Dauguma tautos išrinktųjų elektroninėje erdvėje nepasiekiami(15)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-04-26 08:06

Iš dvidešimt penkių Tauragės savivaldybės tarybos narių į redakcijos siųstus klausimus atsakė tik aštuoni. Renaldo Malycho nuotrauka

Lygiai prieš metus savivaldos rinkimus laimėję 25 rajono politikai uždėję ranką ant Lietuvos Respublikos Konstitucijos prisiekė dirbti visuomenės labui. Dirbti, būti matomi ir pasiekiami. „Tauragės kurjeris“ nusprendė patikrinti, kaip vyksta komunikacija, ar operatyviai tarybos nariai reaguoja į elektroninius laiškus. Rezultatai nuliūdino – į redakcijos laiškus atsiliepė tik trečdalis savivaldybės tarybos narių. Neatsiliepė ir pats meras. Kažin, ar į rinkėjų laiškus politikai reaguotų taip pat vangiai?

Operatyvumo patikrinimas 

Iš redakcijos elektroninio pašto antradienį, prieš pat 12 val., po tris klausimus išsiuntėme visiems 25 tarybos nariams specialiai jiems sukurtais adresais. Kad negaištume daug brangaus jų laiko, klausimai nesudėtingi: kaip dažnai gaunate pagalbos prašymų ar pasiūlymų el. paštu, kur ir kaip dažnai pasitikrinate savo el. paštą – telefone, darbo vietoje, savivaldybės kompiuteryje ar namuose, kiek laiko skiriate rinkėjų problemoms spręsti ir kokią realią pagalbą (ne)pavyko suteikti. Atsakymus paprašėme atsiųsti iki trečiadienio 17 val.

Keturiems tarybos nariams – Antanui Stankui, Robertui Piečiai, Vilmantui Liorančui ir Eugenijui Margiui – siųsti laiškai iškart sugrįžo, taigi klausimai jų nepasiekė. Kaip rašoma sugrįžusiuose laiškuose, jų pašto dėžutės sugedusios arba perpildytos.

Operatyviausiai į prašymą atsakyti į kelis klausimus sureagavo tarybos narė Iveta Skurvydienė – dar antradienio vėlų vakarą tarybos narės laiškas pasiekė redakciją. Trečiadienį iki prašytos valandos atsiliepė ir tarybos nariai Efrema Bitinienė, Linas Janušonis, Tomas Arvasevičius, Darius Stankus, Rita Grigalienė, Vidas Bičkus. Ketvirtadienio rytą sulaukėme ir tarybos narės Rimos Bandzinaitės-Latožienės laiško su paaiškinimu, kad siunčia iš asmeninės pašto dėžutės, nes redakcijai siųstas laiškas iš tarybos narės el. pašto sugrįžo. Kad nepavyko laiško išsiųsti iš tarnybinės pašto dėžutės, rašė ir V.Bičkus. Tik du tarybos nariai atsakymus atsiuntė iš tarnybinių pašto dėžučių.

Pagalbos prašymų dažniau sulaukiama telefonu

Atsakydami į klausimą, kaip dažnai el.paštu sulaukia pagalbos prašymų ar pasiūlymų, atsakiusieji tarybos nariai patvirtino, kad šis bendravimo būdas nėra populiarus, laiškų sulaukiama retai. Dažniau į politikų paštus sukrenta kvietimai dalyvauti įvairiuose renginiuose. Rinkėjai savo bėdas politikams dažniausiai išsako telefonu, susitikę akis į akį, renginiuose. Ne vienas tarybos narys paminėjo ir socialinius tinklus – komunikacija vyksta ir ten.

"

Rinkėjai savo bėdas politikams dažniausiai išsako telefonu, susitikę akis į akį, renginiuose.

"

Perskaičius atsakymus susidaro įspūdis, kad daugiausiai po miestą vaikšto tarybos narys D.Stankus, nes jis rinkėjų kreipimųsi sulaukia ir „tiesiog gatvėje“. 

El. laiškus skaito kasdien

Atsiliepusieji į redakcijos laišką el. paštą tikrina kasdien. Tam naudoja ir išmaniuosius telefonus, ir tarnybinius kompiuterius, netingi paštą atsiversti ir anksti ryte ar vėlai vakare. Kaip rašo tarybos narė E.Bitinienė, „gyvename sparčiai tobulėjančių technologijų amžiuje, todėl kontaktą palaikyti paprasta – įdiegtos programos išmaniajame telefone informuoja apie gautą žinutę“. T.Arvasevičius atsakė laiškus skaitąs po darbo, kaip ir I.Skurvydienė. 

Problemų daug

Ilgiausiai kai kurie tarybos nariai paplušėjo atsakinėdami į trečiąjį klausimą apie rinkėjų problemoms skiriamą laiką ir realios pagalbos suteikimą. E.Bitinienė rašo: „Sudėtinga tiksliai nusakyti laiką – jei nuoširdžiai stengiesi atlikti darbą ir prisiimtas pareigas, tuo gyveni nuolat...“. Pasak D.Stankaus, būna dienų, kai tam skiria 2–4 valandas, o kartais neužtenka ir 8 val. T.Arvasevičius rinkėjų problemas sprendžia tiek laiko, kiek reikia išspręsti. Tarybos nariai R.Grigalienė ir V.Bičkus, kai rinkėjams reikia tik patarimo, užtrunka trumpiau, o sudėtingesnių problemų sprendimas pareikalauja daugiau pastangų ir laiko.

Kalbėdami apie realią pagalbą kai kurie tarybos nariai konkrečių darbų vardyti nesileido, kiti paminėjo vieną kitą, o tarybos narė R.Bandzinaitė-Latožienė, surašiusi keletą temų ir problemų, dėl kurių į ją buvo kreiptasi, vos tilpo į lapą.

Gydytoja I.Skurvydienė dažniausiai sulaukia prašymų, susijusių su sveikatos priežiūra, sveikatinimu, gydymu ir konsultavimu. Pedagogės E.Bitinienės teikiamos pagalbos amplitudė plati – nuo tarpininkavimo dėl medžio kirtimo kapinėse iki svarbių švietimo ir kitų sričių aktualijų. R.Grigalienė mini ir bendrus sprendimus, ir pagalbą Tauragę išgarsinusioms trejetuko ir ketvertuko šeimoms, pagalbą nuo gaisro nukentėjusiai šeimai. Skaudviliškis V.Bičkus mini patarimus ir konsultacijas dėl įvairių lengvatų, dalyvavimo projektuose, ilgiau sprendžiamus klausimus dėl gatvių, šaligatvių remonto.

Labai panašias temas apie suteiktą pagalbą įvardija Liberalų sąjūdžio partijos nariai: lopšelių-darželių lankymas, šilumos ūkio klausimai, darželio „Ereliukas“ situacija. Be paminėtų problemų sprendimo, D.Stankui dažnai tenka konsultuoti besikuriantį verslą. T.Arvasevičius rašo įsigilinantis į visų problemas ir pasiūlymus, visada besistengiantis padėti, be galo džiaugiasi, kad kartu su kolegomis tarybos nariais priėmė sprendimą miesto šventę organizuoti be alkoholio. L.Janušonis, rašydamas apie realią pagalbą, mini pinigų skyrimą mokyklų tvarkymui vasarą, kad viskas daroma, jog mokyklų sporto salės būtų tinkamos sportuoti, ieškoma lėšų viso rajono aikštynams sutvarkyti, patvirtinta sportininkų ir trenerių skatinimo tvarka. Ilgiausią savo darbų sąrašą išvardijo R.Bandzinaitė-Latožienė: naujų kompiuterių klasę „Aušros“ pagrindinėje mokykloje, Pagramantyje įsteigtą pailgintos darbo dienos grupę, pagal tėvelių kreipimąsi tarybos narė domisi dėl vienoje ugdymo įstaigoje tvyrančio dvoko, sulaukė kreipimųsi dėl kultūros darbuotojų kompetencijos stokos, dėl netvarkos bibliotekos kaimo filialuose ir ne tik kaimuose, bei daugybė kitų.

Statistika 

Iš šešių tarybos narių moterų atsakymų nesulaukėme tik iš dviejų – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narių Reginos Rimkienės bei vicemerės Aušrinės Norkienės. Į redakcijos laišką neatsiliepė ir abu partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovai Silverijus Statkus ir Kęstutis Petkus. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovui taryboje – A.Stankui – siųstas laiškas sugrįžo, o Darius Bredelis atsakymų neatsiuntė. Liberalai Linas Stankus, Juozas Kniukšta ir meras Sigitas Mičiulis taip pat į klausimus nesureagavo. Ir liūdniausia statistika su socialdemokratų partijos atstovais: dviejų (R.Piečios, E.Margio) laiškai sugrįžo. Jokios žinios redakcija nesulaukė iš Arūno Beišio, Viktoro Kovšovo, Stasio Lapės, Algirdo Mosėjaus, Prano Petrošiaus. Liberalų statistiką gadina sugrįžęs V.Liorančui siųstas laiškas. 

Skaityti komentarus (15) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras