Paskui merą lakstys dar viena pora batų(38) 

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2015-12-21 13:52

Pareiškę, kad nedalyvaus politiniuose suokalbiuose dėl naujo mero patarėjo pareigybės steigimo, socialdemokratai paliko posėdžių salę. Renaldo Malycho nuotrauka

Tauragės rajono savivaldybės merui Sigitui Mičiuliui prireikė dar vieno patarėjo – mero komandoje steigiamas naujas etatas. Tiksliau, naujojo politinio pasitikėjimo pareigas eisiančio tarnautojo funkcija bus šviesti visuomenę apie mero nuveiktus darbus ir padėti jam susikalbėti su žiniasklaida. Toks sprendimas papiktino opoziciją – Tauragė, pasak jos narių, linčiuojama kaip daugiausiai gyventojų netekusi savivaldybė, o valdininkų armija čia atvirkščiai – pučiasi. Juolab, kad savivaldybė jau turi du atstovus spaudai, dar vienas specialistas atlieka operatoriaus pareigas, be jų, merui pagelbsti dar trijų politinio pasitikėjimo tarnautojų komanda – du patarėjai ir padėjėja. Trečiadienį tarybai svarstant šį klausimą, opozicija paliko posėdžių salę.

Meras: „Politika keičiasi“

Klausimą dėl dar vieno politinio pasitikėjimo posto steigimo savivaldybės tarybos nariams pirmadienį, posėdžiaujant visiems tarybos komitetams, pristatė mero patarėjas Dovydas Kaminskas. Jis informavo, kad įsteigti naują pareigybę tarybos prašo pats meras. Nuo kėdžių iš karto kilo opozicija. Socialdemokratai tiesiog apmėtė mero patarėją klausimais – kodėl steigiama nauja pareigybė, kas po šiuo sprendimu slypi ir galbūt jau net aišku, kam konkrečiai bus įsteigtas naujasis etatas, negi du mero patarėjai ir padėjėja nesugeba tinkamai atlikti savo pareigų?

D.Kaminskas bandė aiškinti, kad tiesiogiai išrinktam merui teko daugiau savarankiškumo nei ankstesniesiems rajono vadovams.

– Meras jaučia didesnę atsakomybę rinkėjams, – opoziciją bandė įtikinti mero patarėjas.

Socialdemokratas Pranas Petrošius nusistebėjo, negi trys mero komandos žmonės nesusitvarko su jiems pavestais darbais.

– Jūs ką, trise negalit susitvarkyti? – D.Kaminskui rėžė P.Petrošius.

Stasys Lapė norėjo sužinoti, kokius darbus „tas naujas žmogus“ mero komandoje dirbs. Jam atsakyti pasišovė Darius Stankus, tačiau S.Lapė pageidavo išgirsti ne jo, o greta sėdinčio visą posėdį tylėjusio mero S.Mičiulio poziciją – kodėl jam prireikė trečio patarėjo. Meras S.Lapei atsakė:

– Rinkimai buvo tiesioginiai. Politika keičiasi. Stengiamės, kad ir politikavimo būtų mažiau. Žmonės balsavo ne už mane, o už permainas. Žmonės turi ateiti ne pas mane, o pas už tai tiesiogiai atsakingą specialistą. Kiekvieno žmogaus asmeninė problema turi būti išgryninama. Be to, mieste veikia septynios bendruomenės, daugybė nevyriausybinių organizacijų. Darbo yra ir su bendruomenėmis, ir su nevyriausybinėmis organizacijomis, ir su užsieniu. Turi būti ryšių palaikymas su mūsų krašto diaspora. O gal kas sugrįš? Be to, jūs žinote, kad naikinamas Turizmo ir verslo informacinis centras, naujam žmogui reikės perimti dalį šio centro funkcijų.

P.Petrošius išreiškė nusistebėjimą, negi šiuo metu savivaldybės administracijoje dirbantys specialistai nepajėgūs atlikti šio darbo. Meras patikino, kad ne.

– Tai iš karto pasakykit, kad reikia kažką įdarbinti, – S.Mičiuliui atkirto P.Petrošius.

Į žodžių karą įsikišo D.Stankus. Jis patikslino, kad naujasis darbuotojas bus mero atstovas spaudai, esą visame pasaulyje merai turi savo atstovus.

– Tai bus viešųjų ryšių žmogus, kuris atstovaus mero aplinkai. Mero funkcijos praplėstos, todėl aš sveikinu šitą žingsnį, – kalbėjo D.Stankus.

Politikų diskusija išvirto į beveik anekdotą – Robertas Piečia pasiūlė paspėlioti, kam konkrečiai atiteks naujasis postas, Vilmantas Liorančas patarė spėjimus surašyti ant lapelių, esą vėliau bus galima pažiūrėti, ar jie pasitvirtino.

Pokalbį reziumavo D.Stankus:

– Meras dabar kitas, jis sprendžia. (Vaizdo įrašą žiūrėkite čia).

Partnerių nuomonės skiriasi

Trečiadienį vėl kiek pasipykus tarybos dauguma šiam sprendimo projektui pritarė – meras netrukus turės dar vieną patarėją, tuo pačiu ir dar vieną atstovą spaudai. Kuriai valdančiosios koalicijos partijai šis postas atiteks, kol kas neatskleidžiama.

Koalicijos partneris, savivaldybės tarybos narys, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos Tauragės skyriaus pirmininkas Silverijus Statkus sakė, kad koalicija neaptarė, kuriam politiniam partneriui galėtų atitekti šitos pareigos.

– Tvarkiečiams šitas postas tikrai neatiteks, ir mes jo nelabai norėtume. Turim užtektinai – mero patarėją. Mums užtenka. Į daugiau tikrai nepretenduojam. Aptarimo, kuriai partijai turėtų atitekti šitas postas, ir nebuvo, – sakė S.Statkus.

Paklaustas, ar, jo nuomone, mero komandai reikalingas dar vienas politinio pasitikėjimo tarnautojas, atliksiantis spaudos atstovo pareigas, kai savivaldybėje jau dirba dvi atstovės spaudai, S.Statkus pasvarstė, kad atsakyti į šitą klausimą jam nelengva.

– Sunkus klausimas, kaip sakoma. Atvirai kalbant, jei būtų mano valia, aš bandyčiau išnaudoti tuos resursus, kurie šiandien dienai yra. Jie nėra pilnai išnaudojami. Jau yra savivaldybėje spaudos atstovų, netgi dvi yra. Be to, yra ir daugiau specialistų, kurie galėtų padėti šituos darbus atlikti. Kaip ir minėjo posėdyje Darius Stankus, jie nori kažką tai viešinti. Meras pirmą kartą išrinktas tiesiogiai. Galbūt jam yra truputį sunkiau, gal jis mato kitokias sritis, kurias reikia išviešinti. Ar tai buvo teisingas sprendimas, pamatysim po kelių mėnesių, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo S.Statkus.

O štai kitas koalicijos partneris – Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Tauragės skyriaus pirmininkas Eduardas Anulis apie dar vieną mero patarėjo postą antradienį nė nebuvo girdėjęs.

– Žinote, tikrai nieko negirdėjau. Nežinau, ar su kitais partijos nariais kas nors tarėsi, bet aš tikrai pirmą kartą girdžiu, – sakė E.Anulis.

Meras nesusikalba su visuomene, todėl reikia vertėjo?

Liberalų sąjūdžio Tauragės skyriaus pirmininkė Iveta Skurvydienė patikino, kad koalicija nesvarsto, kuriai partijai atiduoti naują postą. Esą šiuo atveju ieškomas rimtas specialistas, net jei jis ir būtų nepartinis. Viešųjų ryšių specialisto koalicija, pasak I.Skurvydienės, ieško jau pusę metų, ir ne tik Tauragėje, bet visoje Lietuvoje, nors prieš keletą mėnesių apie dar vieno atstovo spaudai paieškas paklaustas Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis „Tauragės kurjeriui“ tai paneigė.

– Tai bus mero atstovas spaudai ir viešiesiems ryšiams. Mes norime, kad meras efektyviai bendrautų su žiniasklaida, su visuomene, nes po naujųjų rinkimų meras yra kaip ir atskira institucija. Meras išrinktas vienaip, administracija kitaip. Ir faktiškai tas komunikacijos lygis mūsų netenkina, kuris yra dabar, – kalbėjo I.Skurvydienė.

Tarybos narei priminėme, kad savivaldybės administracijoje jau dirba dvi atstovės spaudai. I.Skurvydienės teigimu, šios specialistės yra savivaldybės administracijos, ne mero, atstovės. Paklausta, ar nemano, kad rinkėjai už tokį valdančiosios daugumos sprendimą – merą apstatyti būriu patarėjų, savivaldybėje įsteigti trečią atstovo spaudai etatą, pasmerks, I.Skurvydienė pripažino, kad rizikos priimant tokį sprendimą yra.

– Mes tai suprantam, bet iš kitos pusės labai svarbu, kad meras pasakytų savo žodį ir kad tas žodis pasiektų žmones. Galų gale gyvenam XXI amžiuj, turim išmokti bendrauti, – sakė I.Skurvydienė.

Pasak Liberalų sąjūdžio Tauragės skyriaus pirmininkės, dėl to, kad savivaldybė neturi rimto viešųjų ryšių specialisto, meras nerengia spaudos konferencijų. Politikės teigimu, meras mato, kad jo pasakytas žodis visuomenėje ne visada suprantamas taip, kaip jis norėjo. Esą naujasis specialistas bus savotiškas mero kalbos vertėjas.

– Todėl mes manom, kad jam reikalingas žmogus, kuris jam padėtų ir meras galėtų dirbti savo darbą normaliai. Tai nereiškia, kad meras nebebendraus su žiniasklaida, tačiau nuo jo bus nuimtas tas darbas, kuriame jis nėra labai geras specialistas. Juk visos didžiosios įmonės samdo viešųjų ryšių specialistus, kad ištransliuotų gerąją žinią apie įmonės gyvenimą, kad žmonės suprastų taip, kaip norėtų vadovas. Tai bus bendravimo specialistas, ir daugiau nieko. Rasti tokį žmogų bus nelengva, nes atlyginimas labai mažas, – kalbėjo I.Skurvydienė.

Kaimynai – kuklesni

Šiuo metu Tauragės mero komandoje dirba du patarėjai – „tvarkietė“ Dalia Vaišvilienė ir liberalas Dovydas Kaminskas bei padėjėja Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Virginija Eičienė.

Mero patarėjų atlyginimas šiuo metu siekia 1041 Eur, mero padėjėjos – 1059 Eur (neatskaičiavus mokesčių).

„Tauragės kurjeris“ pasiteiravo, kiek atstovų spaudai ir kiek mero pagalbininkų pluša kaimyninėse – Jurbarko ir Šilalės savivaldybėse.

Kaip redakciją informavo Jurbarko rajono savivaldybės Dokumentų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Danutė Matelienė, Jurbarko meras Skirmantas Mockevičius neturi nei patarėjų, nei padėjėjų. Savivaldybėje dirba viena atstovė spaudai. D.Matelienės teigimu, nė vienam Jurbarko savivaldybės merui patarėjų niekada neprireikė, o spaudos atstovo tokiai nedidelei savivaldybei tikrai pakanka vieno.

– Pas jus Tauragėje tai girdėjome, kad meras patarėjų turi daug. Pas mus niekada jų nebuvo ir nereikėjo, – „Tauragės kurjeriui“ sakė D.Matelienė.

Šilalės savivaldybės merui Jonui Gudauskui patarinėja du patarėjai. Padėjėjų kaimyninės savivaldybės vadovas neturi. Šilalės savivaldybėje, pasak šios savivaldybės Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėjo Domo Ūkso, dirba vienintelė spaudos atstovė. Esą jei ji nespėja atlikti jai pavestų užduočių, pagelbsti kiti savivaldybės administracijos specialistai. Tačiau taip, D.Ūkso teigimu, būna retai.

Skaityti komentarus (38) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras