Pašalpa kaip miražas: matoma, bet nepasiekiama(4)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-04-15 07:30

Antstoliai ginasi pinigų nuo Egidijaus Bajorino sąskaitos nenuskaičiavę. Renaldo Malycho nuotrauka

Pinigų, nors ir varganų, ir dar sunkiai uždirbtų, sąskaitoje turi būti, bet realiai jų nėra. Atidirbęs privalomas valandas, kad gautų socialinę pašalpą, tauragiškis priverstas minti antstolio kontorų slenksčius. Nors visur girdi tą pačią tiesą, kad jo pinigai guli sąskaitoje, banke atsimuša kaip į sieną – pinigų nėra, kreipkis į antstolius. Tada vėl viskas ratu. 

Į „Tauragės kurjerio“ redakciją kreipėsi tauragiškis Egidijus Bajorinas, prašydamas pagalbos išsiaiškinti, kodėl antstoliai iš jo atima visus pinigėlius, gautus kaip pašalpą. Į redakciją atsinešęs mėnesio banko išrašą tauragiškis parodė, kad visus pašalpos pinigus nuskaičiuoja antstoliai, o SEB bankas už kiekvieną operaciją pasiima po 0,41 cento komisinių.

Už audringos jaunystės pasekmės tenka mokėti dabar. Šiemet keturiasdešimtmetį minėsiantis Egidijus teigia praeityje ne kartą buvęs baustas. Tuo metu neturėjo iš ko baudų sumokėti, tad skolos pasivijo dabar – jas visas nuskaičiuoja antstoliai. 

– Pašalpos atimti iš manęs negali, – konstatuoja E.Bajorinas – Taip sunkiai skaudžiomis kojomis pajūryje krūmus roviau, atidirbau valandas, kad gaučiau pašalpą, bet jos pasiimti galimybės neturiu.

Anstoliai neigia pinigus nuskaičiavę, siunčia į banką, o bankas teigia, kad sąskaita tuščia ir kad kreipčiausi į anstolius, – pasakoja tauragiškis.

E.Bajorinas neneigia, kad kartais „draugauja“ su alkoholiu ir tik gyvendamas pas mamą turi ko pavalgyti.

– Suprantu, kad už jaunystės klaidas kažkada reikės sumokėti, bet visos pašalpos atimti negali. Niekas net neklausia, ar turiu už ką pavalgyti, – guodėsi teisybės nerandantis E.Bajorinas, – Kaip kvailys vaikštau į banką nuo kovo 16 dienos, nes antstoliai ten sunčia, o pinigų vis nėra ir nėra.

Kiek skolingas valstybei, Egidijus sako net nežinąs. Kaip ir nežino, kaip ir kodėl jo skolos perduotos ir kitų miestų anstoliams.

– Kad baudų išieškojimai perduoti trims Tauragės antstoliams, tai žinojau. Bet kad atsidūrė Šilutėje ir Klaipėdoje, man niekas net nepranešė, – savo versiją pateikė Egidijus.

Vyriškis teigia, kad visus reikalingus dokumentus antstoliams yra išsiuntęs, tauragiškiams – nunešęs.

– Anstoliai nenori su manim kalbėti, deda telefoną, ir viskas. Arba šneka moksliškai, nepaaiškina žmogiškai. Savivaliauja, – guodėsi E.Bajorinas.

Pasak vyro, su tokiomis problemomis susiduria ir daugiau tauragiškių.

– Pasikalbu su kitais už pašalpas atidirbančiais tauragiškiais. Tai jie sako, kad pasiunčia juos antstoliai ant kelių raidžių, ir viskas. Ne visi ieško galų. Tai aš čia pradėjau ieškoti teisybės, – apie karčią patirtį sakė tauragiškis.

Antstolių versija 

Susisiekus su šilutiškės antstolės Astos Pliuškevičienės kontora buvo paaiškinta, kad antstolė pinigų nenuskaičiavo, tauragiškiui tiesiog reikia eiti į banką ir pašalpą pasiimti. Anstolės kontoroje patikino, kad niekas nieko nenuskaičiavo, nes antstolė mato, jog tai pašalpos pinigai, ir E.Bajorinas laisvai gali disponuoti 81,60 euro pašalpos lėšomis. 

Klaipėdiškės antstolės Santos Selezniovienės kontoroje tauragiškį prisiminė ir sakė, kad labai sudėtinga su juo susišnekėti. Iš banko sąskaitos reikalingų 3 banko išrašo lapų jis į Klaipėdą nusiuntė tik pirmąjį lapą, o paprašytas atsiųsti kitus, to nepadarė. Antstoliai mato, kad tai pašalpa, bet kadangi anksčiau sąskaita buvo areštuota, tai pilietis turi atsiųsti banko sąskaitos išrašą, kuriame matytųsi antstolės nuskaičiuoti pinigai, ir tada pinigai bus grąžinti.

Antstolė šilutiškė Andžela Tamašauskienė paaiškino, kad jos arešto sąskaitoje nėra. Nesutiko antstolė ir su E.Bajorino išsakyta pretenzija, kad A.Tamašauskienė nenoriai bendrauja su tauragiškiu.

– Skambino pats Egidijus, skambino kažkokia moteris, penktadienį socialinė darbuotoja, su visais pašnekėjau, išaiškinau, pasakiau, kieno areštai yra. Tiesiog nežinau, dėl kokių priežasčių negali susitarti su kitais anstoliais, – pirmadienį telefonu „Tauragės kurjeriui“ sakė A.Tamašauskienė.  

Bankas vykdo nurodymus 

AB SEB banko atstovė žiniasklaidai Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė, paprašyta pakomentuoti, kodėl tauragiškio banko sąskaitoje nėra pinigų, atsakė: „SEB bankas, kaip ir kiti šalies bankai ar kredito unijos, dalyvauja Registrų centro sukurtoje piniginių lėšų apribojimų informacinėje sistemoje (PLAIS), t. y. bankas pats nepriima sprendimų, o vykdo tai, ką nurodo ši sistema.

Sistema duomenis apie piniginių lėšų apribojimą tvarko centralizuotai: perduoda finansų įstaigoms apribojimo ir nurašymo nurodymus ir proporcingai paskirsto skolininko lėšas kreditoriams.

Jei skolininko sąskaitai yra nustatyta laisvai disponuojama suma, ji nėra nurašoma automatiškai. Nurašymo nurodymus sistemai teikia Valstybinė mokesčių inspekcija, Lietuvos Respublikos muitinė, SODRA bei antstoliai.“

Kovo 1-osios–balandžio 5-osios banko sąskaitos išraše, kurią į redakciją atsinešė E.Bajorinas, matyti, kad iš viso įplaukų buvo 104,74 euro (pašalpa ir vieno antstolio grąžinta suma), išlaidų – 103,34 euro.

Antstoliai nuskaičiavo 91,49 euro. Komisiniai banko mokesčiai – 3,69 euro, už kiekvieną operaciją po 0,41 cento. Piniginių lėšų apdorojimo sistema (PLAIS), kurią administruoja Registrų centras, nuskaičiavo 8,16 euro.

Susidariusią situaciją nupasakojus valstybinės įmonės Registrų centro atstovui spaudai Andriui Petraičiui, pastarasis paaiškino, kad Registrų centras yra PLAIS sistemos administratorius, arba kitaip prižiūrėtojas.

– Bet kokius sprendimus dėl nurašymo ar lėšų tam tikro kiekio palikimo priima antstolis. Ir tik jis sprendžia, ką nurašyti, kiek nurašyti, kiek palikti ir taip toliau, – telefonu „Tauragės kurjeriui“

sakė Registrų centro atstovas.

Juristai pataria 

Tauragės rajono savivaldybėje pirminę teisinę pagalbą galintys suteikti juristai per savivaldybės atstovą žiniasklaidai Kęstutį Gabšį informuoja, kad antstoliai, prieš pradėdami skolų išieškojimo bylos vykdymo procedūras, paprastai informuoja asmenį, kad bus areštuotos jų banko sąskaitos. Žmogus, kurio sąskaitos yra areštuotos, sulaukęs sprendimo dėl socialinės pašalpos paskyrimo, turėtų kuo skubiau informuoti apie tai antstolį. Taip būtų išvengta nesusipratimų.

Bet jei vis dėlto antstoliai lėšas nuskaitė, asmuo turėtų kuo skubiau kreiptis į antstolį ir informuoti, kad buvo nuskaitytos socialinės pašalpos lėšos. Jei antstolis nespėjo nuskaitytų lėšų pervesti kreditoriams, pinigai asmeniui turėtų būti grąžinti atgal.

Tauragės rajono savivaldybės administracijos specialistai 2015 m. pirminę teisinę pagalbą teikė 690 asmenų. 32 iš jų (4,6%) prašė pagalbos dėl antstolių ir notarų veiklos. Pirminė teisinė pagalba yra teikiama Tauragės rajono savivaldybės administracijos 101 ir 210 kabinetuose pirmadieniais–penktadieniais, darbo valandomis.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras