Ekstremalą pasiglemžė vanduo(3)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2015-01-22 06:14

Ekstremalas Remigijus Mockus į paskutinį savo žygį išplaukė šeštadienį. Asmeninio albumo nuotrauka („Facebook“)

Šeštadienį Akmenos upe baidarėmis keliavusius žygeivius sukrėtė tragedija. Ekstremalaus žygio metu paskendo 31-erių tauragiškis Remigijus Mockus. Žygį organizavęs žuvusiojo kolega, Tauragės ekstremalų asociacijos įkūrėjas Saulius Bagdonas sako, kad įvyko nelaimingas atsitikimas. Žuvusysis buvo įvairių ekstremalių žygių dalyvis, daugelio ekstremalių idėjų sumanytojas. Tauragiškio žūties aplinkybes narplioja Šilalės policija.

Į žygius kviečiami visi

Tauragiškis Saulius Bagdonas vadovauja dviem organizacijoms: Tauragės ekstremalų asociacijai ir viešajai įstaigai „Aktyvi Tauragė“. Šį mėnesį šių organizacijų vadovas siūlė pramogas aštrių pojūčių mėgėjams – plaukti baidarėmis Jūros, Šešuvies, Ančios, Šunijos, Ežeruonos ir Akmenos upėmis. Į žygį Akmena kviesta plaukti šeštadienį, sausio 17 dieną. Kvietimai prisijungti prie plaukiančiųjų buvo skelbiami socialinio tinklo „Facebook“ erdvėje. Skelbimuose nurodoma, kad galima išsinuomoti vienvietes, dvivietes baidares, kajakus. Žygių organizatoriai žygeivius žadėjo aprūpinti specialiais neopreniniais kostiumais, būtinais baidarėmis plaukiant žiemą.

Skelbta, kad žygio Akmenos upe metu jo dalyviai turės įveikti 14 km. Žygio išvakarėse jo organizatorius skelbė, kad vanduo upėje bus nuslūgęs, tad plaukti ja nebūsią sudėtinga. Pats S.Bagdonas su draugais šį maršrutą tikino išbandęs prieš keletą dienų.

Atgaivino, bet...

Kaip skelbia Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, Tauragės ugniagesiai gelbėtojai pagalbos šauksmo apie nelaimę sulaukė šeštadienį, apie vidurdienį. Neprisistatęs asmuo gelbėtojams paskambino apie 12.30 val. ir pranešė, kad Akmenos upėje, ties Mišučių kaimu (Šilalės r.), nuskendo po valtimi užstrigęs žmogus.

Atvykę į nurodytą vietą gelbėtojai vyrą rado jau ištrauktą iš vandens, tačiau jis buvo praradęs sąmonę. Iš Klaipėdos iškviesti narai ir kitos gelbėjimo pajėgos atšauktos. Į nelaimę atskubėjusius Greitosios medicinos pagalbos medikus ugniagesiai valtimi perkėlė į kitą Akmenos pusę. Iš vandens ištrauktą tauragiškį po pusvalandžio pavyko atgaivinti – jo širdis pradėjo plakti. Nukentėjusįjį ir medikus gelbėtojai vėl perkėlė į kitą upės krantą. Medikai nukentėjusįjį skubėjo vežti į Šilalės ligoninę, iš ten – į Klaipėdos. Tačiau gausios gelbėjimo pajėgos vaisių nedavė. Ankstų sekmadienio rytą, 6.15 val., Klaipėdos ligoninės Reanimacijos skyriuje baidare Akmenos upe plaukęs 31-erių Remigijus Mockus mirė.

Dėl jo mirties aplinkybių Šilalės rajono policijos komisariatas pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Ne naujokai

Vakar kalbintas tragiško žygio organizatorius S.Bagdonas sakė, kad tiek jis, tiek žuvusysis baidarėmis plaukiojo nebe pirmi metai.

– Su Remigijumi plaukiojome jau seniai, esame patyrę daug išgyvenimų. Tiek aš, tiek jis buvome ekstremalių išgyvenimų mėgėjai. Remigijus nebuvo sukūręs šeimos, neturėjo vaikų. Visas jo gyvenimas buvo skirtas aštriems pojūčiams. Jis ėmė iš gyvenimo viską, ką galėjo, stengėsi patirti kuo daugiau, buvo daugelio mūsų asociacijos, kuriai taip pat priklausė, idėjų sumanytojas. Tauragės ekstremalų asociacija neteko išskirtinio žmogaus. Kodėl taip nutiko, sunku pasakyti, sunku įvertinti. Pats tądien neplaukiau – laukiau finišo vietoje, buvau užkūręs laužą, dalis plaukusiųjų jau buvo finišavę, kai man paskambino ir pranešė apie nelaimę. Tad negaliu tiksliai papasakoti, kas atsitiko. Tik žinau, kad tragedijos dieną Remigijų persekiojo nelaimės, susiklostė ne viena nelaiminga aplinkybė, – pasakojo S.Bagdonas.

Žygio organizatorius sako, kad blogi ženklai žygio dalyvius ėmė persekioti nuo pat ryto. Dar prieš išvykdami iš Tauragės, ties autobusų stotimi žygeiviai pateko į avariją. Ji nebuvo skausminga – sugaišta apie valandą, reikėjo pildyti eismo įvykio deklaracijas. S.Bagdonui žuvusiojo šeimos nariai pasakojo, kad tėvai nenorėjo sūnaus išleisti į šį žygį, bandė atkalbėti, sakė nujaučią negera. Tokių nuojautų, aptariant nelaimę, iš dalyvių S.Bagdonas teigė išgirdęs ir daugiau.

Instruktažas – žodinis

S.Bagdonas sako, kad tiek į šį tragiškai pasibaigusį, tiek į kitus žygius dalyviai išleidžiami tik išklausę instruktažą. Tačiau pasirašyti ant žygio instruktažo jo dalyvių nebuvo reikalaujama. Su jais nesudarytos jokios sutartys.

– Anksčiau Tauragėje nebuvo jokios tvarkos: nuveždavo baidares ir dalyvius į starto vietą, numesdavo liemenes, irklus ir tuo visas organizavimas baigdavosi. Mes darome kitaip – liemenes užsegame, patikriname, ar tvirtai užsegtos dar prieš išvykdami iš Tauragės. Žiemos plaukimuose galima dalyvauti tik dėvint saugius kostiumus, – pasakojo žygių baidarėmis ir kajakais organizatorius. – Šįkart žodinis instruktažas ant upės kranto taip pat buvo. Dalis dalyvių netgi piktinosi, kad kalbu per ilgai. Pagrindinis mano akcentas buvo saugotis pagrindinio pavojaus Akmenos upėje – užvartų. Gali paliudyti kiekvienas iš 20 šeštadienį plaukusiųjų, kad sakiau nerizikuoti, nebandyti įveikti jų baidare, o iš jos išlipus apeiti kliūtį krantu. Nutiko būtent tai, dėl ko įspėjau. Matyt, suveikė adrenalinas: Remigijus bandė įveikti kliūtį baidare. Jis buvo profesionalas, kartu su juo baidare plaukęs draugas buvo naujokas ir nenukentėjo.

Maršrutas – žinomas

Maršrutas, kuriuo baidarėmis šeštadienį Akmenos upe leidosi tauragiškiai, pasak S.Bagdono, žinomas ne tik tauragiškiams ar šilališkiams, bet ir visai Lietuvai. Jo atstumas – 14 kilometrų. Upės vieta, ties kuria R.Mockų ištiko tragiška lemtis, yra iki finišo likus 4 kilometrams. Ta upės vieta, žygio organizatoriaus teigimu, niekuo neišsiskirianti, saugi.

– Remigijus tą maršrutą taip pat ne sykį buvo nuplaukęs. Jis kartu su manimi juo plaukė visai neseniai, kai dalyvavo kalėdiniame baidarių žygyje. Niekada nebūčiau pagalvojęs, kad jis gali suklupti būtent čia. Ta vieta atrodė visiškai saugi, – tikino pašnekovas.

– Kiekviena baidare plaukė po vieną profesionalą ir vieną mažiau patyrusį dalyvį. Remigijus buvo tas, kuris turėjo suteikti pagalbą kitam. Negalvojau, kad pagalbos gali prireikti jam pačiam.

S.Bagdonas sakė, kad žygio metu šaltame Akmenos vandenyje teko išsimaudyti ne vienam žygeiviui. Tai esą jokia naujiena ar staigmena, o greičiau kasdienybė.

– Apsiverti, išlipi į krantą, vandenį iš baidarės išpili ir vėl plauki. Mes prie to pripratę. Ar draudžiame dalyvius nuo nelaimingų atsitikimų? Ne. Mano supratimu, kiekvienas asmeniškai turi tuo pasirūpinti. Aš, pavyzdžiui, esu apsidraudęs ir neįsivaizduoju, kad galima nesidrausti. Tai savaime suprantamas dalykas. Asociacija drausti žygio dalyvių neprivalo. Pagaliau tai nebuvo renginys plačiajai visuomenei, tiesiog pažįstamų, draugų pasiplaukiojimas. Todėl tai, kas atsitiko, vertinu kaip nelaimingą atsitikimą. Apie policijos pradėtą tyrimą nieko nežinau ir tai šiuo metu man nerūpi – noriu padėti Remigijaus tėvams ruoštis laidotuvėms, – vakar atviravo S.Bagdonas.

Žygiai vyks

Paklaustas, ar šis tragiškai pasibaigęs plaukimas turės įtakos jo vadovaujamų organizacijų veiklai, S.Bagdonas atsakė neigiamai.

– Remigijų pažinojau labai gerai. Nebuvome seni draugai, buvome tiesiog geri pažįstami savo veikloje. Jaučiu, ką jis atsakytų į šį klausimą. „Dirbkit toliau“, – sakytų mano bendražygis. Mes neturime blogų tikslų. Atvirkščiai, norime, kad žmonės gyventų aktyviau, neapsiribotų vien tik darbu ir namais. Turiu planų gal 20 metų į priekį. Noriu dar daug ką įgyvendinti. Mokau plaukti vaikus, jaunimą, organizuoju baidarių žygius neįgaliesiems. Žinoma, tai, kas nutiko, gali turėti įtakos mūsų veiklai. Bet protingi žmonės turi suprasti, viskas, ką mes darome, darome vardan Tauragės, jos gyventojų. Mūsų misija neturi nutrūkti. Šiuo metu visi: tiek Remigijaus šeima, artimieji, tiek mes, jo draugai ir bendražygiai, išgyvename didžiulį skausmą. Bet mes turime visa tai išgyventi, nenuleisti rankų. Kažko kaltinti dėl to, kas nutiko, negalima, – vakar, prieš išvykdamas į Klaipėdą pasiimti karsto su draugo palaikais, kalbėjo S.Bagdonas.

Supažindinti pasirašytinai – būtina

Valstybinio turizmo departamento atstovė spaudai Edita Gaigalienė apgailestauja dėl tragiško įvykio Tauragėje ir sako, kad teisės aktais patvirtintų konkrečių reikalavimų arba taisyklių baidarių žygių organizatoriams nėra. Jos žiniomis, pagal kompetenciją saugios laivybos, įskaitant baidares, kurios priklauso pramoginiams laivams, klausimai priklauso Lietuvos saugios laivybos administracijai.

 – Ūkio subjektai, nuomojantys baidares ar kitas pramoginio plaukiojimo priemones, privalo turistus aprūpinti kokybiškomis asmens saugos vandenyje priemonėmis ir pasirašytinai supažindinti  turistus su saugaus elgesio vandenyje taisyklėmis. Analogiški reikalavimai turėtų būti taikomi ir masinių  renginių organizatoriams, – sakė Turizmo departamento atstovė.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras