Rinkėjai pažeidimus mato, rinkimų prievaizdai – ne(33)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2015-02-12 14:08

Ketvirtadienį, apie 15.30 val., štai tokį „tvarkiečių“ plakatą po miestą vežiojo Tauragės butų ūkio vadybininkas Juozas Statkus. Skaitytojo atsiųsta nuotrauka

Trys nepilnos savaitės iki savivaldos rinkimų. It prieš kokį pasaulio krepšinio čempionatą po miestą pasklido vėliavėlėmis apkaišyti automobiliai. Politikų veidai šmėžuoja ant mašinų durelių, apiplėšyti kybo ant nudrengtų skelbimų lentų, kioskelių, net greta nuverstų tualetų. O štai Tauragės vicemero brolis, savivaldybės kontroliuojamos bendrovės Tauragės butų ūkis vadybininkas Juozas Statkus savo giminaičio atvaizdą po miestą tampo „įsodinęs“ į priekabą. Nors gatvėmis J.Statkus važinėja darbo valandomis, tačiau tikina, kad šios pastangos jo tiesioginėms pareigoms – rūpintis renovuojamais daugiabučiais – netrukdo. Rinkimų prievaizdai skėsčioja rankomis – suvaldyti tokią reklamą jie bejėgiai. 

Važinėja nuosava mašina 

Kad pamatytum ir įsitikintum kandidatų norą žūtbūt būti matomiems, sekliu būti nereikia. Tauragės butų ūkio vadybininkas Juozas Statkus miesto gatvėmis pastarąją savaitę rastus suko vieną po kito. Prie nuosavo automobilio prikabinęs priekabą, į ją „įsikrovė“ „Tvarkos ir teisingumo“ partijos kandidatus į savivaldybės tarybą, tarp jų – J.Statkaus brolis Silverijus Statkus, siekiantis tapti Tauragės meru.

Kyla pagrįstas klausimas – ar atlikdamas savo tiesiogines pareigas – prižiūrėdamas Tauragės mieste renovuojamus daugiabučius, Tauragės butų ūkio vadybininkas gali kartu reklamuoti vienos politinės partijos kandidatus į savivaldybės tarybą?

Jo darbdavė – Tauragės butų ūkio direktorė Edita Zinkė patvirtino, kad J.Statkus „tvarkiečių“ plakatą po miestą vežioja savo darbo valandomis. Beje, pati E.Zinkė – ne tik „Tvarkos ir teisingumo“ partijos, bet ir Tauragės rinkimų apygardos komisijos narė.

– Juozas Statkus darbo reikalais važinėja nuosavu automobiliu, naudodamas asmeninį kurą, įmonė valdiško kuro darbuotojams nepila. Jis yra vadybininkas, važinėja į renovuojamus namus Vytauto, Vasario 16-osios gatvėmis. Mačiau, kad prisikabino priekabą, kad vežioja partijos reklamą, tačiau uždrausti to daryti jam negaliu, nėra tokių teisinių aktų. Tai, kad jis vežioja tą plakatą, tiesioginiam darbui jam netrukdo, – įsitikinusi E.Zinkė.

Tauragės butų ūkio vadovė patikino pasitarusi apie susiklosčiusią situaciją su rinkimų komisija. Ši pažadėjusi priimti sprendimą.   

Pavaduotojas irgi reklamuoja „tvarkiečius“

Tauragės butų ūkio direktorės pavaduotojas Kęstutis Petkus, pasak E.Zinkės, po miestą važinėja asmeniniu automobiliu, papuoštu partijos „Tvarka ir teisingumas“ vėliavėlėmis. Tačiau įstatymas to nedraudžia.

– Mūsų darbuotojai neturi teisės užsiimti tiesiogine politine reklama darbo metu, mes negalime savo patalpose reklamuoti tik vienos kurios partijos, to ir nedarome, – sakė Tauragės butų ūkio direktorė.

Pasak E.Zinkės, kai kurios partijos, tarp jų ir „tvarkiečiai“, turi sudariusios sutartis su Tauragės butų ūkiu – nuomojasi bokštelį, prašo kitų paslaugų plakatams mieste kabinti. Už šias paslaugas, pasak jos, atsiskaitoma pagal nustatytus įkainius.

Nežino arba negali sakyti

J.Statkus „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad darbo metu brolio ir jo partiečių agitacinį plakatą priekaba vežė tik vieną kartą – ketvirtadienį, kai važiavo apžiūrėti keleto renovuojamų objektų.

– Tik vieną kartą važiavau. Be to, daugiau pėsčias vaikštau, – sakė J.Statkus.

Paklaustas, kur įprastai laiko mašiną su priekaba darbo metu, J.Statkus patikino, kad nuosavoje aikštelėje. Esą brolio nereklamuoja, niekam jokių lankstinukų nedalija ir balsuoti už „tvarkiečius“ neagituojantis. Į kitus žurnalistės klausimus – kas prašė vežioti „tvarkiečių“ politinę reklamą, kur šiuo metu stovi jo automobilis, ar jo priekaboje vis dar yra tas plakatas, J.Statkus atsakinėjo arba „Nežinau“, arba „Negaliu sakyti“.

Paskirs kitą žmogų

Kandidatas į merus Silverijus Statkus, paklaustas, ar prašė brolio Juozo po Tauragę pavežioti jo rinkiminės agitacijos plakatą, tvirtino to nedaręs.

– Brolio nereikia tokių dalykų prašyti. Aš asmeniškai neprašiau. Yra mūsų partijos rinkimų komitetas, jis tuo užsiima, – sakė S.Statkus.

Pasak jo, nuo šiol bus paskirtas kitas žmogus, kuris tą darys vietoj J.Statkaus. 

A.Mosėjus: „Tegu ima atostogas“ 

Tačiau Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus, beje, taip pat kandidatuojantis į savivaldybės tarybą, tik su Socialdemokratų partija, šiuo požiūriu griežtesnis. Jis įsitikinęs, kad savo darbo metu reklamuodamas „tvarkiečius“ Tauragės butų ūkio vadybininkas elgiasi neetiškai.

– Jeigu jis tai daro darbo valandomis, taip negali būti. Savivaldybės kontroliuojamų įstaigų darbuotojai savo tiesioginio darbo metu neturi teisės to adyti. Tegu ima atostogas ir reklamuoja. Pasidomėsim, kad taip nebūtų, – sakė A.Mosėjus.

Rinkimų prievaizdai stebi

Tauragės rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Albina Senkuvienė sako, kad situacija dviprasmiška. Iš pradžių pasvarsčiusi, kad jei toks rinkiminės agitacijos skleidimas netrukdo J.Statkui atlikti tiesioginių savo pareigų, gal ir nieko tokio, vis dėlto ji pažadėjo susisiekti su Vyriausiąja rinkimų komisija. A.Senkuvienė sakė taip pat mačiusi po miestą važiojamą S.Statkaus ir jo partiečių plakatą. Atsakymas iš Vyriausiosios rinkimų komisijos buvo gautas „tvarkiečių“ naudai – jei Tauragės butų ūkis J.Statkui neapmoka už kurą, tai ne pažeidimas.

Tačiau kitam kandidatui į merus rinkimų prievaizdai ne tokie atlaidūs – bendruomenės „Tauragė“ paskyros socialiniame tinkle Facebook viršelio veidu tapusiam liberalui Sigitui Mičiuliui gali tekti aiškintis Vyriausiajai rinkimų komisijai.

Tauragės apygardos rinkimų komisijos pirmininkė A.Senkuvienė apie netinkamai pažymėtą politiko reklamą informavo komisijos Stebėsenos grupę. Išvada – politinė reklama neatitinka rinkimų metu politinėms reklamoms taikomų reikalavimų.

– Turėtų būti nurodyta, kas parengė politinę reklamą, arba apmokėjimo šaltinis. Rajono rinkimų komisijos Stebėsenos grupė kandidatams išsiuntinėjo taisykles, kaip jie turėtų reklamuotis, – teigė rinkimų komisijos pirmininkė.

Pasak jos, Stebėsenos grupė nuolat naršo internete tikrindama, kaip socialiniuose tinkluose reklamuojasi politikai. Užfiksuota ir daugiau pažeidimų – keletas pretendentų į rajono tarybą taip pat savo reklamą pažymėjo netinkamai. Politikų reklaminiuose stenduose mieste, pasak A.Senkuvienės, neatitikimų taisyklėms ar pažeidimų nepastebėta.

„Tauragės kurjerio“ redakcija nuolat gauna skaitytojų laiškų su nuotraukomis, kuriose užfiksuotos politikų reklamavimosi subtilybės. Rengiant šį straipsnį spaudai, redakcijai atsiųsta replika su to paties „tvarkiečių“ kandidato atvaizdu ant kioskelio Tilžės plente. Šalia guli seniai nuverstas medinis tualetas. Skaitytojas rašo: „Partija „Tvarka ir teisingumas“ nuolat giriasi, jog „tvarka bus“. Tauragės vicemeras, į merus artėjančiuose rinkimuose kandidatuojantis Silverijus Statkus taip pat žada tarnauti Tauragės bendruomenei darydamas tvarką. Tačiau konkrečių darbų nesimato, tik pažadai. Tilžės plente, šalia neveikiančios parduotuvės, jau senokai guli nuversta išvietė, kuri tikrai nepuošia miesto. Magistraliniu keliu važiuojantys tai mato, o vicemeras tik savo plakatus šalia tesugebėjo pakabinti“.

Skaityti komentarus (33) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras