Konkursą pralaimėjęs kandidatas: „Tai buvo spektaklis“(116)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2015-07-31 06:41

Renaldo Malycho nuotrauka

Trečiadienio Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdyje rajono meras Sigitas Mičiulis viešai pareiškė, kad konkursus Tauragėje laimi nepartiniai žmonės. Tačiau toks jo teiginys neatitinka tikrovės, jei kalbėsime apie vieną svarbiausių rajono įmonių – Tauragės šilumos tinklus. Antradienio vakarą šios bendrovės generaliniu direktoriumi išrinktas kaunietis liberalas, 36-erių metų Mindaugas Nevardauskas. Su Taurage šis vyras patikino iki tol neturėjęs jokių ryšių, vadovaudamas bendrovei, į Kauną namo važinės. Atranką pralaimėjęs jokiai partijai nepriklausantis patyręs tauragiškis energetikas konkursą Tauragės šilumos tinklų generalinio direktoriaus pareigoms eiti vadina cirku.

Kandidatavo į Kauno rajono tarybą

Antradienio vakarą posėdžiavusi naujoji Tauragės šilumos tinklų valdyba iš 15 kandidatų į generalinio direktoriaus pareigas atrinko kaunietį Mindaugą Nevardauską. 36-erių metų vyras konsultantu šiuo metu dirba Kauno bendrovėje „Teeko consulting“. Ši 2008 metais įkurta įmonė verčiasi projektavimo ir konsultacijų teikimo paslaugomis. Beje, ši įmonė nuolat skolinga „Sodrai“. Kaip skelbia rekvizitai.lt, įmonės skola šiai institucijai liepos 28 d. siekė arti 3000 eurų. „Teeko consulting“ dirba 15 darbuotojų. M.Nevardauskas, kaip skelbia Vyriausioji rinkimų komisija, yra šios bendrovės akcininkas. Kas buvo kiti kandidatai į bendrovės direktoriaus pareigas, neskelbiama.

2003 m. M.Nevardauskas baigė Gedimino technikos universitetą, įgijo statybos inžinieriaus specialybę. Priklauso Liberalų sąjūdžiui. Dvejuose pastaruosiuose savivaldos rinkimuose siekė Kauno rajono savivaldybės tarybos nario mandato, tačiau išrinktas nebuvo. Liberalų sąjūdis skelbia, kad M.Nevardauskas yra vienas aktyviausių partijos narių. Pats jis savo feisbuko profilyje pačiame rinkimų agitacijos įkarštyje rašė žinąs, „ką galima pakeisti, kaip padaryti efektyvų savivaldybės, o ypač jos pavaldžių institucijų darbą“. Pasak M.Nevardausko, draugų, politiškai lojalių ar net partiečių protegavimas savivaldybės administracijoje, jos pavaldžiose įstaigose duoda daug neveikimo ir neigiamų rezultatų, o įstaigų ir įmonių vadovams turi būti keliami konkretūs, išmatuojami tikslai. Jų nepasiekus, M.Nevardausko nuomone, vadovai turi būti keičiami be skrupulų, nesvarbu, kieno jis draugas ar kokiai partijai priklauso.

Tokie politiko žodžiai rinkėjų neįtikino. Į Kauno rajono savivaldybės tarybą buvo išrinkti trys liberalai, M.Nevardauskas sąraše liko ketvirtas. 

Kuris pasiūlė, neatskleidė 

Trečiadienio rytą laikinasis Tauragės šilumos tinklų vadovas Rimantas Šerkšnas „Tauragės kurjerį“ informavo, kad naujasis įmonės direktorius dirbti pradės rugpjūčio 17 dieną. Jo teigimu, visi penki bendrovės valdybos nariai M.Nevardausko kandidatūrą palaikė vienbalsiai. Pasak R.Šerkšno, šio vyro kandidatūrą, kaip tinkamiausią eiti Tauragės šilumos tinklų generalinio direktoriaus pareigas, pasiūlė „vienas geriausiai bendrovės specifiką išmanantis valdybos narys“, tačiau kuris, R.Šerkšnas neatskleidė.

Paklaustas, ką, pradėjus darbą naujajam vadovui, veiks jis pats, R.Šerkšnas atsakė, kad liks Tauragės šilumos tinklų valdybos pirmininku ir periodiškai lankysis Tauragėje.

Savivaldybės interneto svetainėje publikuojamame R.Šerkšno pranešime skelbiama, kad M.Nevardauskas turi ilgametę patirtį dirbant su šilumos tiekimo įmonėmis, yra vadovavęs Ukrainos, Latvijos ir Lietuvos centralizuoto šilumos tiekimo bendrovėms, tačiau kokioms konkrečiai, neatskleidžiama. Kaip ir M.Nevardauskas, R.Šerkšnas priklauso Liberalų sąjūdžiui.

Išrinktasis vadovas atostogauja 

„Tauragės kurjeris“ susisiekė su M.Nevardausku. Jis teigė šiuo metu atostogaujantis ir esąs Latvijoje. Trečiadienio rytą M.Nevardauskas sakė dar neturįs oficialių žinių, kad buvo išrinktas vadovauti Tauragės šilumos tinklams. Paklaustas, ar jam dar apie tai niekas nepranešė, atsakė:

– Gal ir pranešė, bet aš dabar atostogauju ir labai toli išvažiavęs, – sakė M.Nevardauskas.

Su Taurage vyras patikino iki šiol neturėjęs jokio ryšio. Esą dirbdamas Tauragėje čia gyventi nesikels, iš Kauno važinės į Tauragę ir atgal. Sakė dar nenusprendęs, ar namo važinės kasdien, ar tik savaitgaliais.

„Tauragės kurjeriui“ pasiteiravus, ar jau mato Tauragės šilumos tinklų viziją, galbūt yra numatęs ir pirmuosius darbus, M.Nevardauskas atsakyti negalėjo.

– Dabar sunku atsakyti, nes esu kaimo glūdumoj, toliausiai išvažiavęs, Latvijoj, ir tikrai apie tai negalvoju. Man dabar tiesiog pailsėti, paatostogauti reikia. Kai grįšiu, įjungsiu visas jėgas, – sakė naujasis Tauragės šilumos tinklų vadovas.

D.Simaitis: „Esu tarp trijų ugnių“

Vienas labiausiai energetikos srityje patyrusių Tauragės šilumos tinklų valdybos narių, buvęs šios bendrovės direktorius Donatas Simaitis apie naujojo įmonės direktoriaus rinkimus kalba nenoriai. Sklinda kalbos, kad jis vienintelis priešinosi kitų valdybos narių nuomonei ir net ketina palikti valdybą. Neoficialiais duomenimis, pačiame konkurso įkarštyje D.Simaitis buvo susitikęs su rajono meru Sigitu Mičiuliu ir išsakė jam savo įžvalgas.

– Neypatingai ką noriu sakyti kol kas. Mano padėtis dviprasmė. Nenoriu ypatingai nei komentuoti, nei ką. Yra kaip yra. Esu dabar tarp trijų ugnių, – mįslingai apie naujojo direktoriaus rinkimus kalbėjo D.Simaitis.

Paklaustas, ar liks Tauragės šilumos tinklų valdyboje, galbūt svarsto trauktis, D.Simaitis po ilgos pauzės atsakė:

– Na, kol kas nekomentuoju.

Apdovanotas Riterio Kryžiumi

„Tauragės kurjeriui“ trečiadienį pavyko pasikalbėti su antroje vietoje likusiu kandidatu į Tauragės šilumos tinklų vadovo postą, patyrusiu energetiku, ilgus metus vadovaujantį darbą Ignalinos atominėje elektrinėje dirbusiu tauragiškiu Vigantu Galkausku. Vyras sako, kad dalyvaudamas šiame konkurse pasijuto it cirke ar teatre, ir mano, kad iš tikrųjų jokio konkurso nebuvo – laimėtojas, jo nuomone, buvo žinomas iš anksto.

56-erių metų V.Galkauskas 1984-aisiais baigė tuometį Maskvos energetikos institutą, kur įgijo atominių elektrinių ir jų įrenginių specialybę. Vyro, kaip energetiko, patirtis milžiniška. Apie Lietuvos energetiką diskutuoti jis galėtų valandų valandas. Baigęs institutą, grįžo į Lietuvą ir iki 2014 metų įvairias pareigas ėjo Ignalinos atominėje elektrinėje. Karjerą pradėjęs nuo Reaktorių cecho operatoriaus, dirbo vyriausiuoju elektrinės inžinieriumi-mechaniku, Reaktorių cecho viršininku, Technologinės tarnybos vadovu, eksploatavimo nutraukimo direktoriumi, laikinai ėjo Ignalinos atominės elektrinės generalinio direktoriaus pareigas. Yra vadovavęs milijoninės vertės projektams, vienas svarbiausių ir sudėtingiausių, kurio vertė siekė 20 mln. eurų, – „Kuro pervežimas į antrąjį bloką“. Šio projekto grynasis pelnas skaičiuojamas 50 mln. eurų. Kaip energetikos specialistas yra stažavęsis JAV, Japonijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, kitose šalyse. Už nuopelnus energetikos srityje apdovanotas ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“-Riterio Kryžiumi ir Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto Garbės ženklu.

Iš darbo uždaromoje elektrinėje V.Galkauskas teigia išėjęs savo noru, mat Tauragėje mirus tėvams norėjo grįžti į gimtąjį miestą, nes pasižadėjo prižiūrėti jų sodybą ir padėti dukrai. Turėdamas svarios patirties tikėjosi darbą Tauragėje rasiąs. Atvirauja, kad dirbti galėtų kituose šalies miestuose, esą vos palikus pareigas sulaukė daugybės pasiūlymų iš didžiųjų Vilniaus, Kauno, smulkesnių verslo energetikos sektoriaus įmonių.

Kalbėjosi „apie nieką“

V.Galkauskas papasakojo, kaip vyko atranka į Tauragės šilumos tinklų direktoriaus vietą Tauragėje. Jis sako niekur kitur nematęs tokių keistų konkursų.

– Pamatęs skelbimą savivaldybės interneto puslapyje ir reikalavimus šioms pareigoms eiti, nurodytu elektroniniu paštu išsiunčiau savo gyvenimo aprašymą. Tas paštas buvo Rimanto Šerkšno. Man jau iš pradžių pasirodė keista, kad skelbime nenurodytas joks telefono numeris, kuriuo būtų galima pasiteirauti išsamesnės informacijos, kad dokumentus reikia siųsti ne Personalo skyriui, o laikinajam įmonės vadovui. Jokio atsakymo, ar mano laišką gavo, nesulaukiau, nors atsakyti paprašiau. Tik iš žiniasklaidos sužinojau, kad kandidatų 15, vėliau jau kad penki. Tik po keleto savaičių man paskambino neprisistačiusi moteris ir pakvietė į pokalbį, net nepasakė konkretaus laiko – turėčiau atvykti gal pirmadienį, gal antradienį, gal trečiadienį. Vis dėlto susitariau, kad atvyksiu antradienį, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo V.Galkauskas.

Paklaustas, kaip klostėsi pokalbis su valdybos nariais, vyras ironiškai juokiasi – jo teigimu, pokalbis buvo apie nieką.

– Apie nieką. Apie šeimą. Manęs klausė, kaip aš dariau karjerą, kaip atsiraitojęs rankoves ruošiuosi dirbti Tauragėje, ar Ignalinos atominėje elektrinėje numetami projektai iš viršaus. Tokie klausimai man pasirodė mažų mažiausiai keisti. Nė vienas valdybos narys manęs nepaklausė apie Šilumos ūkio įstatymą, net nepaprašė pateikti jokio asmens dokumento, išsilavinimą ir darbo patirtį įrodančių dokumentų. Supratau, kad niekam jų nereikia. Nereikėjo kaip visuose normaliuose konkursuose pildyti kandidato anketos, nebuvo jokių oficialių terminų, nieko. Tiesa, manęs klausė, kokios algos norėčiau, neatsakiau į tą klausimą. Tik pasakiau – ponai, čia ne jūsų įmonė, atlyginimas yra nustatytas. Vėliau išgirdau, kad vienas konkurso dalyvis iš konkurso buvo išmestas, nes paprašė per didelės algos. Rimantas Šerkšnas man papasakojo, kad rado kažkokius telefonus įmonėje, išsitraukęs lapelį rodė įmonės struktūrą – čia direktorius, čia kitas darbuotojas. Dieve, ar apie tokius dalykus konkurso metu reikia kalbėti, apie energetiką, šilumos ūkio struktūrą niekas nekalbėjo. Man susidarė įspūdis, kad pasikalbėjome kaip susitikę gatvėje, iš tikrųjų jokio konkurso nevyko. Man keista, juk tai savivaldybės įmonė, ne paprastas UAB‘as, – pasakojo V.Galkauskas. 

Svarsto kreiptis į teisininkus

R.Šerkšnas V.Galkauskui netrukus elektroniniu paštu išsiuntė „namų darbą“ – atsakyti į klausimą apie Tauragės šilumos tinklų planuojamą statyti naują biokuro katilą. Klausė, ką jis apie tai mano ir kokias mato alternatyvas. V.Galkauskas jam atsakė neturįs teisės šiuo klausimu išsakyti savo pozicijos, nes tokie planai privalo būti įtraukti į Tauragės šilumos ūkio specialųjį planą ir numatyti iš anksto. R.Šerkšnas V.Galkauskui atrašė, kad jokio specialiojo šilumos ūkio plano nėra. Tačiau toks planas tikrai yra – jį pernai patvirtino Tauragės rajono savivaldybės taryba. Tik jis vadinasi truputėlį kitaip – Tauragės šilumos tinklų 2015–2018 m. investicijų planas. Jame ir numatyta naujojo katilo statyba bei daugelis kitų šilumos ūkio investicinių projektų. V.Galkauskas įtaria, kad iš jo norėta išgauti asmeninė pozicija, ką jis mano apie į Tauragę atvedamas dujas, tikriausiai apie tokią alternatyvą ir norėta išgirsti.

– Tačiau net Ignalinos atominė elektrinė, kurios katilinės naudojo dujas, perėjo prie biokuro. Kaip manote, kodėl? Todėl, kad dujos brangios, – svarsto V.Galkauskas.

Trečiadienio rytą V.Galkauskas gavo R.Šerkšno elektroninį laišką, kuriame teigiama, kad jis savo srities profesionalas, patyręs kandidatas, bet valdyba pasirinko kitą žmogų vadovauti bendrovei. Jokių motyvų, kodėl neįtiko V.Galkausko kandidatūra, neįvardijama.

Patyręs energetikas svarsto, kodėl tai, kas vyksta vienoje svarbiausių rajono įmonių, nerūpi merui.

– Ta buvo ne konkursas, o spektaklis. Jei ir toliau įmonėje tvarkysis vienas žmogus, jos laukia liūdna ateitis. Kur tas skaidrumas, apie kurį prieš rinkimus kalbėjo meras? Niekada nepriklausiau jokiai partijai ir man tai niekada nerūpėjo. Bet matau, kad čia, Tauragėje, yra kitaip, žmonės vis dar skirstomi į raudonus ir baltus. Taip neturi būti, – mano V.Galkauskas.

Vyras svarsto kreiptis į teisininkus ir skųsti konkurso rezultatus bei jo rengimo tvarką. 

Skaityti komentarus (116) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras