Važinėjimas ant užšalusių telkinių: pramoga ar nusižengimas?(4)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-02-10 16:25

Kartais žiemos pramogos, važinėjantiems užšalusiais vandens telkiniais ar pievomis, baigiasi nelaime. Autorės nuotrauka

Šalčiui vandens telkinius padengus storu ledu kai kuriems vairuotojams (jauniems, adrenalino ištroškusiems – ypač) kyla pagunda juo pasivažinėti. Vieni tikina, jog tai – nieko blogo: tiesiog smagi atrakcija, kiti tikina, jog galima „užsidirbti“ nemenką baudą. Kol visuomenė ginčijasi ir skaldosi į skirtingas stovyklas, tokios žiemos pramogos šalyje jau pareikalavo žmonių aukų – Panevėžio rajone žuvo mergina.

 

Kelia pavojų kitiems

 

Laimei, Tauragės rajone šių žiemos pramogų aistruoliai į nelaimes nei patys pateko, nei kitų sužalojo. Tačiau kalbama, kad ir pas mus pasitaiko tokių neatsakingų vairuotojų, kurie „raižo saules“, nors netoliese pramogauja jaunos šeimos, čiuožinėja mažamečiai. Kita vertus, tauragiškiai žino, kad kone kasmet ant vieno Keramikos tvenkinio vyksta masinės automobilių sporto varžybos. Kaip vertinti šį vairuotojų pomėgį: kaip aistrą automobilių sportui ar kaip pavojingą ir chuliganišką elgesį?

 

Prilygina chuliganiškam vairavimui

 

Kaip yra iš tikrųjų, aiškina Tauragės Kelių policijos viršininkas Kęstutis Lukošius.

 – Mes tokį pasivažinėjimą vienareikšmiškai vertiname kaip chuliganišką vairavimą. Todėl ant ledo automobiliu išriedėjusiuosius baudžiame itin griežtai. Įstatymas numato, kad tokie vairuotojai gali būti nubausti piniginėmis baudomis nuo 1000  iki 2000 litų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu 1–2 metų laikotarpiui. Jeigu asmuo tokios teisės neturi, jam gresia 2500–3500 Lt bauda, – aiškina Kelių policijos viršininkas. – Mūsų nuomone, mokytis važiuoti reikia rinktis kitas vietas, aikšteles. Užšalę vandens telkiniai tikrai tam neskirti.

Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas tokių pažeidėjų drausminimui specialių patikrinimų ar akcijų nerengia.

 

Baudžia ir aplinkosaugininkai

 

Ant vandens telkinių važinėjančiuosius stebi ir aplinkosaugininkai. Tauragės rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Romas Jurgelionis, dar nė neišklausęs klausimo iki galo, išpyškino:

 – Draudžiama ir baudžiama. Kiekvieną žiemos sezoną tokių pažeidėjų randame. Nors specialiai neieškome. Kad ir šią žiemą pareigūnai važiavo pasidairyti po Gaurės seniūniją ir ant Baltrušaičių tvenkinio aptiko du besivažinėjančiuosius. Tauragiškiai mėgsta važinėtis ant vadinamųjų Keramikos tvenkinių. Čia taip pat ne vieną esame nubaudę. Tad galite įspėti – aplinkosaugininkai pasivažinėjimo ant užšalusių vandens telkinių netoleruoja ir netoleruos.

Pasak R.Jurgelionio, aplinkosaugininkai tokius pažeidėjus gali bausti atskirai nuo policijos. Vien tik už važinėjimąsi ant užšalusio vandens telkinio vairuotojas gali būti nubaustas pinigine bauda nuo 50 iki 500 litų. Jeigu toks vairuotojas aplinkosaugininkams įkliūva antrą kartą, jis baudžiamas 500–1000 litų bauda. Ir visai kitokių baudų (kur kas didesnių) vairuotojai gali sulaukti, jeigu jų automobilis įsmuks į properšą. Tokiu atveju teks sumokėti ir už gamtai padarytą žalą.

Aplinkosaugininkas primena, kad lygiai taip pat baudžiami ir tie, kurie važinėja apsemtomis užšalusiomis pievomis. 

 

Draudimas negalioja

 

Draudikai tokiems į nelaimę savo noru patekusiems vairuotojams nuostolių neatlygina. Draudimas negalioja net ir tada, jeigu automobilis apdraustas KASKO draudimu.

 –  Pagal KASKO draudimo taisykles toks įvykis, kai važiuodamas apledėjusiu vandens telkiniu automobilis įlūžta ar yra kitaip pažeidžiamas, yra nedraudžiamasis įvykis. Prieš keletą metų esame turėję tokį klientą, kurio gana prabangus ir apynaujis automobilis įlūžo važinėjant pramoginiais tikslais ant ledo. Deja, teko jam paaiškinti, kad tokios pramogos ne tik pavojingos gyvybei, bet ir kainuoja pramogautojo kišenei. Pagal privalomojo civilinės atsakomybės draudimo įstatymą ledu padengtas vandens telkinys (tvenkinys, ežeras) nėra kelias, taigi ir draudimo apsauga tokiu atveju negalioja. Be abejo, vienintelis patarimas norintiems išbandyti savo automobilio galias ant ledu padengto vandens telkinio būtų geriau to nedaryti, – sako AB „Lietuvos draudimas“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.

Norintieji išbandyti automobilio galimybes ant ledo turėtų atsiminti ir tai, kad įlūžus nemažai kainuos automobilį ištraukti. Tad ar tikrai šios pramogos nieko nekainuoja ir vairuotojai niekuo nerizikuoja?

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras