų. Tik aš nesupratau to.

TK. Bet jūs pasirašydavote ant mokyklos finansinių dokumentų. Negi nepastebėjote, kad jie neteisingi?

V.M. Dabar aš suprantu, kad tikriausiai buvo parengti dvigubi dokumentai. Žinoma, kad tiksliai atsakyčiau į šitą klausimą, turėčiau perversti visus mokyklos dokumentus nuo 2003 metų ir patikrinti kiekvieną pinigų pervedimą, parašą ir visa kita. Kai kas man kelia abejonių. Negalėjau nematyti, jei dokumentai būtų buvę tikri. Tai būtų neįmanoma. Rožinius akinius nebent užsidėjęs buvau.

TK. Kokiais terminais mokykloms pervedami pinigai iš biudžeto? Ar tarybai patvirtinus biudžetą į mokyklos sąskaitą įkrenta visa metų suma?

V.M. Ne, visas mokyklos metinis biudžetas suskirstomas ketvirčiais. Kas ketvirtį, ir tai nepervedami visi pinigai, pinigų pervedama tiek, kiek argumentuotai paprašom. Pagal tai, kiek gaunam sąskaitų, suskaičiuojam, kiek reikia algoms, „Sodrai“, komunaliniams mokesčiams. Reikiamai sumai rašome paraišką. Turim labai stipriai prisižiūrėti, sutilpti į tas pajamas, kurios duodamos ketvirčiui.

TK. Neatsakėte į klausimą, kada paliksite pareigas. Norite užbaigti mokslo metus?

V.M. Parašykite, kad svarstau apie atsistatydinimą. Tačiau kada konkrečiai tai padarysiu, nekomentuoju. Noriu bent jau pabaigti šiuos mokslo metus, kad visa mokykla gyventų įprastu ritmu ir niekas netrikdytų jos ramybės dirbti ateičiai.

TK. Savivaldybė pareiškė ieškinį jums ir Onai Žukauskienei. Padarytą žalą prašoma atlyginti solidariai iš jūsų abiejų. Nesutinkate su juo. Kodėl?

V.M. Ieškinį savivaldybė pareiškė pernai rugpjūtį. Tačiau tuo metu man buvo atšaukti kaltinimai dėl lėšų grobstymo. Tačiau kažkodėl savivaldybė į tai neatsižvelgė ir parašė, kad nori išgrobstytas lėšas prisiteisti solidariai. Nenoriu dar kalbėti apie situaciją konkrečiai. Juk dar bus antras teismo posėdis, dar, man girdint, neapklausta buvusi buhalterė. Man labai įdomu ir smalsu išgirsti jos parodymus.

TK. Norite pasakyti, kad nuo buhalterės parodymų priklausys jūsų sprendimas, kaip elgtis toliau?

V.M. Nemanau, kad tai, ką ji pasakys, daug ką lems. Bet man tikrai smalsu išgirsti.

TK. Jei ne paslaptis, kokia šiuo metu jūsų emocinė būklė? Juk, nepaisant visko, turite eiti į darbą, bendrauti su kolektyvu. Kaip į šią istoriją reaguoja kolektyvas?

V.M. Nežinau, niekas tiesiogiai man nieko nesako. Atvirai pasakius, aš pasitikiu kolektyvu. Ar jis dabar pasitiki manimi, nežinau. Kai prasidėjo tas triukšmas, kolektyvas mane palaikė. Net parašus rinko, kad pasitiki manimi. Žmonės mato, kaip aš gyvenu, kaip su jais bendrauju. Aš drąsiai žiūriu jiems į akis. Aš pinigų nevogiau. Apie savo atsistatydinimą pirma pakalbėsiu su kolektyvu, jį informuosiu pirmiausia, tada paskelbsiu viešai. Esu pažadėjęs kolektyvui kalbėti ir sakyti tai, kas yra.

TK. Sakote, žmonės mato, kaip jūs gyvenate. Pastaraisiais metais nepagerinote savo buities, galbūt įsigijote kokio didelio turto?

V.M. Ne, aš gyvenu uošvių name, kuris statytas prieš 30 ar 40 metų. Maždaug prieš 10 metų uošviai jį mano žmonai perrašė. Tai „alytnamis“, senų laikų statybos. Tikriausiai jau visi mano turtą išstudijavo. Apskritai jokio nekilnojamojo turto neturiu. Nei aš, nei mano šeimos nariai, išskyrus namą, neturi.   

***

Kitas teismo posėdis, nagrinėsiantis su V.Misiūno ir O.Žukauskienės veiksmais susijusią bylą, planuojamas birželio 14 dieną. Jo prisipažino laukiantis ir Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis.

„Savivaldybė darys viską, kad pinigai būtų grąžinti į biudžetą. Laukiu sekančio teismo posėdžio ir toliau spręsiu, ką Tarybai/Merui pasiūlyti. Reikia pasidžiaugti, kad byla atsirado pagaliau teisme“, – „Tauragės kurjeriui“ el. paštu atsakė M.Petraitis, paklaustas, ar neketina inicijuoti mokyklos direktoriaus atstatydinimo.

Skaityti komentarus (42) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras