Panika Norvegijoje – miega su pasais po galva(19)

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

2015-02-06 09:56

Norvegijos sostinė Oslas – turistų traukos centras ir gero, tikro europietiško gyvenimo simbolis – lietuviams pastarosiomis dienomis įgijo ir kitą atspalvį, esą ir padoriai čia gyvendamas gali netekti vaikų. Karolinos Stažytės nuotrauka

„Tauragės kurjerio“ žurnalistėms rengiant šį straipsnį spaudai, teko nugirsti mamos ir septynmečio sūnaus pokalbį. Po pamokų pas mamą į darbą atbėgusiam sūneliui moteris pasakė, kad jiedu eis pietauti pas močiutę. Vaikas sunerimo: „O ten nebus vaiko teisių?“ Panika, keliama Lietuvos žiniasklaidos priemonių, dėl Norvegijoje iš lietuvių atimamų vaikų gula ir į mažiausiųjų širdeles. Ši skandinavų šalis – tauragiškių ir daugelio kitų kraštiečių emigracijos Meka. Ten dirbantys ir gyvenantys tauragiškiai sako pastaruoju metu taip įsibaiminę, kad miega su pasais po pagalvėmis. Esą jei tik į duris pasibels garsiosios Norvegijos vaikų teisių tarnybos „Barnevernet“ tarnautojai, susigriebę vaikus bėgs į Lietuvą. 

Osle – didžiulis nerimas

Osle gyvenanti Laima sako, kad šiomis dienomis tarp Norvegijoje gyvenančių lietuvių vyrauja nerimo nuotaikos. Kita vertus, moteris nežino nė vieno atvejo, kad iš jos pažįstamųjų vaikų teisių tarnyba būtų atėmusi vaikus.

– Kalbamės šiuo metu, bendraujame labai daug ir su visais. Niekas nežino realios situacijos. Sunku vertinti ir tai, kas aprašoma lietuviškoje spaudoje. Juk nebuvome kartu su rašinių herojais, nežinome, kaip viskas buvo. Tačiau kad Norvegijoje vaikams, jų saugumui skiriamas ypatingas dėmesys, gali paliudyti kiekvienas. Ir nesvarbu, kokioje šeimoje vaikas auga: imigrantų, mišrioje, kai vienas tėvų – imigrantas, antras – norvegas, ar tikrų norvegų. Vaikų tarnyba griežta visiems vienodai ir iš bet kurios šeimos vaikas gali būti atimtas, – aiškino Osle aštuonerius metus gyvenanti tauragiškė.

Pasak Laimos, jos pažįstami bendradarbiai, auginantys vaikus, prisipažino su baime gyvenantys kiekvieną dieną ir naktį. Netgi miega pasus pasidėję po pagalvėmis. Ir ne todėl, kad juos kamuotų materialinis nepriteklius ar neturėtų darbo. Ne. Mūsų emigrantai, gyvenantys Norvegijoje, baiminasi dėl savo vaikų ateities.

– Dabartis išties neramina. Kiekvienas tėvas ar mama pagalvoja, ką darytų, jeigu į jų namus pasibelstų vaikų teisių tarnyba. Tikriausiai po pirmo jų vizito lietuviai ilgiau nedelstų – leistųsi atgal į tėvynę. Išsaugoti vaikus kiekvienam tėvui yra svarbiausia, – įsitikinusi pirmagimio besilaukianti moteris.

Laimos žodžiais, Norvegijos vaikų tarnybos darbo metodai lietuviams sunkiai suprantami.

Visą straipsnį skaitykite elektroninėje laikraščio versijoje (Nr. 10).

Skaityti komentarus (19) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras